Príprava farmaceutov na očkovanie v lekárňach bude mať teoretickú aj praktickú časť. Lekárnici budú musieť absolvovať odbornú prax v zdravotníckom zariadení vzdelávacej ustanovizne u poskytovateľov ambulantnej starostlivosti. Konkrétne v odboroch všeobecné lekárstvo, vnútorné lekárstvo, infektológia, klinická imunológia a alergológia, a dorastové lekárstvo. Táto príprava sa ukončí skúškou.

Pre Zdravotnícky denník to uviedla prodekanka Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave a viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory Miroslava Snopková. Farmaceutická fakulta bude po získaní akreditácie zabezpečovať certifikačný študijný program očkovania dospelých osôb farmaceutmi. V lekárňach sa zatiaľ budú môcť dať zaočkovať len dospelí proti chrípke. Dorastoví lekári spolupracujú na príprave farmaceutov, keďže niektoré osoby nad 18 rokov, ktoré ešte študujú, sú stále evidované v ich ambulanciách.

Snopková zatiaľ nespresnila konkrétne mená lekárov, ktorí budú farmaceutov vo svojich ambulanciách učiť. Ako v podcaste Zdravotníckeho denníka Perspektívy zdravia povedal dekan Farmaceutickej fakulty UK Ján Klimas, podmienkou prijatia farmaceutov na ďalšie vzdelávanie v oblasti vakcinácie bude absolvovanie akreditovaného programu sústavného vzdelávania zdravotníckych pracovníkov s názvom Neodkladná podpora životných funkcií v trvaní minimálne osem hodín.

Farmaceutka pripomenula, že začiatok certifikačnej prípravy závisí od novely nariadenia vlády o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania, spôsobe ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, sústave špecializačných odborov a sústave certifikovaných pracovných činností. Taktiež od novely vyhlášky ministerstva zdravotníctva o požiadavkách na správnu lekárenskú prax. Rezort zdravotníctva v apríli uviedol, že vyhláška je aktuálne po predbežnom pripomienkovom konaní, no nešpecifikoval, kedy by vykonávací predpis mal byť prijatý. Očkovanie v lekárňach bolo v roku 2023 zahrnuté do zákona, ale hovorí sa o ňom už od roku 2021.

Certifikačná príprava bude podľa Snopkovej trvať minimálne pol roka. Aj garant certifikačnej prípravy bude musieť byť lekár. „Garant bude uvedený v žiadosti o akreditáciu. Zatiaľ sme v štádiu príprav, nakoľko čakáme na spomínané legislatívne zmeny,“ tvrdí prodekanka farmaceutickej fakulty.

Mohlo by vás zaujímať

V Českej republike zatiaľ očkovanie v lekárňach nie je ani súčasťou zákona, avšak už sa diskutuje o možnostiach zavedenia. Sprvu sa mu postavili na odpor niektorí lekári, predovšetkým zo Sdružení praktických lékařů, ale aj vakcinologická spoločnosť. Na Slovensku naopak očkovanie v lekárňach iniciovali práve lekárske spoločnosti. Prezident lekárnickej komory Ondrej Sukeľ v podcaste spresnil, že to bola napríklad Zuzana Krištúfková, ktorá stojí na čele epidemiologickej spoločnosti. Lekárnici majú aj podporné stanoviská od spoločností všeobecných lekárov a infektológov a tiež Slovenskej lekárskej komory. Aj slovenskí farmaceuti narážali na isté odmietanie, avšak podľa Sukeľa to vychádzalo najmä z obáv a dôležité je zamerať sa na pozitíva očkovania v lekárňach a veľa vysvetľovať.