Vláda ešte na konci apríla tohto roka schválila zámer postaviť novú bratislavskú nemocnicu. Lekárske odborové združenie (LOZ) tento krok vníma pozitívne a dúfa, že okrem slov sa slovenskí pacienti dočkajú konečne aj reálnych činov. Odborári o tom informovali v tlačovej správe. Zároveň však tvrdia, že prezentovaný zámer neodzrkadľuje potreby komplexnej národnej univerzitnej nemocnice, ktorá by mala byť koncovým zariadením pre potreby celoštátneho zdravotníctva.

Projekt Národnej univerzitnej nemocnice generála M. R. Štefánika v bratislavských Vajnoroch bude strategickou investíciou. Na svojom výjazdovom zasadnutí tak rozhodla slovenská vláda na návrh ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) a podpredsedu vlády a ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SSD). Nová nemocnica má stáť 1,27 miliardy eur, z čoho samotná výstavba stavebných objektov nemocnice, vrátane vybavenia, sa odhaduje na jednu miliardu eur. Stavať sa začne už v auguste, pričom hlavné stavebné práce by mali byť dokončené do konca roka 2027.

LOZ však upozorňuje, že prezentovaný zámer výstavby nemocnice s kapacitou 950 lôžok neodzrkadľuje potreby komplexnej národnej univerzitnej nemocnice, ktorá by mala byť koncovým zariadením pre potreby celoštátneho zdravotníctva. Na zabezpečenie kvalitnej a centralizovanej starostlivosti, odbornej praxe a výučby je podľa odborárov potrebná nemocnica s kapacitou minimálne 1200 až 1250 lôžok. „Nepoznáme žiadnu národnú nemocnicu v okolitých krajinách, ani v Európe, ktorá by mala taký nízky počet lôžok ako zatiaľ predstavila vláda. Pre porovnanie, česká Fakultná nemocnica Motol disponuje viac ako 2400 lôžkami. Prečo plánovaná výstavba národnej univerzitnej nemocnice má mať nižší počet lôžok ako odporúčajú odborníci,“ pýtajú sa odborári.

Nízky počet lôžok je podľa LOZ v rozpore so záväzkom vlády v memorande medzi LOZ a vládou. Vláda v ňom garantovala národnej nemocnici Slovenska minimálne 1150 lôžok, kampus pre študentov, štátne nemocničné laboratórium a rádiodiagnostické zložky. „Podľa mediálnych vyjadrení ministerstva zdravotníctva má ísť o rovnaký stavebný projekt, aký sa stavia v Prešove, kde je odhadovaná suma výstavby 550 miliónov eur, avšak ten ráta celkovo so 1200 lôžkami a pritom ide o krajskú nemocnicu. Nie je preto jasné, prečo má výstavba rovnakého projektu stáť vo Vajnoroch vyše jednej miliardy eur,“ tvrdia odborári.

Od ministerstva financií žiada nezávislú analýzu zámeru výstavby nemocnice vo Vajnoroch. Zároveň LOZ pripomína, že už v minulosti si Slovensko nechalo vypracovať odborné analýzy, podľa ktorých bola ako najvhodnejšia lokalita s najrýchlejším možným začiatkom výstavby identifikovaná lokalita Rázsochy. Tá má zabezpečené stavebné povolenia, dokončený projekt a pripravený pozemok s dopravnou dostupnosťou. Vláda by tu mohla začať výstavbu prakticky okamžite. Pred mesiacom projekt Rázsoch získal aj posledné povolenie od ministerstva životného prostredia.

Mohlo by vás zaujímať