Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Kamila Šaška (Hlas-SD) navrhuje vymazať celú prílohu vyhlášky, ktorá definuje minimálne požiadavky na personál a vybavenie ambulancií. Dôvodom je potreba zosúladiť a modernizovať legislatívu s aktuálnymi medicínskymi poznatkami, technologickým pokrokom a reálnymi potrebami poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Rezort zdravotníctva už nové nároky ambulanciám predpísal v inej vyhláške, ktorá prešla pripomienkovaním.

Rezort zdravotníctva navrhuje opatrenie, ktorým sa z vyhlášky z roku 2008 vymaže celá príloha. Tá sa venuje minimálnym požiadavkám na materiálne vybavenie ambulancií a ich personálneho zabezpečenia. Šaškov rezort si od toho sľubuje, že to prispeje k efektívnejšej regulácii a optimalizácii podmienok poskytovania zdravotnej starostlivosti.

„Hlavným dôvodom tejto zmeny je potreba zosúladiť a modernizovať legislatívny rámec pre materiálno-technické vybavenie a personálne zabezpečenie ambulantných zdravotníckych zariadení v súlade s aktuálnymi medicínskymi poznatkami, technologickým pokrokom a reálnymi potrebami poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ uvádza ministerstvo v návrhu.

Výnos, ktorého časti sa rušia, bol prijatý v roku 2008 a odvtedy bol niekoľkokrát novelizovaný. Napriek týmto novelizáciám podľa Šaškovho rezortu neobdržal dostatočnú mieru flexibility potrebnú na reflektovanie vývoja v oblasti zdravotníctva. „Nová vyhláška ministerstva bude reflektovať aktuálne požiadavky odborných spoločností, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a regulačných orgánov,“ tvrdí ministerstvo.

Pravidlá v novej vyhláške

Ide tak o formálne vypustenie ustanovení o minimálnych požiadavkách na ambulancie, ktoré budú nahradené v novej vyhláške. Podľa ministerstva je už v legislatívnom procese. Len v marci tohto roka pritom prešla pripomienkovým konaním. Ministerstvo vo vyhláške upravuje niektoré požiadavky či mení pomenovanie ambulancií. Napríklad psychiatrické ambulancie pre závislosti a neuropsychiatrické ambulancie musia mať lekára odborne spôsobilého na drogové závislosti. Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti budú napríklad povinné vlastniť osobné motorové vozidlo na návštevu pre sestru.

Okrem iného sa definujú aj základné priestory ako ambulancia, čakáreň, toaleta pre pacientov či personál, oddychová miestnosť pre personál a priestor na upratovanie s výlevkou. Po novom môže mať viac ambulancií spoločnú čakáreň, ktorá bude mať stanovenú minimálnu plochu. Upravujú sa aj požiadavky na vetranie, vykurovanie, osvetlenie, úpravu povrchu stien, triedenie odpadu a skladovanie zdravotníckych pomôcok.

Mohlo by vás zaujímať

Pri náhle vzniknutých a život ohrozujúcich stavoch bude platiť, že každá ambulancia musí mať mobilnú resuscitačnú súpravu vybavenú liekmi, infúznymi roztokmi, zdravotníckymi pomôckami a prístrojmi. Kvôli novým požiadavkám tak stúpnu náklady ambulanciám jednodňovej zdravotnej starostlivosti, stacionárom, mobilným hospicom, ambulantným pohotovostným službám, špecializovaným ambulantným službám a agentúram domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Zvyšným druhom ambulancií by mali náklady vďaka vyhláške klesnúť.

Kraje aj zdravotníci majú výhrady

Novú vyhlášku pripomienkovali viaceré inštitúcie, kraje či asociácie. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR napríklad navrhuje, aby sa ambulancie viacerých odborností, ktoré sú umiestnené v jednej budove, sú súčasťou jedného právneho subjektu, alebo sú vzdialené od seba menej ako 50 metrov vzdušnou čiarou, mohli medzi sebou deliť o zdravotníkov. Zdravotnícke organizácie navrhli aj to, aby sa pre ambulancie s nízkym počtom špecializovaných výkonov a naopak s vysokým administratívnym zaťažením, prerozdelil úväzok medzi sestru a administratívneho pracovníka. 

Banskobystrický samosprávny kraj napríklad navrhuje doplniť praktickú sestru-asistenta aj do ambulancie zubného lekárstva. Nad rámec návrhu tiež kraj žiada jasne zadefinovať, aká špecializácia môže vykonávať prácu sestry, keďže v priebehu posledných rokov absolvovali strednú zdravotnícku školu rôzne špecializácie ako napríklad praktická sestra či praktická sestra-asistent. Bratislavský kraj zase navrhuje, aby mali ambulancie s viac ako dvomi zamestnancami vhodne odčlenenú a dostatočne vetranú oddychovú miestnosť, respektíve priestor na prezlečenie personálu.

Vyhláška by sa nemala vzťahovať na prírodné liečebné kúpele, kúpeľné liečebne a ambulantné zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti ministerstva spravodlivosti a ministerstva vnútra. Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) však v pripomienkach žiada, aby sa tento bod vo vyhláške vynechal. Podľa RÚZ sa v návrhu neuvádza žiadny dôvod, prečo by k občanom malo byť pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v týchto zdravotníckych zariadeniach pristupované inak ako v ostatných zdravotníckych zariadeniach, a to výlučne z dôvodu existencie ich zriaďovateľa.