Žiadna vyhláška obmedzujúca liečbu a vstup nových liekov na trh do platnosti zatiaľ nevstupuje, vyhlásil v piatok minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD). „Bude platiť, až keď ju podpíšem,“ tvrdí, že zatiaľ to nespraví a k téme má byť najskôr odborná diskusia. Dodal, že odmieta strašenie ľudí a pacientom hovorí, aby sa nebáli.

Vo štvrtok sa skončilo medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu vyhlášky (informovali sme tu), ktorá má od júna tohto roka zásadne zmeniť výpočet prahovej hodnoty nákladovej efektívnosti liekov. Nová metodika má priniesť za päť rokov úsporu viac ako 580 miliónov eur. Pacienti, lekári aj farmaceuti upozornili, že opatrenie prakticky zastaví vstup nových terapií a predĺži čakanie slovenských pacientov na moderné lieky. Kamil Šaško sa v piatok vyjadril, že návrh je len otvorením témy a diskusie budú pokračovať na odbornej úrovni. „Budeme spoločne s odborníkmi aj pacientskymi organizáciami hľadať riešenie a spravodlivý systém pre vstup nových liekov,“ hovorí s tým, že systém musí byť dlhodobo udržateľný a peniaze, ktoré sa minú na nové lieky, môžu potom chýbať napríklad v ambulanciách alebo inde v zdravotníckom sektore, „Míňame obrovské množstvo peňazí, ktoré pacient necíti.“

Šaško povedal, že jeho prioritou je nastavenie transparentného mechanizmu vstupu nových liekov a sťažoval sa na vládu Igora Matoviča (vtedajšie OĽaNO), ktorá podľa Šaška v roku 2022 zaviedla neverejné uzatváranie MEA (managed entry agreement) zmlúv, neprihliadala na odporúčania Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve a pri vstupe nových liekov do slovenského úhradového systému sa stratili stámilióny. „V pondelok (26.5.) budem informovať o veľmi konkrétnych číslach a prekračovaní zmlúv,“ avizoval minister. „Budeme chcieť, aby boli tieto zmluvy prehodnotené a pri ďalších liekov boli uplatňované zľavy už pri vstupe,“ povedal a zároveň odmietol, že by vláda prihliadala len na nákladovú efektivitu, nie na potreby pacientov.

Strach, že nebudú dostupné lieky, podľa Šaška šíri predovšetkým opozícia, ale na problematiku upozornili aj pacienti, verejný ochranca práv a Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP). Podľa nej štát povyšuje šetrenie nad zdravie pacientov a odkláňa sa od odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie či Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Iveta Pálešová z AIFP pripomenula: „Už dnes čakáme na inovatívne lieky v priemere 797 dní, kým priemer Európskej únie je 578 dní. Ak ministerstvo vyhlášku schváli, čakacia doba sa ešte predĺži.“ Lieková starostlivosť pritom podľa nej predstavuje len 19 percent rozpočtu verejného zdravotného poistenia. „Ak by sa hľadali úspory aj v ostatných položkách, nebolo by nutné ohrozovať životy pacientov,“ zdôraznila.

Vyhláška sa podľa AIFP inšpiruje maďarským systémom. Podľa asociácie by jej schválenie znamenalo, že Slovensko „verejne deklaruje nezáujem o nové lieky“, čo by odradilo investorov, obmedzilo programy milosrdnej liečby a znížilo počet klinických štúdií.

Mohlo by vás zaujímať