Syndróm môže vzniknúť po silnom emočnom strese. Prejavuje sa podobne ako infarkt. Špecifická liečba neexistuje, je zameraná len na liečbu príznakov, komplikácií a elimináciu stresov.
Syndróm zlomeného srdca alebo takzvaná Tako-Tsubo kardiomyopatia je ochorením srdcového svalu (myokardu). Vzniká v súvislosti s psychickým alebo fyzickým stresom alebo so zhoršením ochorenia, ktorým pacient trpel už predtým. Srdce zasiahne nadmerná dávka adrenalínu a ďalších stresových hormónov, preto sa srdcové komory náhle nafúknu a nebudú fungovať správne, informuje server anamneza.cz. Tento syndróm je na prvý pohľad ťažké odlíšiť od infarktu.
„Dominuje podobná bolesť na hrudníku ako pri infarkte a sťažené dýchanie. Srdce pacienta je oslabené a nie je schopné prepumpovať cez seba krv, ktorá sa preto hromadí v krvnom obehu pred srdcom,“ vysvetlili kardiológovia z Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH).
Názov Tako-Tsubo kardiomyopatia pochádza z japončiny. Japonské slová tako a tsubo možno voľne preložiť ako „pasca na chobotnice“. Ide o špeciálny kôš japonských rybárov určený na lov chobotníc.
Pozor na veľké emočné vypätie
Rovnako ako srdcový infarkt je syndróm zlomeného srdca charakteristický bolesťami na hrudníku a sťaženým dýchaním. Preto je potrebné tieto dva stavy od seba odlíšiť. Tako-Tsubo kardiomyopatia sa môže prejaviť aj búšením srdca, stratou vedomia, kašľom a inými príznakmi.
Zatiaľ existujú len teórie a predpoklady prečo ochorenie vzniká, úlohu však zohrávajú stresové hormóny. Rizikové sú najmä ženy po menopauze, pričom syndróm vzniká v čase veľkého psychického alebo fyzického vypätia.
Mohlo by vás zaujímať
Môže ním byť náhle úmrtie blízkeho človeka, smrť dieťaťa, diagnostikované závažné ochorenie, domáce násilie, strata peňazí alebo zamestnania, rozvod, autonehoda, operácia a podobne. Ďalšie rizikové faktory sú neurologické ochorenie, stav po úraze hlavy alebo cievnej mozgovej príhode, otravy liekmi, operácie a podobne. U asi tretiny pacientov sa nepodarí určiť príčinu ochorenia.
Hoci syndróm zlomeného srdca a infarkt sa môžu javiť rovnako, srdcový infarkt je vo väčšine prípadov spôsobený krvnou zrazeninou, ktorá blokuje tepnu vedúcu do srdca. Pri syndróme zlomeného srdca nie sú žiadne blokády, srdce jednoducho nedokáže pumpovať krv dostatočne účinne.
Aké sú príčiny?
Syndróm sa diagnostikuje zisťovaním anamnézy pacienta so zameraním na zhoršenie iného ochorenia, fyzický a psychický stres. Tiež elektrokardiografom, ultrazvukovým vyšetrením srdca, prípadne krvným testami, röntgenom hrudníka, magnetickou rezonanciou či katetrizačným vyšetrením tepien zásobujúcich srdcový sval, aby sa vylúčilo, že pôvod ťažkostí je v cievach. Pre syndróm je typická zmena tvaru srdca.
Kardiologička z kardiovaskulárneho centra University of Iowa Milena A. Gebska hovorí, že mechanizmus syndrómu zlomeného srdca stále nie je úplne objasnený: „Dôkazy poukazujú na silnú súhru medzi mozgom a srdcom. Domnievame sa, že v priebehu niekoľkých hodín po extrémnej emocionálnej alebo fyzickej traume stresové hormóny spôsobujú prechodné – krátkodobé a nie trvalé – ,omráčenie‘ ľavej komory, teda hlavnej srdcovej komory, ktorá pumpuje krv do zvyšku tela.
V dôsledku toho sa srdce dočasne zamrzne a nedokáže napumpovať dostatok krvi. To spôsobuje zlý krvný obeh a v extrémnejších prípadoch dokonca šok alebo smrť.“ Ďalšími komplikáciami môžu byť podľa kardiológov srdcové zlyhanie, prasknutie steny komory alebo pľúcny opuch.
Väčšina sa úplne zotaví
„Fascinujúce je, že stresom vyvolaná kardiomyopatia je napriek svojmu závažnému prejavu zväčša rýchlo reverzibilná. Komora sa zvyčajne vráti do normálu do 14 dní a väčšina pacientov sa zotaví bez dlhodobého poškodenia srdca,“ ubezpečila Gebska. Zmena tvaru srdca je teda vratná a môže sa úplne upraviť. Aj kardiológovia z VÚSCH uistili, že po niekoľkých týždňoch až mesiacoch väčšinou dôjde ku úplnému vyliečeniu pacienta a kompletnej obnove funkcie srdca.
Špecifická liečba neexistuje, je zameraná len na liečbu príznakov, komplikácií a elimináciu stresov. Ochorenie môže recidivovať. Súčasťou liečby je monitorovanie krvného tlaku a pulzu, ale aj opakované ultrazvukové kontroly srdca. Podľa potreby sa podáva medikamentózna liečba upravujúca krvný tlak a srdcovú činnosť. Preventívne tiež antikoagulačné lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi.
„Súvislosť medzi emóciami a srdcovou smrťou je v lekárskej literatúre už dlho zdokumentovaná a existuje mnoho správ o zdanlivo zdravých ľuďoch, ktorí padli mŕtvi počas prírodnej katastrofy alebo traumatickej udalosti. Syndróm Tako-tsubo dodnes fascinuje lekárov a zostáva nevyriešenou lekárskou záhadou,“ zhodnotila kardiologička Milena A. Gebska.
Dá sa syndrómu predchádzať?
Neexistuje spôsob, ako zabrániť syndrómu zlomeného srdca. Znížiť riziko však môže zníženie úrovne stresu a osvojenie si techník, ako sa vysporiadať s problémami. Môžu pomôcť relaxačné techniky ako jóga, meditácia, dychové cvičenia, teplý kúpeľ alebo písanie denníka.
Zvládať fyzický a emocionálny stres pomáha aj starostlivosť o celkové zdravie. Preto je dôležité mať pravidelný pohyb, jesť vyváženú stravu, dopriať si dostatok spánku, tráviť čas s priateľmi a rodinou, mať prehľad o svojom zdravotnom stave a nezanedbávať prevenciu. Taktiež sa vyhýbať fajčeniu, pitiu veľkého množstva alkoholu a užívaniu drog.