Väčšina ľudí si spája angínu skôr so zimou. Lekári a zdravotné poisťovne však upozorňujú, že ani horúčavy nie sú zárukou ochrany. Práve naopak, kombinácia tepla, cestovania a pobytu v nových kolektívoch môže zvýšiť výskyt infekcií, najmä u malých detí. Navyše, časté a automatické predpisovanie antibiotík aj pri vírusových formách angíny zvyšuje riziko antibiotickej rezistencie.
Podľa údajov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) bolo v roku 2024 predpísaných približne 207-tisíc balení antibiotík na tonzilitídu (angínu), pričom ich užívalo 133-tisíc poistencov. Najviac ich lekári predpísali v zime, no ani leto nie je bez rizika, najmä u detí vo veku 0 až 6 rokov.
V lete rastie riziko u najmenších. Môžu za to baktérie aj klimatizácia
Aj keď letné mesiace prinášajú pokles výskytu angíny, paradoxne rastie výskyt u najmenších detí. „Na vine môže byť cestovanie, nové kolektívy, klimatizácia a prudké striedanie teplôt,“ upozorňuje VšZP.
Letné teplo zároveň vytvára priaznivé prostredie pre šírenie niektorých baktérií, napríklad fusobaktérií, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ústnej dutine. Vysoké teploty môžu aktivovať ich rast a u citlivejších ľudí spustiť zápal.
Napriek pretrvávajúcemu mýtu zmrzlina angínu nespôsobuje. Angína je infekčné ochorenie a šíri sa kvapôčkovou cestou alebo priamym kontaktom, nie studenými potravinami.
Antibiotiká nie sú vždy riešením
Angína môže mať bakteriálny aj vírusový pôvod. Podľa údajov VšZP dostalo antibiotiká 72 percent poistencov s diagnostikovanou angínou, aj keď odborníci upozorňujú, že vo väčšine prípadov ide o vírusovú infekciu. Nadmerné užívanie antibiotík zvyšuje riziko rezistencie, čo môže ohroziť ich účinnosť v budúcnosti.
Pomôcť pri rozhodovaní o liečbe môžu CRP testy alebo mikrobiologické vyšetrenie. Najčastejšie predpisovanými antibiotikami na angínu sú penicilíny, iné betalaktámové antibiotiká a makrolidy.
Mohlo by vás zaujímať
Odporúčania pre pacientov:
- Nepodceňujte diagnostiku – pri opakovaných angínach overte pôvod ochorenia.
- Nežiadajte automaticky antibiotiká – dôverujte rozhodnutiu lekára.
- Pozor na striedanie chladu a tepla – klimatizácia môže oslabiť sliznice.
- Dôležitá je prevencia – posilňujte imunitu, dodržiavajte hygienu a pri príznakoch konajte zodpovedne.