Praha sa stala centrom globálnej solidarity so zdecimovaným ukrajinským zdravotníctvom. Na medzinárodnej konferencii Global Healthcare Initiative for Ukraine zazneli slová vďaky i varovanie. Prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská osobne poďakovala Česku za rolu lídra v rekonštrukcii nemocníc. Zároveň však priniesla z Ukrajiny znepokojivé správy o dramatickom náraste duševných ochorení spôsobených vojnou. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek sľúbil, že pomoc bude pokračovať aj naďalej.
Vojna na Ukrajine trvá už štvrtý rok a jej dôsledky sú viditeľné vo všetkých sférach života. Jednou z najvážnejšie zasiahnutých oblastí je zdravotníctvo – infraštruktúra, personál, dostupnosť liekov aj duševné zdravie miliónov ľudí. Práve tieto témy priviedli do pražského Kongresového centra množstvo odborníkov, politikov a filantropov z niekoľkých krajín na konferenciu Global Healthcare Initiative for Ukraine. Akciu zaštítila prvá dáma Českej republiky Eva Pavlová a spolu s ňou se jej osobne zúčastnil aj jej ukrajinský náprotivok Olena Zelenská, ktorá v nedeľu pricestovala do Českej republiky spolu so svojím manželom, ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Počty trpiacich sa násobia
„Na Ukrajine dnes nie je jediný človek, ktorý by vo vojne niekoho nestratil,“ vyhlásila Zelenská a pripomenula niektoré z ruských útokov na zdravotnícke zariadenia, vrátane tragického zásahu najväčšej detskej nemocnice Ohmatdyt v Kyjeve.

Všadeprítomná agresia sa už hlboko zaryla do duševného zdravia ukrajinských mužov, žien aj detí. Prvá dáma Ukrajiny upozornila, že podľa prieskumov 78 percent Ukrajincov s psychickými problémami spája svoj stav priamo s vojnou. Celkovo sa od začiatku vojny vo februári 2022 počet ľudí s duševnými problémami v krajine zvýšil trojnásobne.
Podpisy potvrdzujú partnerstvo
Aj to je jedným z dôvodov, prečo Zelenská po prílete do Česka podpísala memorandum o spolupráci s českým Národným ústavom duševného zdravia (NUDZ), ktoré prepojí vedecké výskumy a prax v oblasti psychosociálnej podpory (viac tu).
Ďalšie memorandum zamerané na transplantácie a detskú onkológiu bolo podpísané priamo na pražskej konferencii za prítomnosti oboch prvých dám aj ministrov zdravotníctva. Dokument vytvorí spoluprácu medzi pražským IKEM a nemocnicou Ohmatdyt, respektíve medzi Fakultnou nemocnicou Brno a Regionálnym zdravotníckym centrom pre rodinné zdravie pri Dnepropetrovskej oblastnej rade.
Desiatky projektov aj zainteresovaných krajín
Zvláštne poďakovanie Zelenská pri svojom vystúpení venovala Českej republike. „Ďakujem Česku, že je lídrom v rekonštrukcii nemocníc. Vaša spolupráca nám umožňuje chrániť životy rýchlejšie a efektívnejšie. Som vďačná, že ste s nami v týchto ťažkých chvíľach,“ vyhlásila. Pripomenula, že Ukrajina má dnes 62 partnerských projektov s 23 krajinami, medzi ktorými Česká republika zaujala kľúčovú pozíciu.
Vďaku vyjadrila rovnako Európskej komisii, ktorá na obnovu ukrajinského zdravotníctva vyčlenila čiastku vo výške 98 miliónov eur.
Podľa predsedu predstavenstva Czech Health Technology Institute Petra Foita vznikla celá iniciatíva práve v Českej republike ako odpoveď na urgentné potreby ukrajinského zdravotníctva. „V posledných dvoch rokoch sme implementovali desiatky komplexných projektov, a to aj v oblastiach blízko frontovej línie,“ uviedol. „Je to viac ako pomoc – je to skutočné partnerstvo s Ukrajinou.“
Mohlo by vás zaujímať
Ďalšie financie na ceste
Na konferencii vystúpil aj český minister zdravotníctva Vlastimil Válek, ktorý vyjadril hrdosť nad českou angažovanosťou. „Česká republika robí maximum a trvalá spolupráca bude ďalej pokračovať,“ uistil. Pripomenul konkrétnu pomoc – od dodávok nemocničných lôžok a sterilizačných jednotiek až po modulárne systémy inštalované priamo na bojovom fronte. „Som rád, že je Česko na čele štátov, ktoré ukrajinskému zdravotníctvu pomáhajú. Urobím všetko pre to, aby sa táto spolupráca ešte viac prehĺbila,“ sľúbil Válek. Taktiež zmienil, že v jesenných mesiacoch by mala doraziť pomoc nadväzujúca na prostriedky vyhradené Európskou komisiou, tentokrát vo výške 200 miliónov dolárov.
Český minister tiež zdôraznil význam programov ako Medevac, čo je vládny zdravotne humanitárny program Českej republiky, a pripomenul svoju aprílovú návštevu Ukrajiny, počas ktorej navštívil nekoľko ukrajinských nemocníc a zoznámil sa s tamojšími pacientmi – obeťami ruskej agresie. „Videl som mnoho utrpenia, ale aj obrovské odhodlanie a nádej,“ uviedol.
Nemocnice v ruinách
Z ukrajinskej strany zaznel dôraz na potrebu inovovaných antibiotík, pretože počas vojny dochádza k ich masívnej spotrebe a rastie počet pacientov, ktorým zlyháva bežná liečba. Ukrajinský minister zdravotníctva Viktor Laishko pripojil výzvu k väčšej medzinárodnej pomoci a pripomenul, že podľa odhadov Svetovej banky bude Ukrajina v budúcej dekáde potrebovať najmenej 19,4 miliardy dolárov len na obnovu zdravotníctva. Tiež uviedol, že od začiatku vojny bolo zničených asi 300 zdravotníckych zariadení a tisíce ďalších boli poničené.
Konferencia sa niesla v duchu odovzdávania skúseností, prepojenia inštitúcií a nadväzovania konkrétnych partnerstiev. Zapojili sa nielen vládne organizácie, ale aj súkromné firmy, medzinárodné inštitúcie ako Svetová banka, Ukreximbanka, EGAP či česká Národná rozvojová banka. Z úst Evy Pavlovej zaznelo posolstvo solidarity a starostlivosti o tých najzraniteľnejších: „V každej spoločnosti musíme pomôcť tým, ktorí sú ľahko zraniteľní. Dnešná iniciatíva je krokom k tomu, aby Ukrajina mala zdravú budúcnosť.“