Lekárne sa chcú zapojiť do očkovania proti chrípke a sprístupnenia prevencie širšej populácii. Vítajú umožnenie vakcinácie v lekárňach, ktoré však stále potrebuje finálne legislatívne úpravy a certifikáciu farmaceutov.
Ján Zošák z odboru komunikácie lekárenskej spoločnosti Unipharma zdôraznil, že farmaceuti patria medzi najdostupnejších zdravotníckych pracovníkov. Spoločnosť združuje lekárne vo virtuálnom zoskupení Plus Lekáreň. Nejde o klasickú sieť lekární s jednotným vlastníkom, ale o skupinu nezávislých súkromných lekární, ktoré vystupujú pod spoločnou značkou. Viaceré z nich zvažujú zapojenie sa do očkovania – podľa Zošáka najmä tie, ktoré majú vhodné priestory a dostatok personálu. „O zapojení sa do očkovania individuálne rozhoduje zodpovedný farmaceut alebo majiteľ každej lekárne, preto nie je možné vopred určiť konkrétne počty ani lokality,“ povedal pre Zdravotnícky denník.
Ani sieť lekárení Dr. Max momentálne nevie určiť, koľko lekární sa zapojí do očkovania ani aké presne podmienky budú musieť zabezpečiť. „Momentálne nevieme čo všetko budeme musieť v zmysle vyhlášky pripraviť,“ konštatovala manažérka komunikácie Dr. Max Kvetoslava Kirchnerová. Určite ale v blízkom čase nebude možné očkovanie v každej lekárni. „Naši lekárnici sa tiež budú môcť dobrovoľne rozhodnúť, či budú poskytovať očkovanie a teda, či si aj v tomto zmysle rozšíria vzdelanie,“ doplnila.
Ľudia musia mať k očkovaniu v lekárňach dôveru
Samotný zákon, ktorý umožňuje vykonávať očkovanie v lekárňach, nadobudol účinnosť 1. januára 2024. Avšak, ministerstvo zdravotníctva stále nevydalo vyhlášku ktorá má okrem iného určiť presné materiálno-technické a personálne predpoklady pre lekárne. Farmaceuti zatiaľ nemajú oficiálne kompetencie vykonávať očkovanie, takže musia absolvovať certifikáciu. Kirchnerová pripomenula, že certifikačný program pre farmaceutov pripravila Farmaceutická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá po akreditácii tohto programu môže začať s prípravou lekárnikov.
Dekan farmaceutickej fakulty Ján Klimas v podcaste Zdravotníckeho denníka Perspektívy zdravia priblížil, že farmaceuti budú musieť prejsť polročným vzdelávaním so všetkými povinnými teoretickými, ale hlavne praktickými činnosťami. „Musíme vybudovať dôveru v očkovanie v spoločnosti, ale hlavne dôveru v očkovanie poskytované farmaceutmi. Dôvera musí byť jednak na strane pacienta, ale aj na strane lekárov,“ vysvetlil. Farmaceut bude prvé očkovania robiť pod dohľadom lekára a 20 hodín musí stráviť v ambulancii.
Väčšina lekární bude zrejme mať dodatočné náklady na zabezpečenie priestorových a ďalších podmienok na očkovanie. „Môže to povedať len každá lekáreň individuálne. Výška nákladov závisí od aktuálneho priestorového a technického vybavenia konkrétnej lekárne,“ povedal Zošák zo spoločnosti Unipharma.
Mohlo by vás zaujímať
Výhoda pre lekárne
Lekárenské siete avizujú, že lekárne, kde sa bude v budúcnosti očkovať, by mali byť osobitne označené, aby ľudia vedeli, že poskytujú aj takéto služby. „Predpokladáme, že informáciu o očkovaní bude možné v budúcnosti zapracovať aj do vizuálnej identity lekární,“ tvrdí Zošák.
„Smerom k našim zákazníkom a pacientom budeme určite komunikovať, aké služby sú v danej lekárni dostupné, tak ako je to aj teraz v prípade rôznych vyšetrení,“ hovorí aj Kirchnerová z lekární Dr. Max. Lekárne môžu v súčasnosti realizovať napríklad meranie hladiny CRP (C-reaktívneho proteínu, ktorý je zápalovým markerom), hladiny glykovaného hemoglobínu a kyseliny močovej, meranie tlaku, vyšetrenie pleti, vlasovej pokožky a ďalšie.
To, či očkovanie prinesie konkrétnej lekárni konkurenčnú výhodu, bude podľa zástupcu spoločnosti Unipharma závisieť najmä od dôvery pacientov, ktorí sa rozhodnú túto službu v lekárni využiť. „Z marketingového hľadiska možno každú novú službu, ktorá rozširuje ponuku pre pacientov, považovať za potenciálnu konkurenčnú výhodu,“ povedal Zošák.
Vakcíny pod drobnohľadom
Očkovanie v lekárňach bolo zahrnuté do zákona v roku 2023, ale hovorí sa o ňom už od roku 2021. Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ však v podcaste Perspektívy zdravia predpovedal, že reálne sa prvé očkovanie v lekárňach začne až v roku 2027. Je to práve preto, že zákon predpokladá vydanie a schválenie viacerých podzákonných noriem.
V rámci aktuálneho Európskeho imunizačného týždňa Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠUKL) pripomenul, že prevencia zachraňuje životy a najsilnejším nástrojom prevencie je práve očkovanie. Patrí medzi najväčšie úspechy modernej medicíny a vďaka vakcínam, ktoré sú výsledkom desaťročí vedeckej práce, sa podarilo poraziť ochorenia, ktoré ešte pred pár desaťročiami zabíjali milióny ľudí na celom svete. „Vždy je jednoduchšie chorobe predísť, než ju liečiť a vyrovnávať sa s jej, niekedy trvalými, následkami,“ hovorí riaditeľ ŠÚKL Roman Dorčík a dodáva: „Očkovanie znižuje mieru výskytu ochorenia a tým aj mieru hospitalizácií a úmrtí, čo má pozitívny dopad na celu spoločnosť.“
Problém nastáva, keď zaočkovanosť klesne pod účinnú úroveň. Kolektívna imunita slabne a začnú sa vracať ochorenia, ktoré sme už nepovažovali za hrozbu. A presne to sa v súčasnosti deje vo viacerých krajinách sveta. „Aj na Slovensku poznáme prípady, kedy sa kvôli nízkej zaočkovanosti vracajú infekčné choroby ako napríklad čierny kašeľ,“ upozorňuje Dorčík.
O vakcínach koluje veľa mýtov – napríklad, že spôsobujú autizmus, alebo že obsahujú jedy. Podľa štátneho liekového ústavu však nemajú žiadny vedecký základ, šíria strach a nedôveru v medicínske poznanie. „Vakcíny patria medzi najdôkladnejšie kontrolované lieky. Prechádzajú viacerými fázami klinického skúšania, musia byť bezpečné aj účinné, a po uvedení na trh sa ich bezpečnosť neustále sleduje,“ dodáva Dorčík.
Keďže nie všetky vakcíny sú vhodné pre každého, očkovanie by malo byť vždy konzultované s ošetrujúcim lekárom, ktorý pozná anamnézu pacienta a vie najlepšie posúdiť, či je preňho vakcína vhodná. Rovnako to bude aj v prípade očkovania v lekárňach. Hoci vakcínu môže podať farmaceut, musí ju predpísať lekár. Človek následne príde s predpisom do lekárne, kde sa môže dať zaočkovať a nemusí sa s vakcínou vracať z lekárne do ambulancie.