Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Kamila Šaška zverejnilo návrh vyhlášky, ktorá prakticky zastaví kategorizáciu liekov aj financovanie liečby na výnimku. Upozornila na to Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP), ktorá zároveň varuje, že tým štát povyšuje šetrenie nad zdravie pacientov a odkláňa sa od odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) či Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Rezort už reagoval, že pracuje na zásadných zmenách v liekovej politike a čoskoro o nich bude informovať.

Podľa AIFP dokument ministerstva vyzdvihuje nákladovú efektívnosť ako jediné kritérium pri rozhodovaní o úhrade liekov z verejného zdravotného poistenia. „Dnes máme jednoznačné dôkazy v podobe odporúčaní WHO, OECD, Európskej siete pre hodnotenie zdravotníckych technológií a Spoločnosti pre farmakoekonomiku a výsledky v zdravotníctve (ISPOR), že nákladová efektívnosť má byť len súčasťou komplexného hodnotenia, ak chceme udržateľné a spravodlivé financovanie liekov,“ pripomína riaditeľka AIFP Iveta Pálešová.

Ministerstvo síce deklaruje, že zvýhodní lieky na ochorenia s horšou prognózou, no podľa AIFP ide o „nesplniteľné očakávania“. Britská analýza ukázala, že podmienky podobné slovenskému návrhu splnilo v rokoch 2010 – 2020 len päť liekov – ani jeden nebol určený na zriedkavé ochorenie. Pri onkologických pacientoch by tak štát paradoxne vynakladal viac zdrojov v neskorších štádiách choroby, kde je účinnosť liečby nižšia než v časných štádiách.

Šaškov rezort už na kritiku reagoval tak, že pripravuje iné opatrenia. „Ministerstvo intenzívne pracuje na zásadných zmenách v liekovej politike, ktorá je prioritou ministra zdravotníctva Kamila Šaška a v krátkom čase bude o nich informovať na tlačovej konferencii,” uvádza v stanovisku ministerstva zdravotníctva jeho hovorkyňa Veronika Daničová.

AIFP upozorňuje, že nákladová efektívnosť sama osebe nezaručí úsporu verejných prostriedkov. „V predloženej analýze vplyvov na rozpočet chýbajú zdrojové údaje, takže vôbec nevieme, z čoho ministerstvo vychádzalo,“ konštatuje Pálešová. Navrhovaný Štatút pre tvorbu rozpočtu v zdravotníctve podľa AIFP dáva Rade pre rozpočet právomoc zastaviť kategorizáciu nových liekov a pozastaviť úhrady na výnimky, ak by hrozilo prekročenie limitu výdavkov. Pacienti by tak mohli byť odkázaní na verejné zbierky či liečbu v zahraničí.

Mohlo by vás zaujímať

„Už dnes čakáme na inovatívne lieky v priemere 797 dní, kým priemer Európskej únie (EÚ) je 578 dní. Ak ministerstvo vyhlášku schváli, čakacia doba sa ešte predĺži,“ varuje Pálešová. Lieková starostlivosť pritom predstavuje len 19 percent rozpočtu verejného zdravotného poistenia. „Ak by sa hľadali úspory aj v ostatných položkách, nebolo by nutné ohrozovať životy pacientov,“ zdôrazňuje AIFP.

Vyhláška sa podľa AIFP inšpiruje maďarským systémom. Podľa AIFP by schválenie vyhlášky znamenalo, že Slovenská republika „verejne deklaruje nezáujem o nové lieky“, čo by odradilo investorov, obmedzilo programy milosrdnej liečby a znížilo počet klinických štúdií. AIFP preto vyzýva ministra zdravotníctva, aby vyhlášku nepodpísal a stiahol ju z legislatívneho procesu.