Vyše 350 vedúcich pracovníkov, lekárov a sestier siete nemocníc a polikliník Penta Hospitals Slovensko adresovalo otvorený list predsedovi Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Ľubomírovi Andrassymu. Ohradili sa v ňom voči jeho tvrdeniam z rozhovoru pre Aktuality.sk, podľa ktorých má súkromná sieť profitovať z „neefektívneho a netransparentného“ prerozdelenia verejných financií.

Signatári listu považujú slová predsedu NKÚ za neodôvodnené a nespravodlivé. Zdôrazňujú, že Penta Hospitals prevádzkuje 17 nemocníc a desať polikliník, ročne ošetruje státisíce pacientov a zamestnáva viac než 10-tisíc ľudí. Podľa vedenia siete nemocnice skupiny sa nezúčastnili žiadnej z päť vĺn oddlžovania. Penta tvrdí, že viaceré zariadenia oddlžili z vlastných zdrojov. Ako ďalej uvádzajú, nečerpajú dodatočné štátne financie na prevádzku ani investície, naopak reinvestujú zisk do rozvoja a postavili dve nové nemocnice Bratislava – Bory a Michalovce. Podľa ich tvrdenia poskytujú starostlivosť v súlade s optimalizáciou siete nemocníc, vrátane prijímania ťažkých pacientov v regionálnych zariadeniach.

Na obvinenie z „zvýhodnených“ základných sadzieb odpovedajú údajmi Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, podľa ktorých priemerná sadzba Penta Hospitals bola v roku 2023 a v prvých troch štvrťrokoch 2024 nižšia než u veľkých štátnych nemocníc aj iných súkromných poskytovateľov. Napriek tomu ich zariadenia podľa vlastných slov produkujú nadpriemerný objem zdravotnej starostlivosti. Sieť uznáva, že financovanie má byť viazané na výkonnosť, pripomína však, že súčasný systém zaviedol štát ako stabilizačný mechanizmus počas pandémie a zadlženie štátnych nemocníc má systémové príčiny, na ktoré upozornil Útvar hodnoty za peniaze.

Penta Hospitals vyzýva predsedu NKÚ, aby vo verejných vyjadreniach pracoval s presnými dátami, zohľadňoval závery ÚDZS a Útvaru hodnoty za peniaze a rozlišoval medzi rôznymi typmi poskytovateľov, „aby nevznikal dojem, že každé súkromné zariadenie je automaticky príčinou systémových problémov“. Zástupcovia siete deklarujú otvorenosť férovému dialógu a ponúkajú stretnutie na vysvetlenie svojho pohľadu.

Na list už reagoval aj samotný šéf NKÚ. Andrassy pozitívne prijal otvorený list a výzvu na vecnú diskusiu o systémových a chronických problémoch udržateľného financovania slovenského zdravotníctva. „Oceňujem deklarované úsilie o férový dialóg a spoločné riešenie vzniknutej situácie, ktoré by malo byť rýchle, efektívne a prehľadné. Predovšetkým však cielené na slovenského pacienta, ktorý, uviaznutý v zahmlenom systéme, roky stráda. Otvorenie takejto diskusie je aj cieľom kontrolnej činnosti NKÚ,“ tvrdí.

Mohlo by vás zaujímať

Podľa jeho slov nie je úlohou úradu komentovať konanie konkrétnych ekonomických aktérov súkromného sektora, ale poukazovať na nedostatky a zlyhania systému nakladania s verejnými zdrojmi a verejnej autority, ktorá za tento systém zodpovedá. „Robíme tak na základe overených faktov a preukázateľných dát. Ostatná kontrolná aktivita, tak ako analýzy iných nezávislých autorít, jednoznačne preukázali, že verejné zdroje sú v systéme slovenského zdravotníctva prerozdeľované netransparentne a nespravodlivo v zmysle znevýhodnenia štátnych fakultných nemocníc. Za túto oblasť nesie primárnu zodpovednosť štát, predovšetkým však Ministerstvo zdravotníctva SR a jemu podriadené organizácie,“ tvrdí šéf NKÚ.

Ako dodal, národná autorita pre oblasť externej kontroly je pripravená pri nastavovaní efektívnych riešení poskytnúť plnú súčinnosť.