Rozhodnutie postaviť novú národnú univerzitnú nemocnicu v bratislavských Vajnoroch mestská časť privítala, keďže dlhodobo deklaruje, že práve Vajnory spĺňajú všetky predpoklady na umiestnenie kľúčovej zdravotníckej a zároveň aj vzdelávacej inštitúcie. Vyhlásil to na sociálnej sieti Michal Vlček, starosta bratislavskej mestskej časti Vajnory.
Je to podľa neho vítaný impulz na riešenie viacerých kľúčových otázok, s ktorými sa vo Vajnoroch dennodenne stretávajú. „Od investícií do dopravnej a technickej infraštruktúry, cez vznik nových pracovných miest až po podporu vzdelávania a výskumu. Najmä s problémami dopravy a infraštruktúry bojujeme už dnes a v súvislosti so samotnou výstavbou nemocnice bude ich množstvo len narastať,“ konštatoval Vlček.
Samospráve chýbajú informácie
Starosta Vajnôr preto listom upozornil ministrov zdravotníctva a obrany, ktorých sa projekt bezprostredne týka, že samospráva, na ktorej území sa má projekt realizovať, v tejto chvíli nedisponuje žiadnymi ďalšími informáciami okrem tých, ktoré boli zverejnené v materiáloch predložených na rokovanie vlády a sprostredkovane medializované po tlačových konferenciách. „Plne si uvedomujem, že ide o strategickú investíciu, ktorej posudzovanie priamo nepatrí do kompetencie miestnej samosprávy. Napriek tomu je zrejmé, že táto výstavba významným spôsobom ovplyvní, a možno zásadne zmení, každodenný život obyvateľov mestskej časti Vajnory,“ pripomenul starosta.
Preto považuje za nevyhnutné, aby medzi súčasti strategickej investície boli zaradené aj riešenia dopravného systému. „Štát sa musí aktívne podieľať na financovaní a realizácii dopravných opatrení, ktoré zabezpečia nielen efektívnu dopravnú obslužnosť nemocnice, ale zároveň nezaťažia už dnes komplikovanú dopravnú situáciu v dotknutom území,“ upozornil Vlček. Ako poznamenal, je potrebné myslieť napríklad na napojenie lokality na diaľnicu prostredníctvom severného obchvatu Vajnôr či úpravy Vajnorského nadjazdu.
Rača bude pripomienkovať zámer výstavby
Vlček ako starosta mestskej časti žiada vládu, aby Vajnorom boli poskytnuté všetky dostupné a relevantné informácie, nielen o samotnej výstavbe nemocnice, ale najmä o riešení dopravnej infraštruktúry počas výstavby a aj po jej uvedení do prevádzky.
Keďže k projektu ešte neexistuje žiadna dokumentácia, starosta mestskej časti Bratislava-Rača Michal Drotován sa chystá pripomienkovať zámer výstavby nemocnice. „Ak nám to teda bude umožnené, nakoľko proces pôjde špeciálnym režimom cez štátne stavebné úrady,“ uviedol Drotován na sociálnej sieti. Kľúčové je podľa neho riešenie dopravy, teda autá, sanitky, zásobovanie a hlavne verejná doprava.
„Projekt zatiaľ šijú ‚horúcou ihlou‘. Pevne preto verím, že do riešenia širších vzťahov zahrnú aj diskusiu s mestskými časťami Vajnory a Rača, hlavným mestom Bratislava a aj Bratislavským samosprávnym krajom,“ zdôraznil starosta Rače. Dodal, že je dôležité, aby sa navrhovaná nemocnica stala integrálnou súčasťou mesta, vrátane verejnej dopravy, a nie „nemocnicou v strede poľa“.
Mohlo by vás zaujímať
Slovenská vláda v stredu rozhodla, že projekt Národnej univerzitnej nemocnice generála M. R. Štefánika v bratislavských Vajnoroch bude strategickou investíciou. Nová nemocnica má stáť 1,27 miliardy eur, z čoho samotná výstavba stavebných objektov nemocnice, vrátane vybavenia, sa odhaduje na jednu miliardu eur. Stavať sa začne už v auguste, pričom hlavné stavebné práce by mali byť dokončené do konca roka 2027.
Pri stavbe hlavného stavebného objektu nemocnice využijú skúsenosti z výstavby novej koncovej nemocničnej infraštruktúry Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, ktorá je tvarovo a rozmerovo podobná.