V bratislavskej Nemocnici sv. Michala zaznamenali závažné komplikácie u viacerých pacientov po kolonoskopii. Zdravotnícke zariadenie preto okamžite zastavilo vykonávanie endoskopických vyšetrení a prípad už rieši polícia.
Ako informoval denník SME, išlo o sedem pacientov, pričom piati boli hospitalizovaní.
Neštandardné reakcie
Podľa vyjadrenia hovorkyne nemocnice Martiny Šoltésovej je zdravotný stav hospitalizovaných stabilizovaný a žiadny z nich nevyžaduje anestéziologicko-resuscitačnú starostlivosť. Vyvrátila tak prvotné informácie, podľa ktorých viaceré osoby skončili na ARO a jedna osoba bola v ohrození života.
Presná príčina komplikácií zatiaľ nie je známa. Nemocnica špecifikovala len to, že išlo o neštandardné reakcie po použití technológie pri kolonoskopickom vyšetrení. V internom prešetrení sa však príčinu nepodarilo odhaliť. „Na základe získaných informácií a zhromaždených dôkazov z úvodného interného prešetrenia nebolo možné zistiť príčinu vzniku situácie,“ uviedla hovorkyňa nemocnice.
Vyšetrenia pozastavili, kontaktovali políciu
Nemocnica v reakcii na incident okamžite pozastavila všetky endoskopické vyšetrenia. „Univerzitná nemocnica – Nemocnica sv. Michala musela preventívne pozastaviť endoskopický program v rámci gastroenterologického centra,“ doplnila hovorkyňa.
Na prešetrenie prípadu bola zriadená špeciálna interná komisia, ktorá neodkladne kontaktovala orgány činné v trestnom konaní.
„Keďže na základe získaných informácií a zhromaždených dôkazov z úvodného interného šetrenia nebolo možné zistiť príčinu vzniku situácie, respektíve určiť neúmyselné či dokonca úmyselné zavinenie, rozhodla komisia neodkladne kontaktovať orgány činné v trestnom konaní,“ dodala na záver pre denník SME hovorkyňa Šoltésová.
Nemocnicu vedie známy gastroenterológ
Šéfom nemocnice je Ladislav Kužela, ktorý je na Slovensku mediálne známou osobou. Kuželu do funkcie menoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (HLAS-SD), práve pod jeho rezort nemocnica spadá. Okrem príslušníkov ozbrojených zložiek je zdravotnícke zariadenie určené aj pre pacientov z radov civilného obyvateľstva.
Zatiaľ nie je stanovené, ako dlho bude endoskopický program v nemocnici pozastavený a či táto situácia ovplyvní dostupnosť gastroenterologickej starostlivosti v hlavnom meste.
Mohlo by vás zaujímať
Čo je kolonoskopia a aké riziká nesie
Kolonoskopia je diagnostické endoskopické vyšetrenie hrubého čreva, pri ktorom sa cez konečník zavádza ohybná hadica s kamerou (kolonoskop). Lekári tak môžu získať detailný prehľad o stave sliznice čreva, identifikovať zápaly, nádory, krvácanie alebo odstraňovať polypy a odoberať vzorky tkaniva (biopsiu).
Ide o kľúčový nástroj prevencie rakoviny hrubého čreva a konečníka, ktorý sa u rizikových skupín vykonáva aj v rámci skríningových programov.
Hoci je kolonoskopia vo väčšine prípadov bezpečná, môže priniesť aj zriedkavé komplikácie, ako napríklad:
- perforácia čreva (prederavenie) – vyskytuje sa približne u 1 z 1 000 až 3 000 vyšetrení,
- krvácanie, najmä po odstránení polypu,
- nežiaduce reakcie na sedáciu alebo anestéziu,
- infekcie,
- dočasné bolesti brucha, nadúvanie alebo nepríjemné pocity po výkone.
Riziko komplikácií je vyššie u starších pacientov, ľudí s chronickými ochoreniami alebo pri terapeutickej kolonoskopii (napr. s odstránením väčších polypov). Po výkone je preto dôležité sledovať svoj stav a v prípade silnej bolesti, horúčky alebo krvácania okamžite kontaktovať lekára.