Interpol v medzinárodnej operácii Pangea XVII zaistil viac než 50 miliónov dávok nelegálnych liekov. Medzi najrizikovejšie patria tie na chudnutie, erektilnú dysfunkciu či neurologické ochorenia. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) varuje, že falšované produkty môžu obsahovať toxické látky a ich užívaním ľudia ohrozujú svoje zdravie aj podporujú kriminálny biznis.

Najčastejšie falšované lieky? Chudnutie, výkonnosť, erekcia

Operácia Pangea XVII, ktorú viedol Interpol za účasti viac ako 90 krajín vrátane Slovenska, odhalila masívne množstvo nelegálnych liekov predávaných cez internet. Zadržaných bolo viac než 50 miliónov dávok s odhadovanou hodnotou 65 miliónov dolárov.

Medzi najčastejšie zachytené produkty patrili:

  • lieky na erektilnú dysfunkciu,
  • anabolické steroidy,
  • prípravky na chudnutie,
  • lieky ovplyvňujúce nervový systém vrátane tých na Parkinsonovu chorobu,
  • doplnky stravy a bylinné prípravky.

Špeciálnu pozornosť venovali odborníci liekom s účinnou látkou semaglutid, ktoré sa stali virálnym hitom sociálnych sietí pre svoje účinky na zníženie telesnej hmotnosti. Hoci sú určené na liečbu cukrovky 2. typu, čoraz častejšie sú zneužívané mimo schválených indikácií.

Sociálne siete ako novodobé trhovisko s nebezpečnými látkami

ŠÚKL upozorňuje, že rastúci vplyv sociálnych sietí a online platforiem umožňuje podvodníkom šíriť falošné lieky bez akejkoľvek kontroly. Propagujú ich ako „zázračné“ riešenia na omladenie, zlepšenie výzoru či zvýšenie výkonnosti.

Osobitné riziko predstavujú tzv. peptidové doplnky, ako BPC-157, ipamorelín či melanotan, ktorých bezpečnosť nebola klinicky overená a v mnohých krajinách vrátane Slovenska sú neregistrované.

„Nákupom a následným užívaním liekov z nelegálnych zdrojov pacienti riskujú svoje zdravie a podporujú kriminálnu činnosť,“ upozorňuje riaditeľ ŠÚKL Roman Dorčík.

Mohlo by vás zaujímať

Jedy na potkany, cement aj ťažké kovy

Falšované lieky môžu obsahovať zdraviu škodlivé látky ako jedy na potkany, nemrznúce zmesi, cement, ťažké kovy či farby na steny. Ich užívanie môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám alebo dokonca k smrti.

ŠÚKL preto odporúča kupovať lieky výlučne v registrovaných lekárňach (zoznam je dostupný na ich webe), overiť si prítomnosť zeleného bezpečnostného loga na stránke lekárne, užívať lieky výhradne na základe odporúčania lekára alebo lekárnika a vyhýbať sa internetovým ponukám na „zázračné“ prípravky.