Je po liečbe rakoviny prsníka vôbec možné mať deti? Ak áno, ako sa na to pripraviť? Ako komunikovať s deťmi o liečbe a ako rodičovstvo zvládnuť čo najlepšie? Tieto otázky trápia mnoho žien, ktorým bola diagnostikovaná rakovina. Projekt Mamazonky má ambíciu im pomôcť a priniesť odborné informácie. Spustilo ho občianske združenie (OZ) Amazonky za účelom osvety a šírenia povedomia o materstve pri diagnóze karcinóm prsníka.
„Náš projekt Mamazonky reflektuje na potreby informovanosti u žien, ktoré ešte nemajú deti a je im diagnostikovaná rakovina prsníka, ale aj na otázky žien, ktoré už deti majú alebo im bol karcinóm prsníka diagnostikovaný počas tehotenstva. Aj to sa, žiaľ, stáva. Rovnako chceme sprostredkovať odborné informácie zrozumiteľnou formou širokej verejnosti, aby ich povedomie o dôležitosti prevencie a včasnej diagnostiky bolo na vyššej úrovni,“ vysvetlila predsedníčka OZ Amazonky Dominika Kormanová. Projekt získal záštitu Ministerstva zdravotníctva SR a podporuje ho aj Národný onkologický inštitút.
Medzi najčastejšie mýty podľa združenia patrí to, že pri zistení karcinómu prsníka počas tehotenstva je nutné ísť na potrat. „V liečbe nádorov prsníka sme v posledných dvoch dekádach spravili významný pokrok. Aj počas tehotenstva vieme ženy liečiť účinne a bezpečne. Na základe výsledkov klinických štúdií vieme, ktoré lieky vrátane chemoterapie, sú pre budúcu mamičku aj plod bezpečné. Umelé prerušenie tehotenstva nemá vplyv na prognózu ochorenia,“ uviedla onkologička Bela Mriňáková, ktorá sa stala odbornou garantkou projektu Mamazonky.
Ani tehotenstvo po liečbe podľa nej nezvyšuje riziko recidívy ochorenia. „V prípade potenciálne vyliečiteľných nádorov prsníka je veľmi dôležité jasne komunikovať všetky možnosti v čase začiatku liečby. Neplodnosť spôsobená liečbou je často trvalá a má významný dopad na psychologické prežívanie a ďalšiu kvalitu života pacientok. Ženy môžu pred začatím liečby podstúpiť odber a zmrazenie vajíčok pre neskoršie umelé oplodnenie po liečbe,“ hovorí Mriňáková. Téme zmrazenia vajíčok sme sa venovali v tomto článku. Postup je podľa lekárky bezpečný a hradený všetkými zdravotnými poisťovňami. „Pacientky by mali byť v najbližšom Centre asistovanej reprodukcie uprednostnené do 24 až 48 hodín po odporúčaní onkológom,” dodala Mriňáková.
Téma tehotenstva po onkologickej diagnóze bola podľa nej v minulosti spoločenským tabu a do komunikácie s pacientkami lekári prenášali svoje názory a obavy. Projekt Mamazonky má cieľ podporiť otvorenú a na dôkazoch založenú komunikáciu a dať pacientkam možnosť rozhodnúť sa podľa seba.
Mohlo by vás zaujímať
Ďalšie mýty o materstve pri karcinóme prsníka sa podľa OZ Amazonky týkajú dedičnosti, ale aj komunikácie s deťmi. „Keď vám diagnostikujú rakovinu prsníka, je to obrovský šok. Nechceme, aby ženy museli čeliť ďalším negatívnym emóciám a zmätočným informáciám o tom, či vôbec môžu mať deti alebo či ich deti neskôr budú mať nejaké onkologické ochorenie. Keď už deti majú, odborníci odporúčajú komunikovať a ochorenie pred nimi neskrývať,“ vysvetľuje predsedníčka združenia Dominika Kormanová. Hľadanie odpovedí na internete podľa nej nemusí vždy pacientkam pomôcť, keďže mnohokrát natrafia na neoverené informácie. Preto projekt Mamazonky všetky mýty a fakty zhrnul na svojej webstránke.
Občianske združenie plánuje ďalšie aktivity na zlepšenie prevencie karcinómu prsníka, ktorá je podľa odborníkov na Slovensku stále nedostatočná. „Aj prostredníctvom našich príbehov budeme v priebehu roka pripomínať dôležitosť samovyšetrení a osvety o diagnostike a liečbe,“ uviedla Kormanová. OZ Amazonky podporuje ženy s karcinómom prsníka a už 12 rokov realizuje osvetové projekty s cieľom zlepšiť život pacientiek s touto diagnózou.