Antibiotická rezistencia (AMR), čiže odolnosť baktérií voči antibiotikám, predstavuje jedno z najväčších súčasných zdravotníckych rizík. Ukrajina sa s týmto problémom stretáva za mimoriadne náročných podmienok. Na medzinárodnej konferencii Global Healthcare Initiative for Ukraine, ktorá sa nedávno konala v Prahe, vystúpil Arkadiu Vodianyk, expert Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), pôsobiaci v ukrajinskej kancelárii, s naliehavým varovaním: Antimikrobiálna rezistencia nie je novým problémom, ale vojna ju dramaticky zhoršila.

Od začiatku ruskej invázie bolo na Ukrajine zaznamenaných viac ako 2250 útokov na zdravotnícke zariadenia. To viedlo k výraznému narušeniu preventívnych programov, očkovaniu i každodennému poskytovaniu starostlivosti. Zranenia, vyžadujúce antibiotickú liečb,u sa stali každodennou realitou, ale v mnohých prípadoch nie sú k dispozícii dostatočné kapacity na dodržiavanie štandardných protiepidemických opatrení.

„Nemocnice sú preťažené, personálu je málo a pacienti často prechádzajú medzi rôznymi zdravotníckymi zariadeniami, čo ďalej podporuje šírenie nemocničných nákaz,“ upozornil Vodianyk.

Prvé kroky na riešenie: národný plán a medzinárodná spolupráca

Ukrajina prijala prvý národný akčný plán na boj s AMR na obdobie 2019 – 2023, ktorý podľa Vodianyka „úspešne vytvoril legislatívny rámec pre dohľad nad antibiotickou spotrebou, infekčnú prevenciu a prístup One Health.“ Koncept One Health, ktorý spája ľudské, zvieracie a environmentálne zdravie, je v boji proti antibiotickej rezistencii kľúčový. Ukrajina ho aktívne začleňuje do národnej stratégie, čo oceňuje aj WHO.

Súčasťou implementácie boli napríklad elektronické recepty na antibiotiká, zákaz používania antimikrobiálnych látok pre rastový stimul u zvierat či zavedenie minimálnych požiadaviek na infekčnú kontrolu v nemocniciach. WHO podporuje krajinu v oblasti školenia personálu, rozvoja laboratórnej siete a zberu dát – vyše 2500 zdravotníkov bolo preškolených v oblasti infekčnej prevencie, prebehlo cez 80 technických návštev a viac ako 200 laboratórií prešlo posilnením kapacít.

Výzvy do ďalších rokov: nový plán a dôraz na vedu

Napriek úspechom prvého plánu je jasné, že vojna situáciu skomplikovala. WHO aj ukrajinské ministerstvo zdravotníctva preto pripravili druhý národný akčný plán na roky 2024 – 2026, ktorý je plne v súlade s globálnymi stratégiami WHO. Dlhodobý cieľ je stanovený do roku 2030.

Strategické priority zahŕňajú:

Mohlo by vás zaujímať

  • Posilnenie systémov infekčnej prevencie v nemocniciach
  • Vybudovanie kapacít mikrobiologických laboratórií
  • Zavedenie dohľadu nad patogénmi rezistentnými na liečbu a nad spotrebou antibiotík
  • Zaistenie welfare zvierat a veterinárneho dohľadu
  • Zvyšovanie povedomia u zdravotníkov i verejnosti
  • Podpora vedeckého výskumu

Podľa Vodianyka treba vybudovať odolný systém, ktorý zvládne chrániť zdravie obyvateľov aj za mimoriadnych podmienok. Antibiotická rezistencia sa totiž na frontovej línii nezastaví.