V jarných mesiacoch narastá aktivita kliešťov, ktoré môžu prenášať závažné infekčné choroby, konkrétne lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Za prvé mesiace roka 2025 už boli hlásené prípady na Slovensku aj v Česku. Dôležitá je opatrnosť, používanie repelentov a správneho oblečenia. Odborníci však jednoznačne upozorňujú, že jedinou účinnou ochranou proti kliešťovej encefalitíde, teda zápalovému ochoreniu nervového systému, je očkovanie.
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR informoval, že v roku 2025 už eviduje 11 prípadov kliešťovej encefalitídy. Najviac ich je v Banskobystrickom kraji. Prípady hlásili aj Trenčiansky, Žilinský a Košický kraj.
Lymská borelióza je bakteriálne ochorenie, ktoré, ak sa nelieči včas, môže spôsobiť závažné a dlhodobé komplikácie, a to neurologické od bolestí hlavy až po meningitídu a ochrnutia, kardiovaskulárne, postihnutia kĺbov, autoimunitné ochorenia a iné. Tento rok ÚVZ eviduje 668 prípadov lymskej boreliózy. Najvyšší počet prípadov aj chorobnosť boli v Trenčianskom kraji.
Nakaziť sa dá aj v záhrade
Aj český Státní zdravotní ústav konštatuje, že lekári zaznamenali prvé prípady nákazy kliešťovou encefalitídou. Na kliešte možno naraziť na celom území oboch krajín, nielen v niektorých oblastiach, ako to bývalo v minulosti. „Kvôli zmenám klímy sa kliešte objavujú aj vo vyšších polohách. Medzi rizikové oblasti tak patria i hory,“ upozorňuje hygienička a epidemiologička Renata Ciupek z Krajskej hygienickej stanice Juhomoravského kraja (orig. Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje). S kliešťom sa bežne dá stretnúť aj v záhradách alebo v mestských parkoch.
Pre zníženie rizika zaklieštenia českí a slovenskí odborníci radia vyhýbať sa vysokým porastom tráv a krovia, kde je vyšší predpoklad výskytu kliešťov, v prírode nosiť uzavretú obuv a vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, najmä dlhé nohavice a ponožky. Vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte. Taktiež treba používať repelenty a po návrate domov z prírody, ale aj parkov, záhrad či cintorínov si dôkladne skontrolovať celé telo.
Kliešť sa najčastejšie prisaje: • do vlasatej časti hlavy, • do slabín a podpazušia, • za uši, • do podkolennej jamky, • na intímne miesta. |
Prisatého kliešťa treba čo najskôr odstrániť. V prípade lymskej boreliózy dochádza k prenosu ochorenia približne po 24 hodinách, včasným odstránením kliešťa sa tomu dá zabrániť. Kliešťová encefalitída sa však môže preniesť o niekoľko minút a ani rýchlé odstránenie kliešťa niekedy nepomôže.
Renáta Ciupek radí, ako kliešťa vytiahnuť: „Najprv použijeme dezinfekciu, ktorú kvapneme na kliešťa, a tým ho usmrtíme. Kliešť trochu povolí, a potom je ľahšie ho odstrániť. Pinzetou ho jemne vytiahneme kývavým pohybom a potom miesto prisatia opäť vydezinfikujeme.“
Vírus kliešťovej encefalitídy sa môže prenášať aj pitím čerstvého, tepelne nespracovaného ovčieho či kozieho mlieka alebo zjedením výrobkov z takéhoto mlieka, ako sú napríklad syry alebo bryndza. Je preto vhodnejšie konzumovať pasterizované mlieko a výrobky z neho.
Mohlo by vás zaujímať
Poisťovne uhradia polovicu vakcíny
Najspoľahlivejšou individuálnou ochranou pred kliešťovou encefalitídou je očkovanie. Ideálne je začať ho počas chladnejších mesiacov, keď ešte aktivita kliešťov nie je vysoká, ale význam má po celý rok. V rámci zrýchlenej očkovacej schémy je možné ochranu očakávať už štyri týždne od prvej dávky očkovania, respektíve dva týždne po druhom očkovaní. Druhú dávku podávajú 14 dní po prvej. Očkovacia schéma sa skladá z troch dávok a následných preočkovaní. Dodržanie tejto schémy je kľúčové pre udržanie dlhodobej ochrany.

Proti kliešťovej encefalitíde na Slovensku očkujú všeobecní lekári pre dospelých alebo pre deti a dorast. Všetky tri zdravotné poisťovne poistencovi preplatia 50 percent ceny vakcíny na lekársky predpis.
Niektorí ľudia ale očkovanie odkladajú alebo odmietajú. „Niektorí tvrdia, že sa na nich kliešte neprichytia alebo že ich všetkých pochytajú ich domáci miláčikovia. Alebo že nechodia do prírody a nemajú sa ako nakaziť. Prípadne počuli o niekom, kto mal reakciu po očkovaní. Všetkým ale vysvetľujeme charakter vakcíny a poukazujeme na dlhoročné skúsenosti s očkovaním nielen u nás, ale aj v zahraničí. Ako príklad dávame vysokú preočkovanosť v Rakúsku,“ uvádza Hana Tkadlecová z očkovacieho centra Avenier v Prahe.