Letné prázdniny sú pre deti obdobím oddychu, dobrodružstva a voľnosti. Môžu však predstavovať aj zvýšené riziko, najmä ak deti zostávajú často bez dozoru a podpory blízkych. Komisár pre deti Jozef Mikloško upozornil na riziká, s ktorými sa deti v lete stretávajú. Podľa informácií od odborníkov aj dát z celoeurópskeho prieskumu ESPAD z roku 2024 veľa detí cez prázdniny príde prvýkrát do kontaktu s návykovými látkami.

Európske dáta hovoria, že až 30 percent mladých ľudí prvýkrát skúsi alkohol, marihuanu, LSD či extázu práve počas leta. U mladých vzrastá užívanie elektronických cigariet, z 19 percent v roku 2019 na 22 percent v roku 2024 a častejšie je u dievčat. Jozef Mikloško taktiež poukázal na to, že podľa prieskumu u detí pribúdajú online závislosti a využívanie online hazardu či herných aplikácií, ktoré často nie sú dospelými včas rozpoznané.

Deti volajú po pozornosti

„Letné prázdniny sú nielen časom slobody, ale aj obdobím, keď deti hľadajú nové vzory, impulzy či zážitky. Ak ich nedostanú doma, hľadajú ich inde. Často v online svete alebo partii, ktorá ich môže zviesť na zlé chodníčky,“ upozorňuje komisár pre deti. Poukázal aj na čísla z nedávneho celoslovenského prieskumu názorov detí, v ktorom až 27 percent opýtaných detí uviedlo, že trávi so svojimi rodičmi menej ako tri hodiny denne. Práve samotné deti ale hovoria, že najdôležitejšími osobami sú pre nich mama (93%) a otec (86%).

„Letné mesiace sú paradoxne aj obdobím, kedy deti najviac volajú po pozornosti – len to nerobia priamo. Skúšajú nové veci, vyhľadávajú partiu, chcú niekam patriť. A ak necítia záujem zo strany rodiča, priateľstvo s rovesníkmi sa môže stať nielen útočiskom, ale aj zdrojom tlaku. Prvé cigarety, alkohol, v niektorých prípadoch aj drogy či sebapoškodzovanie, to všetko sa často začína práve mimo každodenného školského dohľadu,“ konštatovali z úradu komisára.

Leto ako investícia do duševného zdravia detí 

Jozef Mikloško vyzval dospelých, aby využili leto nielen na oddych, ale najmä na vytváranie bezpečných a plnohodnotných vzťahov s deťmi. Tento čas môže byť zlomový pre ich psychické zdravie aj osobnostný rozvoj.

Kvalitný vzťah s najbližšou rodinou je podľa komisára pre deti najlepším ochranným faktorom. Celkový pocit bezpečia a dôvery u detí je totiž výrazne podmienený zažívaním pocitu bezpečia a dôvery v rodine. Deti, ktoré žijú s oboma rodičmi, v prieskumoch uvádzajú najvyššie vnímané pocity bezpečia, výrazne menší pocit strachu, ohrozenia a potreby výrazných zmien v živote.

Podľa komisára by sa rodičia mali snažiť nájsť si v lete viac času na deti, využiť ho na spoločné zážitky, rozhovory a budovanie dôvery. „Mnohí rodičia musia pracovať aj v lete a tak dávajú deti k starým rodičom, do tábora, alebo pred obrazovku či už televízora, počítača alebo mobilu.

Mohlo by vás zaujímať

Hoci občasný oddych od rodičovských povinností nie je zlyhaním, nemal by sa stať režimom, v ktorom deti prázdniny len prečkajú. Ak chceme na Slovensku zmeniť štatistiky o duševnom zdraví detí, začnime tým, že im toto leto ukážeme, že sme tu – prítomní a vnímaví,“ apeluje Mikloško.

Treba plánovať program spolu s deťmi a neporovnávať sa s inými

Dagmar Cmorej, lektorka nenásilnej komunikácie podľa amerického psychológa a mediátora Marshalla B. Rosenberga, na svojom blogu tiež priniesla niekoľko tipov pre rodičov, ako si užiť prázdniny s deťmi. Dôležité je podľa nej oslobodiť sa od predstavy, že existujú dokonalé prázdniny bez stresu.

Túto predstavu vo veľkom podporujú sociálne siete zaplnené „dokonalými“ dovolenkovými fotkami a mnohí ľudia preto majú dojem, že aj oni musia pre svoju rodinu zorganizovať dovolenku, ktorú im budú závidieť všetci naokolo. „Porovnávanie s ostatnými nás podvedome núti robiť voľby, ktoré nie sú dokonca ani naše,“ upozorňuje Dagmar Cmorej.

Pripomenula, že najdôležitejšie nie je tráviť prázdniny na exotickej dovolenke, ale vytvoriť si s deťmi prázdninovú pohodu a zábavu, pokojne aj doma. „Hrajte rodinné hry, urobte si piknik v blízkom parku alebo prespite noc v stane na záhrade. Deťom sa to bude rátať možno aj viac, ako dovolenka pri mori,“ hovorí s tým, že aj u nich je väčšina prázdninových dní vyplnená stavaním Lega, a to aj v tom najkrajšom počasí.

Dôležité je podľa nej uvedomiť si, že predstava ideálnej dovolenky je pre dospelých zväčša úplne iná ako predstavy detí. Treba sa rozprávať o návrhoch programu z oboch strán, spoločne zistiť, ktoré sú najlepšie realizovateľné a ktoré by naopak všetkým priniesli viac stresu ako radosti. Podľa lektorky komunikácie deti nemusia mať každý deň naplánovaný do poslednej minúty a ani nemusia byť neustále šťastné a veselé. Vhodné je rezervovať si spolu s nimi aj čas na „ničnerobenie“.