Minister zdravotníctva Kamil Šaško (HLAS-SD) sa dištancuje od kritických vyjadrení premiéra Roberta Fica (Smer-SD) k Pandemickej dohode Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). V otvorenom stanovisku vysvetľuje, že dokument neberie krajinám suverenitu ani slobodu rozhodovania, naopak pomáha pripraviť zásoby, školenia a postupy pre prípad ďalšej pandémie.

Podľa ministra Šaška pandemická dohoda „nie je celosvetovým nariadením, ale globálnou dohodou takmer všetkých štátov“, ktorá určuje mechanizmy rýchlejšej výmeny informácií o nových patogénoch a podporuje tvorbu plánov, zásob i vyškolenia personálu. V prípade vypuknutia pandémie by krajiny mohli efektívnejšie zdieľať dáta a zabezpečiť dobrovoľný prístup k liekom či testom.

Šéf rezortu zdôrazňuje, že dokument neobmedzuje zvrchovanosť Slovenska, ale prinesie „menej chaosu a menej zbytočných obmedzení“. Pripomína, že spolupráca so štátmi ako Švajčiarsko či severské krajiny dáva Slovensku prístup k overeným postupom.

Šaško sa odvoláva na skúsenosti z pandémie ochorenia covid-19. „Pandémia bola draho zaplateným ponaučením, že prednosť majú mať vedci a fakty, nie snaha zaujať.“ Kritizuje bývalého premiéra Igora Matoviča za „atómovky“, ktoré podľa ministra stáli tisíce ľudských životov. Dodáva, že stále chýba ucelená analýza manažovania pandémie zo strany vládneho splnomocnenca.

Minister odmieta, aby Slovensko ako možno jediná krajina dohodu demonštratívne zamietlo. Takýto krok by označil za „politický marketing“, ktorý by mohol negatívne ovplyvniť postoj medzinárodného spoločenstva v krízových chvíľach. „Oveľa väčšiu istotu dá ľuďom spolupráca s tými najlepšími, založená na vede a faktoch,“ vyhlásil.

Mohlo by vás zaujímať

Šaško ubezpečuje, že jeho prioritou zostáva ochrana pacientov, zdravotníkov a slovenského zdravotníctva. Jeho strana preto pandémiu dohodu podporí a nebude hlasovať za jej odmietnutie.

Premiér informoval o postoji vlády v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy. Podľa jeho slov sa kabinet k otázke pandemickej dohody vyjadril formou per rollam hlasovania v piatok 16. mája. Premiér uviedol, že Slovensko plánuje na zasadnutí vo Švajčiarsku deklarovať nesúhlas s návrhom a presadzovať, aby sa o texte rozhodovalo štandardným hlasovaním, nie formou globálneho súhlasu.