Slovenská akadémia vied (SAV) a Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) dostali od vlády zelenú aj rozpočet približne 350-tisíc eur, aby urobili podrobnú vedeckú analýzu retenčných šarží mRNA vakcín proti covid‑19. Ministri školstva Tomáš Drucker a zdravotníctva Kamil Šaško (obaja za Hlas-SD) po pracovnom stretnutí so zástupcami SAV a ŠÚKL potvrdili, že všetky prípravné procesy už bežia a správa s výsledkami má byť zverejnená do niekoľkých mesiacov. Ministri a odborníci o tom spoločne informovali na tlačovej konferencii.
Na spoločnom rokovaní ministerstiev, SAV a ŠÚKL sa upresnil rozsah aj financovanie projektu. Experti majú kvantitatívne zmerať prípadný obsah reziduálnej DNA či iných látok vo vybraných retenčných šaržiach vakcín, ktoré sa používali na Slovensku. „Celou svojou autoritou stojím za slovenskými vedcami a budem očakávať výstupy, ktoré spracujeme do verejne dostupnej správy,“ uviedol Šaško. Šéf rezortu školstva deklaroval, že Biomedicínske centrum SAV disponuje kompletným materiálnym, technickým aj personálnym vybavením na analýzu.
Na žiadosť štátu pôjde o prísne vedeckú analýzu, nie znalecký posudok, a zadanie už bolo presne definované. Tím tvoria virológovia, molekulárni biológovia a genetici z viacerých ústavov SAV. Generálna riaditeľka Biomedicínskeho centra Silvia Pastoreková upozornila, že splniť pôvodný termín 30. júna bude náročné pre dlhé verejné obstarávanie reagencií, no procesy sú naštartované. „K analýze pristúpime nezávisle, s dôrazom na vedeckú etiku a integritu,“ zdôraznila. ŠÚKL bude garantovať metodickú správnosť, jeho zástupkyňa Ivana Pankuchová opäť pripomenula, že prínosy vakcinácie výrazne prevyšujú riziká a vakcíny patria medzi najprísnejšie kontrolované lieky.
Konečná správa má podľa ministrov buď potvrdiť, alebo vyvrátiť všetky pochybnosti o bezpečnosti mRNA vakcín a bude zverejnená bez politických zásahov. Celkové náklady sú odhadnuté na 350-tisíc eur, ktoré pokryjú laboratórny materiál, personálne kapacity aj spracovanie výsledkov. Šaško uviedol, že výsledky očakáva v horizonte niekoľkých mesiacov.
Preverenie vakcín odštartovali tvrdenia vládneho splnomocnenca Petra Kotlára (nominant SNS) o tom, že vakcínami proti covidu-19 „bola narušená integrita slovenského genofondu“ a spoločnosti Moderna a Pfizer, vyrábajúce vakcíny proti covid-19 „ľuďom dávali ako kukurici génovú terapiu“. Slovenská vláda to na svojom marcovom rokovaní zobrala na vedomie. Na aprílovom rokovaní potom prijala na návrh premiéra Roberta Fica (Smer-SD) uznesenie, ktorým uložila ministrovi zdravotníctva, aby bezodkladne poveril Biomedicínske centrum a jeho Virologický ústav vypracovať komplexnú správu.