Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) pokračujú v boji proti šíreniu vírusovej hepatitídy typu A (VHA), známej aj ako žltačka. Ochorenie sa aktuálne najviac vyskytuje v okresoch Rožňava, Lučenec a Poprad, kde hygienici evidujú viaceré aktívne ohniská nákazy.

Hlavná hygienička Tatiana Červeňová apeluje na verejnosť, aby nezanedbávala základné hygienické návyky a dôsledne rešpektovala platné protiepidemické opatrenia.

Inkubačný čas až 50 dní. Chorý môže nákazu nevedomky šíriť ďalej

Žltačka typu A sa prenáša najčastejšie priamym kontaktom a môže mať inkubačný čas až 50 dní. To znamená, že nakazený človek môže infekciu šíriť ešte skôr, než sa u neho prejavia prvé príznaky. Tie sú v úvode nejasné, ide najmä o nechutenstvo, nevoľnosť, bolesť brucha či zvýšenú teplotu. Neskôr sa objavujú typickejšie symptómy ako tmavý moč, žlté sfarbenie kože alebo očných bielok.

„V riešení epidémií žltačky je mimoriadne dôležitá disciplína a trpezlivosť v dodržiavaní hygienických návykov, najmä umývania rúk, ako aj rešpektovanie nariadených opatrení nielen zo strany chorých, ale aj ľudí v zasiahnutých lokalitách,“ zdôrazňuje Červeňová.

Najhoršia situácia je v Dobšinej, Kobeliarove a Radzovciach

Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) za mesiac jún bolo najviac prípadov hlásených v okrese Rožňava, kde sa ochorenie vyskytlo u 30 ľudí. V prepočte to znamená 51,35 prípadov na 100-tisíc obyvateľov. Ohniská nákazy sa nachádzajú najmä v meste Dobšiná a obci Kobeliarovo.

Nové prípady pribudli aj v okrese Lučenec, konkrétne v obci Radzovce, a takisto v okrese Poprad, kde je aktuálne až 11 aktívnych ohnísk.

Lokálne opatrenia, očkovanie aj zákaz hromadných akcií

RÚVZ v zasiahnutých regiónoch denne vykonávajú epidemiologické vyšetrovania, určujú osoby v blízkom kontakte s chorými, nariaďujú lekársky dohľad, dezinfekciu priestorov a v odôvodnených prípadoch aj očkovanie. Priebežne tiež informujú nemocnice, školy, miestne samosprávy, dopravcov a obchodníkov o aktuálnej situácii a potrebe dodržiavať dezinfekčné opatrenia. V prípade potreby môžu hygienici zakázať aj konanie hromadných podujatí.

Špeciálne usmernenia dostávajú aj školy a predškolské zariadenia, kde hygienici kladú dôraz na pravidelnú dezinfekciu priestorov, ranný filter detí a dôkladnú hygienu rúk. ÚVZ zároveň odporúča očkovanie proti VHA najmä zdravotníckym pracovníkom.

Mohlo by vás zaujímať

„Riaďte sa pokynmi epidemiológov a lekárov, ktorí sa snažia zamedziť ďalšiemu šíreniu ochorenia aj mimo ohnísk nákazy, a tým chrániť aj ľudí, ktorí s chorými nemuseli prísť do kontaktu, no sú stále ohrození,“ dodáva hlavná hygienička.

V prípade podozrenia na žltačku odporúča ÚVZ okamžité kontaktovanie ošetrujúceho lekára a dôsledné dodržiavanie hygienických opatrení.