Pacienti, najmä tí v terminálnom štádiu ochorenia, potrebujú viac návštev mobilných hospicov než v súčasnosti prepláca štát a po vyčerpaní limitu si ich musia platiť sami. V piatok na to upozornila poslankyňa Martina Bajo Holečková (SaS). Vyzvala ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby limity návštev zrušil a nastavil systémové a dôstojné financovanie mobilných hospicov.

Poslankyňa upozornila, že mobilné hospice na Slovensku, ktoré sa ročne starajú o desiatky tisíc pacientov, sú pre nedostatok financií a personálu na pokraji kolapsu. Ozrejmila, že v súčasnosti peniaze od štátu hospicom pokrývajú len 40 percent reálnych nákladov a zamestnanci pracujú za symbolickú odmenu. Vláda podľa nej s prostriedkami nakladá nehospodárne, zatiaľ čo na zdravotnú starostlivosť sa organizujú rôzne verejné zbierky.

Minister zdravotníctva Kamil Šaško zareagoval, že v klasických hospicoch bola výrazne navýšená platba za jeden lôžkodeň, preto to môže pôsobiť, že mobilné hospice boli ukrátené. „Bola navýšená aj platba mobilným hospicom, ale menej výrazne, ideme sa baviť o tom, ako to vyriešiť,“ povedal Šaško. Doplnil, že v piatok rokoval „s tými, ktorí sa do toho reálne rozumejú a nevyťažujú len lacný politický kapitál“ a dohodli si ďalší postup. Nekonkretizoval, o koho ide.

Bajo Holečková povedala, že dôstojné zomieranie nemôže mať limity. „Štát proste od ľudí, ktorí zomierajú, vyberie stovky eur za to, že sa o nich niekto postará,“ podotkla. Zdôraznila, že mobilné hospice štátu šetria financie, pretože pacienti tak neblokujú lôžka v kamenných hospicoch či na akútnych oddeleniach ani výjazdy záchraniek.

Jej stranícky kolega Tomáš Szalay dodal, že vláda by sa mala zamerať na riešenie dlhodobej zdravotnej starostlivosti. „Aby neboli akútne lôžka blokované pacientami, ktorým sa už nedá pomôcť v akútnej medicíne, ale je možné im umožniť dôstojne dožiť. Pacienti potrebujú doliečovacie lôžka, potrebujú rehabilitačné lôžka, potrebujú takzvané dlhé lôžka, ktorých máme absolútny nedostatok,“ skonštatoval.

Mohlo by vás zaujímať