Osobní asistenti a opatrovatelia zdravotne znevýhodnených si polepšia. Ministerstvo práce pod vedením Erika Tomáša (Hlas-SD) predložilo do pripomienkového konania nariadenie, ktoré zvyšuje príspevok na opatrovanie osôb s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) aj sadzbu za jednu hodinu osobnej asistencie. Zvýšiť by sa mali od júla tohto roka. Hoci rezort hovorí o raste, v minulosti sa príspevky na opatrovanie zvyšovali razantnejšie. Návrh pritom pripomienkovala aj verejnosť, obáva sa, že pre nízke príspevky prídu ľudia s ŤZP o osobných asistentov.
Výška peňažného príspevku na opatrovanie pri opatrovaní jednej fyzickej osoby s ŤZP by mala dosiahnuť úroveň 663,50 eura mesačne. Pri opatrovaní dvoch alebo viacerých fyzických osôb s ŤZP to bude 882,50 eura mesačne. Sadzby na jednu hodinu osobnej asistencie má dosiahnuť 6,02 eura. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády, ktorým sa ustanovuje výška sadzby na jednu hodinu osobnej asistencie a výška peňažného príspevku na opatrovanie.
Do pripomienkovania ho predložil rezort práce. „Cieľom zvýšenia sadzby na jednu hodinu osobnej asistencie a zvýšenia obidvoch výšok peňažného príspevku na opatrovanie je zlepšiť podmienky pre fyzické osoby, ktoré poskytujú osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím alebo opatrujú fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná na pomoc inej fyzickej osoby,“ píše v návrhu ministerstvo.
Návrh bude mať negatívny vplyv na rozpočet. Len v tomto roku bude zvýšenie stáť 20,16 milióna eur a v najbližších troch rokoch vyše 50 miliónov eur. Ide o zvýšenie rozpočtových výdavkov kapitoly ministerstva práce, ktoré sú určené na vyplácanie kompenzácií sociálnych dôsledkov ŤZP.
V minulosti sa zvyšovali razantnejšie
Pri asistencii sa sadzba zvyšuje o 0,19 eura oproti predchádzajúcemu roku. Podľa ministerstva práce to poberateľom prinesie zvýšenie o približne 26,60 eura mesačne. Pozitívne by sa to malo prejaviť na odmene pre zhruba 18 249 asistentov. Príspevok na osobnú asistenciu poberá zhruba 14 500 ľudí. Rezort predpokladá, že 72 950 opatrovateľom sa zvýši peňažný príspevok pri opatrovaní jednej osoby s ŤZP o 48 eur mesačne a 2 192 opatrovateľom pri opatrovaní dvoch alebo viacerých osôb s ŤZP sa zvýši o 63,90 eura mesačne. Peňažný príspevok na opatrovanie na Slovensku poberá vyše 75-tisíc ľudí.
V pripomienkovaní nariadenia sa však objavila kritika verejnosti. Nikto konkrétny pod ňou nie je podpísaný, no výhrady sú smerované najmä k výške sadzby na osobnú asistenciu. „V rokoch 2021 až 2024 bol rast tejto sadzby stabilný v oblasti od 0,31 eura do 0,38 eura na hodinu. V uvedenej sadzbe teda ide o prepad o štvrtiny až tretiny obvyklého rastu za posledné roky. Medzi rokom 2020 a 2021 dokonca došlo k nárastu o 0,64 eura. Hoci je možné konštatovať, že v navrhovanej podobe rast kopíruje približne rast minimálnej mzdy, je nutné upriamiť pozornosť na skutočnosť, že v navrhovanom znení úpravy predkladateľ ustanovuje nižší rast sadzby na jednu hodinu osobnej asistencie ako tomu bolo za posledné štyri roky,“ uvádza sa v pripomienke.
Mohlo by vás zaujímať
Ministerstvo práce však v návrhu uvádza, že sadzba na jednu hodinu osobnej asistencie a výšky peňažného príspevku na opatrovanie nie sú automaticky valorizované. Preto boli opakovane v rokoch 2019 až 2024 nariadeniami vlády ich výšky zvyšované v nadväznosti na úpravu minimálnej mzdy pre dané roky. „Aj v roku 2025 sa výška peňažného príspevku na opatrovanie pri opatrovaní jednej fyzickej osoby s ŤZP navrhuje zvýšiť na sumu čistej minimálnej mzdy pre rok 2025 a sadzba na jednu hodinu osobnej asistencie sa navrhuje zvýšiť v nadväznosti na hrubú hodinovú minimálnu mzdu pre uvedený rok,“ uvádza rezort.
Hrozí, že ľudia prídu o asistentov
Verejnosť ďalej v pripomienke tvrdí, že vzhľadom na ceny potravín, ktoré rastú aj pre konsolidáciu, nie je jasné, prečo by sa mali osoby s ŤZP uspokojiť so zníženým nárastom sadzby odmeny na osobnú asistenciu. „Na dôvažok je nutné brať do úvahy, že pri súčasných sumách, ktoré len mierne prekračujú minimálnu mzdu, je pre osoby s ŤZP takmer nemožné nájsť komerčne osobného asistenta. To znamená, že ak to nerobí známy, kamarát alebo člen rodiny, osoba s ŤZP, hoci má priznané hodiny osobnej asistencie, ich neraz nedokáže vyčerpať, pretože si nevie asistenta za týchto podmienok odmeny nájsť,“ uvádza sa v pripomienke.
Podľa verejnosti sa tiež osobný asistent neraz nemôže súčasne venovať plnohodnotnému zamestnaniu a nedostatok rastu týchto sadzieb môže viesť k tomu, že osobný asistent prestane osobe s ŤZP poskytovať osobnú asistenciu a prejde do zamestnania. „To by malo priamy negatívny dopad na fyzickú osobu s ŤZP. S ohľadom na všetky tieto dôvody musí verejnosť navrhnúť predkladateľovi zmenu tak, aby sadzba osobnej asistencie dosahovala aspoň úroveň 6,10 eura a zostal by tak zachovaný približne trend rastu tejto sadzby za posledných päť rokov,“ uvádza sa v pripomienke s tým, že aj to je veľmi nízka sadzba.
Rezort však tvrdí, že práve zvyšovanie príspevkov nariadením vlády má eliminovať vplyv inflácie. Inak povedané, aby reálna výška príspevku neklesala. Sumy sa zvýšia od júla, keďže s tým počíta aj legislatíva. „Ak by dochádzalo k znižovaniu reálnej hodnoty sadzby na jednu hodinu osobnej asistencie a reálnej hodnoty výšky peňažného príspevku na opatrovanie, znižovala by sa motivácia fyzických osôb poskytovať osobnú asistenciu a opatrovanie, čo by mohlo mať negatívny sociálny vplyv na fyzické osoby s ťažkým zdravotným postihnutím,“ tvrdí rezort.