Nový experimentálny spôsob liečby prináša nádej miliónom ľudí s cukrovkou 1. typu. Vedcom sa totiž podarilo vyvinúť terapiu, ktorá umožňuje telu opäť produkovať vlastný inzulín a to už po jedinej dávke laboratórne vytvorených pankreatických buniek. Výsledky výskumu publikované v prestížnom časopise The New England Journal of Medicine, dávajú pacientom obrovské nádeje.

Do štúdie bolo zapojených 14 pacientov s cukrovkou 1. typu, pričom 12 z nich pred liečbou úplne záviselo od pravidelnej injekčnej aplikácie inzulínu. Po roku od podania novej liečby desať z nich prestalo inzulín potrebovať úplne, ďalší dvaja si znížili dávky až o 70 percent.

Vedci použili bunky vypestované z ľudských kmeňových buniek, ktoré sa po podaní neusadili v pankrease, ale v pečeni pacientov, kde okamžite začali produkovať inzulín.

Skutočný prelom v liečbe cukrovky

Cukrovka 1. typu je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém ničí bunky produkujúce inzulín. Doteraz boli nádejou len transplantácie buniek od zosnulých darcov, ktoré však narážali na limity ich dostupnosti a kvality. Nový prístup je podľa autorky výskumu Felicie Pagliucovej skutočným prelomom, pretože bunky sa dajú vyrábať laboratórne, a teda vo veľkých množstvách.

Vedľajšie účinky a riziká

Hoci väčšina pacientov znášala liečbu dobre, vedci zaznamenali aj niekoľko vedľajších účinkov vrátane hnačky, bolesti hlavy, nevoľnosti a zníženej imunity. Tá súvisí s potrebou užívať imunosupresíva, ktoré bránia telu napadnúť nové bunky. Počas štúdie došlo aj k dvom úmrtiam, tie však neboli spojené s liečbou ako takou.

Schválenie sa očakáva už budúci rok

Spoločnosť, ktorá za výskumom stojí, už podala liečbu ďalším 50 pacientom. Ak sa výsledky potvrdia, výskumníci plánujú požiadať americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) o oficiálne schválenie lieku už v roku 2026. Pre ľudí s cukrovkou by to znamenalo zásadnú zmenu – nádej na život bez každodenných injekcií a prísneho režimu.