Moderné lieky pacientom nielen pomáhajú kontrolovať hladinu cukru v krvi, ale tiež znižujú ďalšie riziká. Cukrovkou trpí približne 7 percent populácie a až 91 percent z nich má podľa Národného centra zdravotníckych informácií diabetes 2. typu. O možnostiach liečby a potrebách pacientov pre Zdravotnícky denník porozprával hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy Peter Jackuliak.
Diabetes mellitus, alebo ľudovo cukrovka, je komplexná porucha metabolizmu cukrov, tukov aj bielkovín. Pri diabete 1. typu sa pacientom vôbec netvorí hormón inzulín kvôli autoimunitnému zániku buniek v pankrease, ktoré majú inzulín produkovať. Pri diabete 2. typu je problém komplexnejší, dominuje pri ňom inzulínová rezistencia, teda neúčinnosť inzulínu v tkanivách, pričom sa glukóza nedostane do buniek a cirkuluje len v krvi. Tento typ diabetu je častejší a najmä pokiaľ ho má pacient už dlho, tiež trpí nedostatkom inzulínu.
Rozdiely v type diabetu
Chorobu je dôležité zachytiť čo najskôr, aby sa čo najskôr mohla zahájiť liečba. Základom manažmentu cukrovky sú režimové opatrenia a správne stravovanie. „Pacienti s diabetom 1. typu sú liečení len inzulínom. Keďže tento hormón metabolizujúci cukor im úplne chýba, iná liečba neprichádza do úvahy. Je preto život zachraňujúca a sú na ňu odkázaní,“ vysvetlil docent Jackuliak, ktorý pracuje v Univerzitnej nemocnici Bratislava a je tiež prodekanom Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.
Pacientom s diabetom 2. typu môžu pomôcť rôzne liečivá, ktoré sa podávajú cez ústa alebo aj injekčne. Liečba sa môže kombinovať aj s inzulínom. Tiež je nutné začať liečbu včas a oddialiť škodlivé pôsobenie hyperglykémie, teda vysokej hladiny cukru v krvi. Zabráni to alebo spomalí rozvoj komplikácií ako poškodenie ciev, nervov a orgánov v dôsledku cukrovky.
Aké najlepšie lieky sú dostupné?

V uplynulých rokoch sa v diabetológii objavili nové lieky ktoré možno považovať za prelomové Nielen účinne znižujú hladinu cukru v krvi ale významne znižujú aj kardio-reno-metabolické riziko. To znamená, že pozitívne vplývajú na srdce a cievy, na obličky a majú pozitívne účinky nielen na glykémiu, ale aj tuky a celkový metabolizmus, vrátane obezity. „Tieto liečivá sa dostali už aj do medzinárodných ale aj národných odporúčaní. Taktiež očakávame ešte ďalšie účinné molekuly, ktoré pomôžu našim pacientom. Okrem toho paralelne vyvíjajú aj moderné inzulíny s lepšími vlastnosťami a nižším rizikom hypoglykémie,“ doplnil diabetológ a endokrinológ.
Na Slovensku sú podľa neho dostupné všetky nové a moderné inzulíny aj lieky na cukrovku. „Sú v dominantnej časti hradené zo zdravotného poistenia s minimálnou finančnou spoluúčasťou pacienta,“ uistil Jackuliak. Treba sa zveriť do rúk špecialistu, ktorý vás vyšetrí, kompletne zhodnotí rizikový profil a prípadné komplikácie. Na základe toho zvolí správnu liečbu a tiež edukuje o stravovaní, režimových opatreniach a nutnosti kontroly glykémie. Následne vytvorí aj algoritmus prvej a následných línií liečby, ktorej cieľom je normalizácia hladín glykémie.
Spôsobí európska smernica problémy?
Výrobcovia generických liekov, združení v Asociácii GENAS, upozornili, že nová európska legislatíva môže ohroziť dostupnosť liekov na diabetes a ďalšie chronické choroby, ktoré obsahujú metformín. Nová smernica o čistení komunálnych odpadových vôd totiž zavádza systém rozšírenej zodpovednosti výrobcu na predaj liekov a kozmetických výrobkov s cieľom financovať pokročilé čistenie komunálnych odpadových vôd. Navýšia sa tak náklady výrobcom liekov a kozmetiky, ale ďalších producentov odpadu to nezasiahne. „Väčšina farmaceutických reziduí v odpadových vodách pochádza zo spotreby pacientmi a nie z výrobných procesov, ktoré sú prísne regulované. Výrobcovia nemajú možnosť ovplyvniť túto enviromentálnu záťaž,“ povedala Terézia Szádocká z Asociácie GENAS. Toto neprimerané finančné a legislatívne zaťaženie výrobcov podľa nej výrazne negatívne ovplyvní dostupnosť liekov, pravidelnosť ich dodávok, udržateľnosť zdravotníckeho systému a stabilitu podnikateľského prostredia. Preto by podľa nej Slovensko malo podporiť výzvu Európskeho parlamentu na revíziu smernice.
Podľa diabetológa by nedostupnosť liekov negatívne ovplyvnila zdravotný stav pacientov s cukrovkou aj ďalšími chronickými chorobami. Môžu sa u nich vyvinúť komplikácie, zhoršiť kvalita života, zvýšiť chorobnosť aj úmrtnosť. „Pacienti by mali vždy dostať všetku modernú liečbu, ktorú medicína ponúka. Veď aj preto sme dosiahli pokroky v liečbe mnohých ochorení, ktoré sme v minulosti nevedeli manažovať. Verím, že bude racionálny pohľad na danú smernicu, aby zdravotná starostlivosť a dostupnosť všetkej liečby zostali na vysokej úrovni pre našich pacientov,“ uzavrel Peter Jackuliak.