Strana Smer-SSD na sociálnej sieti zverejnila stanovisko, v ktorom odmieta návrh Pandemickej dohody v jeho súčasnej podobe, ktorý nezohľadňuje zásadné pripomienky Slovenska predložené počas rokovaní. „Tieto pripomienky opierajúce sa o ochranu základných ľudských práv a suverenity Slovenska, boli ignorované, čím dohoda ohrozuje naše národné záujmy a slobody občanov,“ tvrdí Smer-SSD. Cez víkend sa minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) dištancoval od kritických vyjadrení premiéra Roberta Fica (Smer-SD) k Pandemickej dohode. V otvorenom stanovisku vysvetlil, že dokument neberie krajinám suverenitu ani slobodu rozhodovania, naopak pomáha pripraviť zásoby, školenia a postupy pre prípad ďalšej pandémie.

Stanovisko vládnej strane podľa jej tvrdení vychádza z tvrdých lekcií pandémie covid-19, kedy neprimerané opatrenia, často presadzované pod tlakom medzinárodných organizácií, obmedzovali základné práva a slobody ľudí. „Trváme na tom, že takéto zásahy sa nesmú opakovať. Preto sme požadovali, aby dohoda obsahovala jasné ustanovenia chrániace ľudské práva v súlade s Európskym dohovorom o ľudských právach, Dohovorom o ľudských právach a biomedicíne či rezolúciou Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Žiaľ, tieto návrhy boli prehliadané,“ konštatuje Smer-SSD.

Smer-SSD je navyše presvedčený, že Pandemická dohoda v aktuálnom znení vytvára chaos a nejasnosti. „Prekrýva sa s novelizovanými Medzinárodnými zdravotníckymi predpismi, no nedefinuje, ktoré záväzky majú prednosť ani ako majú štáty konať. Slovensko opakovane žiadalo vyriešenie týchto rozporov, no bez úspechu. Dohoda navyše zavádza nové výbory, finančné mechanizmy a systémy globálneho dohľadu, ktoré len zvyšujú neprehľadnosť a oslabujú národnú suverenitu,“ poznamenáva vládna strana.

Smer-SSD preto trvá na tom, aby dohoda garantovala právo každého jednotlivca na slobodný a informovaný súhlas pri používaní nových vakcín a liekov. „Rovnako požadujeme zavedenie mechanizmu na rýchle odškodnenie ľudí, ktorí utrpia ujmu na zdraví v dôsledku týchto produktov. Tieto požiadavky považujeme za neoddeliteľnú súčasť akejkoľvek medzinárodnej dohody,“ dodáva Smer-SSD.

Svoje stanovisko uzatvára tvrdením, že nebude súhlasiť s dokumentom, ktorý podkopáva suverenitu Slovenskej republiky, ignoruje základné práva občanov a vytvára priestor pre neprehľadné a nedemokratické mechanizmy.

Mohlo by vás zaujímať

Podľa ministra Šaška pandemická dohoda „nie je celosvetovým nariadením, ale globálnou dohodou takmer všetkých štátov“, ktorá určuje mechanizmy rýchlejšej výmeny informácií o nových patogénoch a podporuje tvorbu plánov, zásob i vyškolenia personálu. V prípade vypuknutia pandémie by krajiny mohli efektívnejšie zdieľať dáta a zabezpečiť dobrovoľný prístup k liekom či testom.

Šaško navyše zdôraznil, že dokument neobmedzuje zvrchovanosť Slovenska, ale prinesie „menej chaosu a menej zbytočných obmedzení“. Pripomína, že spolupráca so štátmi ako Švajčiarsko či severské krajiny dáva Slovensku prístup k overeným postupom.