Zdravotnícky sektor v posledných mesiacoch čelí výzvam. Je to aj v dôsledku politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Americký index zameraný na zdravotníctvo zaznamenal od začiatku roka záporný výnos na úrovni -5,3 % a zaostáva tak za širším trhom. Experti však upozorňujú na jeho dlhodobý rastový potenciál. Do roku 2028 by malo toto odvetvie malo dosiahnuť ziskovosť 987 miliárd amerických dolárov, pričom ziskovosť bude podporovaná technologickými inováciami, demografickými trendmi, ale aj nárastom civilizačných ochorení. Upozornili na to odborníci z Across Private Investments, podľa ktorých tak môže byť aktuálny pokles vhodnou príležitosťou pre investorov na vstup do sektora. Odporúčajú však tiež sledovať regulačné zmeny, makroekonomické trendy a pokrok v technológiách, ktoré môžu mať vplyv na jeho výkonnosť.
Zdravotnícky sektor je dynamický segment globálnej ekonomiky, v poslednom období však zaostáva za S&P 500. Americký index zameraný na sektor zdravotníctva zaznamenal od začiatku roka záporný výnos na úrovni -5,3 %, zatiaľ čo široký akciový americký index S&P500 dosiahol zhodnotenie okolo nuly. Za posledný rok sektor klesol o zhruba 10 %, kým S&P 500 o približne 10 % vzrástol. Pod tieto výsledky sa podpisuje aj politika Donalda Trumpa, ktorý chce znížiť ceny liekov na predpis v USA o 30 až 90 %.
„Tento krok okamžite vyvolal tlak na akcie najväčších farmaceutických spoločností, ktoré stratili 3 – 6 % hodnoty v európskom obchodovaní. Dôvodom je obava investorov, že zníženie cien liekov v USA, kde farmaceutické firmy generujú až 70 % svojich ziskov, výrazne zníži ich príjmy a marže. Podobný návrh z prvého Trumpovho volebného obdobia však už raz stroskotal na odpor priemyslu a farmaceutické spoločnosti sú aj teraz pripravené brániť sa,“ vysvetľuje Dominik Hapl, analytik Across Private Investments.
V prospech zdravotníckeho sektora však podľa odborníkov hrá niekoľko kľúčových faktorov, ktoré môžu v najbližších rokoch zvýšiť jeho ziskovosť, aj napriek aktuálnym výzvam v podobe politiky Trumpa. Zdravotná starostlivosť sa stále viac presúva do prostredí, akými sú ambulantné chirurgické centrá a domáca starostlivosť. Technológie a digitalizácia prinášajú úspory a lepší servis pre pacientov. Významnú úlohu zohráva aj rýchlo rastúci trh s umelou inteligenciou AI, pokročilou dátovou analytikou a automatizáciou procesov. V neposlednom rade je to aj starnutie populácie a rast prevalencie chronických a civilizačných ochorení, ktoré zvyšujú dopyt po zdravotníckych službách.
„Zdravotnícky sektor má silné fundamenty pre rast a analytici a odborné inštitúcie poskytujú na najbližšie tri roky optimistické výhľady. Podľa McKinsey sa očakáva, že do roku 2028 dosiahne EBITDA tohto sektora 987 miliárd dolárov s ročnou mierou rastu 7 %. Rast je okrem iného poháňaný aj akceleráciou zdravotníckych technológií a rozrastajúcim sa segmentom špecializovanej farmácie,“ hovorí Hapl.
Mohlo by vás zaujímať
Hoci aktuálne čelí zdravotnícky sektor poklesom, odborníci ho považujú za perspektívny pre investorov s dlhším investičným horizontom. Stabilný dopyt po zdravotnej starostlivosti predurčuje jeho ekonomickú odolnosť a technologický pokrok a demografická krivka vytvárajú predpoklady pre zhodnotenie. „Pre investorov je trh so zdravotnou starostlivosťou atraktívny pre svoju odolnosť voči ekonomickým cyklom. Odporúča sa však sledovať regulačné zmeny, makroekonomické trendy a pokrok v technologických inováciách, ktoré môžu ovplyvniť budúcu výkonnosť sektora,“ tvrdí Andrej Rajčány, Chief Investments Officer Across Private Investments.
Celkovo pod zdravotnícky sektor spadajú biotechnológie, farmaceutické spoločnosti, zdravotnícke služby či zdravotnícke technológie. „Investori by preto mali dôkladne analyzovať aj jednotlivé segmenty, ale aj konkrétne spoločnosti, aby identifikovali potenciálne príležitosti a riziká. V prípade, ak nejde o skúsených investorov, je vhodné sa poradiť o budúcej investícii s odborníkom,“ dodáva Rajčány.