Nielen v Bratislave, ale na celom Slovensku, je množstvo zariadení, ktoré vystupujú ako kozmetické salóny či estetické kliniky, a ponúkajú skrášľovacie zákroky ako aplikácia botulotoxínu a kyseliny hyalurónovej. „Zdravotnú starostlivosť v nich poskytujú dokonca aj veterinári a lekári, ktorí nie sú atestovaní. Teda nemajú oprávnenie konať samostatne a ich diagnostické a terapeutické výkony musia byt schválené lekárom atestovaným v príslušnom odbore,“ vysvetľuje pre Zdravotnícky denník plastický chirurg Lukáš Šimko z kliniky Interklinik. Dodáva, že tieto zariadenia nemajú žiadneho garanta zdravotnej starostlivosti a zdravotnú starostlivosť poskytujú v priestoroch, ktoré Regionálny úrad verejného zdravotníctva pre tento účel neschválil.

Na tento problém upozornil predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Michal Palkovič a riaditeľ nákupu zdravotnej starostlivosti v Union poisťovni Peter Sloboda v podcaste Zdravotníckeho denníka Perspektívy zdravia. Prípady nie sú zatiaľ početné, väčšinou sa týkajú komplikácií po prsníkových implantátoch, no pribúdajú aj hlásenia po aplikácii výplní či botoxu laikmi. „V podávaní rôznych preparátov nezdravotníckymi pracovníkmi, ako sú kyselina hyalurónová či botox, vidíme veľmi vážny problém,“ upozornil Palkovič.

Potrebné je kvalifikačné vzdelanie

Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, že aplikácia botulotoxínu a kyseliny hyalurónovej sa radí medzi služby, ktoré nie sú službami starostlivosti o ľudské telo, avšak predstavujú zdravotné výkony podľa legislatívy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. „Zdravotné výkony vykonáva zdravotnícky pracovník s príslušným kvalifikačným vzdelaním podľa osobitného predpisu v zmysle nariadenia vlády o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania,“ konštatuje pre Zdravotnícky denník Komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva.

Pripomína, že aj na základe stanoviska hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre dermatovenerológiu botulotoxín a aj kyselinu hyalurónovú môže aplikovať iba lekár s príslušným kvalifikačným vzdelaním na podávanie týchto preparátov.

Aj Šimko zdôrazňuje, že zákon o zdravotnej starostlivosti hovorí, že poskytovať samostatne zdravotnú starostlivosť môže iba atestovaný lekár v oficiálne schválenom zdravotníckom zariadení vybavenom podľa aktuálne platného výnosu ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno – technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení. „Praktickým príkladom je injekčná aplikácia botulotoxínu, liečiva podliehajúceho preskripcii, ktorá patrí výlučne do rúk atestovaného lekára a teda sa má podávať výlučne v špecializovanej ambulancii,“ informuje plastický chirurg.

Stúpa množstvo komplikácii

Rovnako závažným problémom je aj injekčná aplikácia výplňového materiálu na báze kyseliny hyaluronovej, ktorá podľa zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach kategorizovaná ako implantovateľná zdravotná pomôcka. Podľa Šimka sa teda zaraďuje do rovnakej kategórie ako kardiostimulátor. „Implantovateľnú zdravotnú pomôcku smie do ľudského organizmu zavádzať výlučne skúsený atestovaný lekár – špecialista. Situácia je ešte o čosi vážnejšia pokiaľ výplňový materiál obsahuje lidokaín, taktiež preskripcii podliehajúce liečivo ovplyvňujúce srdcovú činnosť. Zastáva srdca po podaní lidokaínu, bohužiaľ, nie je ojedinelým javom,“ konštatuje plastický chirurg. Dodáva, že tieto výkony – aplikácia botulotoxínu a kyseliny hyalurónovej – sa spolu s mnohými ďalšími nachádzajú v minimálnych štandardoch špecializačného štúdia v odboroch dermatovenerológia a plastická chirurgia, v iných odbornostiach nie sú.

Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že kompetenciu kontroly daného zdravotníckeho zariadenia má ten, kto vydal povolenie na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, vo väčšine prípadov je to príslušný vyšší územný celok.

Mohlo by vás zaujímať

„Každý občan má právo obrátiť sa na ministerstvo zdravotníctva, konkrétne na Útvar dozoru, kontroly a sťažností, ktorý je podriadený priamo ministrovi zdravotníctva s požiadavkou o preskúmanie postupu. Útvar však nemá právomoc priamo sankcionovať nekalé praktiky, preto ak dospeje k názoru, že porušenie povinností zdravotníckeho pracovníka nastalo, môže podnet odstúpiť napríklad aj orgánom činným v trestnom konaní, v závislosti od jeho závažnosti,“ uvádza komunikačný odbor rezortu zdravotníctva. Na tieto orgány sa môže obrátiť aj samotný občan, pokiaľ má podozrenie na protiprávne konanie v trestnoprávnej rovine. V občianskoprávnej rovine je všeobecný orgán trhového dozoru v oblasti ochrany spotrebiteľa na vnútornom trhu Slovenská obchodná inšpekcia.

Palkovič v podcaste uviedol, že ÚDZS už rokuje s ministerstvom zdravotníctva o zavedení certifikovanej pracovnej činnosti a výraznom sprísnení sankcií voči laikom, ktorí pichajú výplne bez oprávnenia. Rezort zdravotníctva k tejto aktivite zatiaľ žiadne informácie neposkytol.

Šimko sa obrátil na Bratislavský kraj so žiadosťou o preverenie prevádzkovania zariadení používajúcich označenie „klinika“ a subjektov vystupujúcich verejne ako zdravotnícke zariadenia, ktoré však nemajú žiadne povolenie na riadne poskytovanie zdravotnej starostlivosti. „K tomuto kroku nás núti neustále stúpajúce množstvo komplikácií v spojitosti s týmito zákrokmi a často trvalé poškodenia zdravia pacientov,“ uzatvára plastický chirurg.

Zdravotnícky denník v tejto súvislosti oslovil aj Odbor zdravotníctva Bratislavského kraja, ale ten neodpovedal.