Liekové interakcie patria medzi často vyhľadávané výrazy na slovenskom internete. Pacienti sa aktívne zaujímajú, ako sa navzájom ovplyvňujú lieky, ktoré majú predpísané, s ďalšími prípravkami, ktoré užívajú. Kým lekári vedia, ktoré lieky sa navzájom ovplyvňujú a pacienta upozornia na možné riziká, ľudia tento prehľad nemajú. Pomôcť im môžu lekárnici, ale k dispozícii majú aj viacero databáz, ktoré im hľadanie zjednodušia. Najnovšie pomáha aj umelá inteligencia.

K najznámejším a najpoužívanejším patrí aplikácia interakcieliekov.sk, ktorú spustila Slovenská lekárnická komora (SLeK). Databáza obsahuje vyše pol milióna záznamov s podrobnou charakteristikou potenciálnych liekových interakcií s odkazmi na odbornú literatúru, odporúčanými postupmi riešenia a konkrétnymi kazuistikami. Ak aplikácia vyhodnotí u konkrétneho pacienta zvýšené klinické riziko, ponúkne mu možnosť konzultácie v niektorej z lekární v jeho okolí zapojených do projektu.

Nebezpečná môže byť aj kombinácia s potravinami

Ako sa uvádza na webovej stránke projektu, zdrojom údajov je Štátny ústav pre kontrolu liečiv prostredníctvom www.sukl.sk. V súčasnosti databáza obsahuje 129 086 potenciálnych liekových interakcií, z ktorých 10 325 sú kontraindikácie – v prípade, že výrobca zakazuje súčasné používanie produktov z dôvodu nebezpečnosti.

Obsahuje tiež 377 747 odkazov na literatúru a vedecké články, zaoberajúce sa interakciami, a po poslednej aktualizácii databáza obsahuje aj 1 572 potenciálnych liekových interakcií s potravinami, koreninami alebo nápojmi.

„Takmer 16 percent liekových interakcií patrí do kategórie závažných až fatálnych liekových interakcií. Práve farmaceut je prvolíniovým konzultantom problematiky liekových interakcií a lekárne sú zdrojom akýchkoľvek informácií o liekoch,“ skonštatovala pri uvedení aplikácie viceprezidentka SLeK Miroslava Snopková.

O liekoch je dobré vedieť viac

Služba ADC Interakcie taktiež ponúka overenie možných rizík medzi liekmi, potravinovými doplnkami aj účinnými látkami. Stránka však upozorňuje, že je určená pre lekárov a lekárnikov. Podobne aj eRecept dovoľuje, v rámci zdieľania informácií o predpisoch a histórii pacienta, overiť už pri predpise liekové interakcie. Samozrejme, vidí ich len predpisujúci lekár.

Lekár Rastislav Zanovit, predseda Združenia všeobecných lekárov pre dospelých, priznáva, že so stránkou interakcieliekov.sk skúsenosti nemá. „Ale je to fajn, treba vedieť o liekoch viac a nepočúvať slepo len to, čo na nás na internete vyskočí. Dobré je, že pacienta upozorní na nežiaduce účinky, ale zodpovednosť musí niekto zobrať do svojich rúk,“ konštatuje Zanovit. Dodáva však, že si myslí, že v čase umelej inteligencie je to už bezpredmetné.

Mohlo by vás zaujímať

Redaktor Zdravotníckeho denníka sa preto rozhodol vyskúšať službu Gemini a opýtal sa jej, či môže užívať liek Agen na zníženie vysokého tlaku a piť grapefruitovú šťavu. Gemini správne odpovedala: „Používanie lieku Agen a pitie grapefruitovej šťavy sa neodporúča. Grapefruitová šťava môže zvýšiť hladinu liečiva amlodipínu (ktoré obsahuje liek Agen) v krvi, čo môže nepredvídateľne zosilniť jeho účinok na zníženie krvného tlaku. Preto je počas liečby liekom Agen potrebné vyhýbať sa konzumácii grapefruitovej šťavy a grapefruitu.“