Letná sezóna so sebou prináša aj zvýšené riziko gynekologických a urologických problémov. Infekcie močových ciestpatria medzi najčastejšie ťažkosti, ktoré sa u žien v horúčavách objavujú.
Primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku Daniel Pružinský upozorňuje na kľúčové rizikové faktory aj jednoduché spôsoby prevencie.
Riziká v lete: mokré plavky, kúpanie, sex aj málo vody
Ženská anatómia prirodzene zvyšuje riziko infekcie močových ciest. Močová rúra je u žien kratšia a jej blízkosť k pošve aj konečníku uľahčuje šírenie baktérií. V lete sa k tomu pridáva kúpanie v prírodných vodách či bazénoch, nosenie mokrých plaviek, zvýšená sexuálna aktivita, ale aj dehydratácia a zmena hygienických návykov na dovolenkách.
„Mokré plavky a teplo vytvárajú ideálne prostredie pre množenie baktérií a kvasiniek. Ak k tomu pridáme častý pohlavný styk či zadržiavanie moču, infekcia je len otázkou času,“ vysvetľuje lekár Pružinský. Apeluje najmä na dostatok tekutín, vďaka ktorým sa močové cesty prirodzene prečisťujú.
Prevencia: suché oblečenie, hygiena, probiotiká a brusnice
Gynekológovia odporúčajú piť dostatok vody, po kúpaní sa vždy prezliecť do suchého oblečenia, močiť po sexe a používať jemnú intímnu hygienu bez parfumovaných prípravkov. Ako prevencia sa odporúčajú aj probiotiká, brusnicové extrakty, D-manóza či prírodné gély s kyselinou mliečnou.
Dôležité je rozpoznať varovné príznaky ako časté močenie, pálenie, bolesti v podbrušku, zápach moču alebo jeho zakalenie. Ak sa stav nezlepší do 1 – 2 dní, je potrebné vyhľadať lekára.
Väčší pozor by si mali dávať hlavne tehotné ženy, diabetičky, ženy v menopauze a mladé dievčatá počas letných táborov. U nich je riziko infekcií vyššie.
Mohlo by vás zaujímať
„Leto si treba užiť, ale s rozumom. Prevencia je jednoduchá, účinná a dokáže ženám ušetriť veľa nepríjemností,“ uzatvára Pružinský.