Stredoškolák Adam Kovalčík vyhral vedeckú súťaž v USA za vývoj lieku na ochorenie covid-19, ktorej počas pandémie podľahli milióny ľudí. Na projektovú súťaž Regeneron ISEF 2025 postúpil z Festivalu vedy a techniky Amavet 2024, ktorú organizuje Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET). S ňou spolupracuje Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) na podujatí Týždeň vedy a techniky na Slovensku, ktoré zablahoželalo Kovalčíkovi k úspešnej propagácii Slovenska. CVTI SR o tom informovalo v tlačovej správe.

Devätnásťročný Adam Kovalčík bodoval na najväčšej svetovej predvysokoškolskej súťaži v oblasti STEM v Columbuse v štáte Ohio. Získal prvé miesto a odniesol si hlavnú cenu v hodnote 100-tisíc amerických dolárov za vývoj lieku, ktorý dokáže zastaviť kopírovanie génov vírusmi a kontrolovať infekcie. Konkrétne získal cenu George D. Yancopoulos Innovator Award, ktorá je pomenovaná podľa priekopníckeho vývojára liekov a spoluzakladateľa, spolupredsedu predstavenstva, prezidenta a hlavného vedeckého pracovníka spoločnosti Regeneron. Vo svojej kategórii Chemistry získal aj špeciálne ceny: 2. miesto American Chemical Society a 1. miesto The Drug, Chemical & Associated Technologies Association.

Spolu s Adamom Kovalčíkom dosiahla úspech medzi vedeckými talentmi v USA aj Anna Podmanická, ktorá v kategórii Environmental Engineering obsadila 1. miesto v špeciálnej cene King Abdulazis & his Companions Foundation for Giftedness and Creativity a v hlavnej cene v kategórii Environmental Engineering sa umiestnila na štvrtom mieste.

Celkovo bolo rozdelených viac ako deväť miliónov dolárov v podobe cien a štipendií, ktoré ocenili finalistov za ich kreativitu, inovatívne myslenie a vedeckú dôslednosť. Súťaž spojila takmer 1 700 mladých vedcov, ktorí zastupovali 48 štátov USA a viac ako 60 krajín sveta.

„Umiestnenie Kovalčíka v USA je obrovským úspechom pre Slovensko. Opäť sa len potvrdilo, že žiakom je potrebné poskytovať cenné príležitosti a povzbudzovať ich výnimočné talenty a chuť po poznaní. Naše nastavenie popularizovať vedu a techniku u celej verejnosti a podporovať vedecké projekty je dôkazom, že ideme správnym smerom,“ uviedol generálny riaditeľ CVTI SR Róbert Gálik.

Mohlo by vás zaujímať

Riaditeľka združenia AMAVET Gabriela Kukolová pripomenula, že nie je jednoduché zháňať financie pre mladé vedecké talenty. „Keď ale vidíte, ako sa vedia presadiť vo veľkej svetovej konkurencii, tak sa ráno zobudíte a pracujete na tom opäť. Takto sme za 35 rokov otvorili dvere mnohým talentovaným mladým ľuďom,“ uzavrela Kukolová.