Nová univerzitná nemocnica generála M. R. Štefánika za 1,27 miliardy eur má vyrásť v bratislavských Vajnoroch. Podľa informácií, ktoré poskytlo ministerstvo zdravotníctva spolu s ministerstvom obrany, pôjde o veľký projekt, ktorý bude disponovať 950 lôžkami a počíta so 44-tisíc hospitalizáciami ročne. To vyvoláva otázku, či sa niektoré nemocnice v Bratislave nestanú zbytočnými a nebude ich treba zatvoriť.

„Dúfam, že to tak bude. Slovensko je totiž prenemocnicované a prelôžkované. Je to nielen drahé a neefektívne, navyše k tým lôžkam už dnes chýba stredný a nižší zdravotnícky personál,“ hovorí pre Zdravotnícky denník Martin Vlachynský, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS. Jasnými kandidátmi na zatvorenie sú podľa neho nemocnice Kramáre a v bratislavskom Starom Meste. „Obidve zdravotnícke zariadenia si už dnes vyžadujú obrovské investície na predĺženie ich životnosti,“ konštatuje analytik.

O osud zamestnancov zo zrušených nemocníc sa neobáva. „Buď prejdú do novej nemocnice, alebo pôjdu niekde inde. Zdravotníckym pracovníkom nedostatok voľných pracovných miest nehrozí,“ myslí si Vlachynský. Nová univerzitná nemocnica bude potrebovať množstvo zamestnancov, lekárov a zdravotných sestier, ktorých je už teraz nedostatok. Vlachynský sa však domnieva, že nebude až taký problém zohnať potrebný personál. „Nové voňavé moderné priestory budú mať menší problém nalákať nových zamestnancov, než staré priestory si tých zamestnancov udržať,“ dodáva analytik.

Po zrušených a zatvorených nemocniciach zostanú prázdne budovy a pozemky, často vo veľmi lukratívnych lokalitách. „Nepoznám presné vlastnícke vzťahy, či štát vlastní štát budovy aj pozemky. Verejný vlastník musí mať jasný a realizovateľný plán na ich ďalšie využitie. Mal by ich predať a získané zdroje využiť napríklad na zníženie dlhu alebo na zdravotníctvo. Nevyužitý pozemok či dokonca chátrajúca prázdna budova je plytvanie verejným kapitálom,“ pripomína Vlachynský.

Upozorňuje však, aby snívanie príliš nepredbehlo realitu. „Na novej nemocnici sa ešte neurobil ani prvý výkop. K jej dokončeniu je ešte skutočne dlhá cesta a množstvo prekážok,“ uzatvára analytik INESS.

Mohlo by vás zaujímať