Štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) ukazujú, že počet detí a mladých ľudí liečených zo závislosti od „tradičných“ drog dlhodobo klesá. Odborníci však upozorňujú na nové látky, s ktorými mladí experimentujú a aktuálne štatistiky ich často nezachytávajú. NCZI o tomto trende informuje v tlačovej správe, keďže 26. jún je Medzinárodným dňom proti zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu s nimi.

Letné dni sú obdobím, keď sa zvyšuje riziko experimentovania s drogami a hoci sa prázdniny ešte nezačali, lekári v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave aj v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou Banská Bystrica ošetrili v júni niekoľko intoxikovaných detí.

Do kontaktu s mladými ľuďmi sa dostávajú stále nové varianty rôznych drog, najnovšie napríklad GHB, často vo forme cukríkov, lízaniek či čokolád. Môžu spôsobiť stratu vedomia, zmeny správania vedúce k eufórii alebo naopak k omámeniu, ktoré môže vyústiť do nechceného sexuálneho kontaktu. Pre zdravotníckych pracovníkov je niekedy ťažké tieto látky identifikovať. „Predátorské drogy sú dostupné na internete a v rôznych verziách sa nezriedka dostanú aj k deťom a mládeži na školách či na diskotékach,“ upozorňuje NCZI. Nebezpečné sú aj kombinácie alkoholu s inými látkami – hrozia pády, poruchy vedomia až smrť. Pri závažných príznakoch intoxikácie – dýchacie ťažkosti, ťažké vracanie či dezorientácia – je preto nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc, prípadne kontaktovať tiesňovú linku 155.

Problematický Bratislavský kraj

„Kým v roku 2004 sa zo závislosti od drog liečilo 500 detí vo veku do 19 rokov, o desať rokov neskôr (v roku 2014) klesol ich počet na 267. Vlani to bolo presne 200 pacientov – 144 chlapcov a 56 dievčat,“ uviedla hovorkyňa NCZI Alena Krčová. Medziročne počet liečených drogovo závislých pacientov v tejto vekovej kategórii stúpol, v roku 2023 to bolo 173 detí a mladistvých, avšak kým u dospelých nad 30 rokov každým rokom rastie počet liečených užívateľov drog, u mladších pod 30 rokov zaznamenáva NCZI dlhodobo opačný trend.

Najviac detí bolo liečených v Bratislavskom kraji (59 pacientov) a v Košickom kraji (35), najmenej pacientov do 19 rokov sa liečilo v Prešovskom kraji (9). Najobľúbenejšími drogami medzi mladými boli v roku 2024 kanabis, nasledovali stimulanciá a kombinované psychoaktívne drogy. U všetkých vekových skupín dominujú stimulanty, teda pervitín, heroín a kanabis. Najčastejším spôsobom užívania drog je fajčenie, významný podiel osôb však užíva drogy injekčne alebo šnupaním.

Alkohol ako najčastejšia príčina neliekových intoxikácií

Intoxikácie alkoholom sú najčastejšie neliekové intoxikácie vo vekovej skupine 12 až 16 rokov. Binge drinking, rýchla konzumácia veľkého množstva alkoholu, je medzi mládežou

rozšíreným fenoménom. Podľa dát NCZI bolo v roku 2023 vyšetrených 66 dievčat a žien vo veku do 19 rokov a 137 chlapcov a mužov rovnakej vekovej kategórie s poruchami psychiky a správania zapríčinenými užívaním alkoholu. V roku 2013 to bolo 226 chlapcov a 85 dievčat. Aj tu je síce zaznamenaný pokles, odborníci však upozorňujú, že mládež má v súčasnosti širší výber návykových látok, ktoré sú navyše často dostupnejšie ako kedysi.

Mohlo by vás zaujímať

Odborník varuje: deti skúšajú, čo je lacné a legálne

V lete deti radi experimentujú s tým, čo je pre ne vzhľadom na vek a príjmy dostupné, hovorí hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica. „Ide najmä o nikotínové výrobky, alkohol, lepidlá. Ak sú dostupné látky s účinkom podobným konope, HHC, syntetické HHC-P, v minulosti tiež kratom, blízky účinkom opiátom, tak skúšajú tieto. S letom sa tradične spája najmä marihuana a extáza na diskotékach. U detí a mladých rozhoduje cena a to, či sú tieto látky legálne. Čím je cena a vekové obmedzenie na zaobstaranie si látky nižšie, tým je populárnejšia,“ približuje odborník a dodáva, že okrem nových syntetických drog pribudli aj nové lieky, ktoré tiež často môžu privodiť zmenu vedomia a eufóriu.

„Rozšírili sa tiež spôsoby užívania, teda formy aplikácie látok do tela. Častá je súčasná kombinácia viacerých látok s rôznym účinkom, čo v minulosti bolo zriedkavejšie. Významnú rolu u časti mladých v tomto smere zohrávajú influenceri na sociálnych sieťach, ktorí vlastne propagujú prodrogový štýl života.“

Najkritickejším obdobím na rôzne experimenty je podľa Okruhlicu skorá adolescencia, teda vek okolo 13 až 16 rokov. „Je to obdobie, kedy majú na mladé dievčatá a chlapcov silný vplyv rovesníci, partie. Naopak, častá je ich opozícia voči názorom a prístupom zo strany rodičov a vôbec dospelých.“ Práve preto by sa mali rodičia snažiť byť k nim čo najviac otvorení, chápaví a predovšetkým všímaví. „Mali by mať trvalý prehľad o správaní dieťaťa. Spozornieť treba, ak dôjde k zhoršeniu prospechu, ak dieťa prestane byť zdieľne v kontakte s rodičom, ak zmení okruh priateľov a zmenia sa mu záujmy, začne obhajovať užívanie drog a s tým spojený životný štýl či už priamo, alebo na sociálnych sieťach. Závažné sú krízové udalosti u dieťaťa, ako je rozchod s priateľom, priateľkou, keď sa v rámci depresívnej reakcie môže uchýliť k užívaniu alkoholu či drog ako k forme ,samoliečbyʻ. Jasným varovaním sú, samozrejme, stavy, keď sú po príchode domov na dieťati viditeľné prejavy čudnej veselosti, zmenené pohyby, pletie sa mu jazyk a podobne,“ informuje odborník na drogové závislosti a rodičom radí, aby mali vždy prehľad, kde a s kým dieťa je a čo robí. Dvojnásobne to platí počas voľných letných dní.

„Dieťa by malo byť pod priamym alebo delegovaným dohľadom zodpovedného dospelého. Na to je potrebné, aby mali deti počas prázdnin plne vyplnené dni zmysluplnými aktivitami, napríklad v tábore. Nie je vhodné nechávať ich s neznámymi rovesníkmi ani inými staršími mladistvými bez kontroly dospelých. Ani v lete by sa nemali tolerovať oneskorené príchody domov, najmä vo večerných hodinách,“ odporúča Okruhlica. Dôležité podľa neho je otvorene s deťmi komunikovať a vysvetliť im všetky riziká, ktoré súvisia s požívaním návykových látok.

V prípade podozrenia na užitie drogy môže rodič otestovať svoje dieťa aj doma. „Dá sa to testom z lekárne. Je to jedna z ciest na zistenie, či užíva drogy, ale napríklad aj toho, či tajne nekupuje a neužíva žuvací tabak alebo nikotínové vrecká, čo sa dá ťažko inak zistiť. Najspoľahlivejšie sú testy na látky v moči. Ukáže sa tak užitie aj 2 – 3 dni dozadu. Tieto testy síce nezachytia, aké množstvo látky človek užil, iba to, či v tomto čase látku konzumoval. Rodičovi by to však malo stačiť,“ uzatvára Okruhlica.