Sociálna poisťovňa v praxi eviduje prípady, keď jej boli od ľudí doručené lekárske nálezy bez akéhokoľvek sprievodného listu, ktorý by objasnil, za akým účelom ich ľudia posielajú. Aj v prípadoch, keď sa u konkrétneho poistenca nerealizuje žiadne konanie, prípadne nie je ani poberateľom invalidného dôchodku.
Keďže ide o odborné lekárske nálezy, ktoré obsahujú citlivé údaje o zdravotnom stave, Sociálna poisťovňa pripomína klientom, aby nezabúdali priložiť sprievodný list. „Takáto informácia o účele zaslania odborných lekárskych nálezov umožní efektívne a rýchlejšie posúdiť správnosť ďalšieho postupu,“ tvrdia úradníci.
Ak sa poistencovi zhorší zdravotný stav a chce, nech ho Sociálna poisťovňa prehodnotí, je potrebné, aby písomne požiadal o zvýšenie sumy invalidného dôchodku a prehodnotenie zdravotného stavu a svoju žiadosť aj podpísal. Žiadosť je možné adresovať priamo pobočke Sociálnej poisťovne alebo jej ústrediu. K žiadosti je potrebné priložiť aktuálne odborné lekárske nálezy, ktoré dokumentujú zhoršenie zdravotného stavu.
Ak poistenec nie je poberateľom invalidného dôchodku, Sociálna poisťovňa nevykonáva predbežné zhodnotenie odborných lekárskych nálezov. Klientovi odporúča informovať sa v príslušnej pobočke o podmienkach nároku na invalidný dôchodok a podať žiadosť o jeho priznanie. Konanie o nároku na invalidný dôchodok sa začína na základe žiadosti o invalidný dôchodok na tlačive určenom Sociálnou poisťovňou.
Zdravotný stav poistenca posúdia v miestne príslušnej pobočke podľa miesta jeho trvalého pobytu. K žiadosti o invalidný dôchodok je potrebné predložiť vyplnené tlačivo Prehliadka zisťovacia – kontrolná, ktoré vystavuje ošetrujúci lekár a tiež priložiť všetky aktuálne odborné lekárske nálezy, ktoré dokumentujú dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.
Mohlo by vás zaujímať
Podrobné návody, ako požiadať o invalidný dôchodok a ako požiadať o jeho zvýšenie, sú zverejnené na webovej stránke Sociálnej poisťovne.