Na Slovensku žije čoraz menej ľudí. Príčinou je rekordne nízka pôrodnosť. Mnohí ľudia jednoducho nechcú mať deti, ale približne 15 percent párov bojuje s neplodnosťou. Iným je odopieraný prístup k bezpečnému prerušeniu tehotenstva, ale aj k antikoncepcii.
Na Slovensku počet umelých prerušení tehotenstva stále klesá, no nízka pôrodnosť pretrváva. Počet vykonaných interrupcií sa za 18 rokov významne znížil, informuje Inštitút ekonomických a sociálnych štúdií (INESS). Problém nedostatku detí trápi celý svet. Kritický úbytok populácie však nesúvisí s počtom interrupcií, ale s tým, že čoraz viac mladých ľudí deti jednoducho nechce. Analytik INESS Radovan Ďurana tak konštatuje, že ani značný pokles interrupcií nevyriešil problém chýbajúcej pracovnej sily. „Od roku 1997 klesol počet umelých prerušení tehotenstva na 1 000 žien o 71 percent a napriek tomu dnes musíme pracovníkov dovážať zo zahraničia,“ upozorňuje.

Štatistický úrad (ŠÚ) SR informoval, že v roku 2024 už štvrtý rok po sebe klesol počet obyvateľov Slovenskej republiky a príčinou bola rekordne nízka pôrodnosť. „Kým úmrtnosť sa už v rámci dlhodobých priemerov stabilizovala, prudký prepad pôrodnosti pokračoval. Hoci počet prisťahovaných stále prevyšoval vysťahovaných z krajiny, nedokázal kompenzovať prirodzený úbytok obyvateľstva,“ uvádza úrad.
Na Slovensku žilo na konci roka 2024 celkovo 5 419 451 obyvateľov, pričom ich počet sa medziročne znížil o viac ako 5 200 osôb. Vývoj ovplyvnil najmä prirodzený úbytok obyvateľstva spôsobený zníženou pôrodnosťou. Išlo o druhý najväčší pokles v histórii samostatného Slovenska. Vyššiu hodnotu dosiahol úbytok len v roku 2021, ktorý sa vyznačoval rekordným počtom zomretých počas pandémie Covid-19. „Celkovo Slovensko za posledných päť rokov stratilo prirodzeným pohybom takmer 40-tisíc obyvateľov. Po období vysokej úmrtnosti na Slovensku v rokoch 2020 až 2022, ovplyvnenom pandémiou, sa posledné tri roky závažne znižovala pôrodnosť,“ uviedla riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.
Druhým faktorom, ovplyvňujúcim celkový počet obyvateľov v krajine, je zahraničná migrácia. Minulý rok sa na Slovensko prisťahovalo na trvalý pobyt vyše 6 800 ľudí, čo bolo takmer o 2 400 viac ako počet vysťahovaných. Od vzniku Slovenskej republiky počet prisťahovaných každoročne prevyšoval počet tých, ktorí sa vysťahovali a v roku 2024 bol migračný prírastok výrazne vyšší ako v predošlých dvoch rokoch. Od roku 2020 však už zahraničná migrácia nedokázala vyrovnať straty spôsobené prirodzeným úbytkom obyvateľstva.
Každý šiesty človek je neplodný
Svoju úlohu v nízkej pôrodnosti zohrávajú aj problémy párov s neplodnosťou. Z medicínskeho hľadiska sa neplodnosť alebo sterilita považuje za ochorenie. Dokáže vplývať na celý partnerský, pracovný aj spoločenský život párov. Podľa dostupných údajov sa odhaduje, že na Slovensku je približne 15 percent neplodných párov, teda tieto problémy sa týkajú viac ako 121-tisíc dvojíc. Svetová zdravotnícka organizácia tiež uvádza, že každý šiesty človek na planéte je neplodný.
Liečba neplodnosti je na Slovensku hradená z prostriedkov verejného zdravotného poistenia iba čiastočne. V zmysle nariadenia vlády z roku 2004 sa na základe verejného zdravotného poistenia uhrádzajú najviac tri cykly výkonov asistovanej reprodukcie ženám do dovŕšenia 40 rokov. Musia splniť určité podmienky, ktoré stanovuje príloha k nariadeniu. Bližšie informácie o úhrade vyšetrení a liečby neplodnosti sú dostupné na webových stránkach jednotlivých zdravotných poisťovní.
Mohlo by vás zaujímať
Ako sme uviedli v článku, liečba neplodnosti nespočíva iba v umelom oplodnení. Vyšetrenia patria do kategórie multiodborovej starostlivosti, ktorými sa hľadá príčina problémov. Sú aj ženy, ktoré po vyšetrení a absolvovaní liečby dokážu otehotnieť prirodzeným spôsobom. Ako povedala vedúca lekárka reprodukčnej kliniky Reprofit Michaela Grossová, jednou z najčastejších hormonálnych porúch, vedúcich k neplodnosti, je syndróm polycystických vaječníkov (PCOS). Spôsobuje, že v maternici sa tvoria drobné folikuly na pohľad pripomínajúce cysty, v ktorých nenastáva ovulácia. „Symptómy PCOS sa vyskytujú u 12 až 21 percent žien v plodnom období, ale následky syndrómu sa prelínajú aj do postmenopauzálneho obdobia,“ hovorí.
Podľa najnovších dát prezentovaných na kongrese Európskej spoločnosti pre ľudskú reprodukciu a embryológiu takmer 30 percent párov predčasne ukončuje liečbu na klinikách umelého oplodnenia kvôli vysokej emočnej záťaži, a to aj napriek dobrým prognózam terapie. Reprofit preto počas liečby ponúka služby fertility koučky, ktorá poskytuje napríklad psychickú podporu a možnosť komunikácie s inými ženami v rovnakej situácii. Kľúčovou súčasťou jej práce je aj poskytovanie praktických informácií o priebehu liečby.
Ženy potrebujú slobodu v rozhodovaní
V súvislosti s reprodukčnými právami žien však iniciatíva Možnosť voľby pripomína aj ich druhú stránku. Bez prístupu k antikoncepcii a bezpečnej interrupcii sa totiž ženy a dievčatá dostávajú do neriešiteľných situácií a chudoby. „Zabezpečenie reprodukčných práv je nevyhnutné na dosiahnutie skutočnej rovnosti a demokracie. Pokiaľ sa nemôžu ženy a dievčatá slobodne a zodpovedne rozhodovať o tom, či a kedy budú mať deti, nemajú kontrolu nad vlastným telom a životom,“ hovorí riaditeľka organizácie Adriana Mesochoritisová. „Vo svetle politiky Trumpovej administratívy, ktorá sa snaží o radikálne obmedzenie reprodukčných práv a má celosvetový dopad, sa výzva na ich obhajobu stáva ešte naliehavejšou,“ pripomenula.
Upozornila, že napriek kontinuálne klesajúcemu počtu interrupcií, sa aj v slovenskom parlamente pravidelne objavujú návrhy, ktoré sa snažia oklieštiť prístup k nim. „V našej krajine je prístup k interrupcii doslova beh cez prekážky. Slovensko dlhodobo zlyháva pri zabezpečovaní reprodukčného zdravia a práv svojho obyvateľstva. Patríme ku krajinám s najhoršou interrupčnou starostlivosťou a najvyšším počtom obmedzení v Európe. Nedostatok informácií, odmietanie starostlivosti, ubližujúci prístup, medicínsky neopodstatnené čakacie doby, nemožnosť podstúpiť tabletkovú formu interrupcie, vysoké ceny aj regionálne rozdiely v dostupnosti interrupcií Slovensko dostali na nelichotivé 43. miesto rebríčka European Abortion Policies Atlas spomedzi 52 hodnotených štátov. Obmedzenia sa pritom najviac dotýkajú chudobných ľudí, osamelých matiek a žien zažívajúcich násilie,“ uvádza Možnosť voľby. Zložitý prístup k starostlivosti potvrdzujú aj ženy, ktoré iniciatívu kontaktujú na podpornej linke.
Podľa Mesochoritisovej Slovensko musí zmeniť svoj postoj k sexuálnym a reprodukčným právam a odstrániť všetky prekážky v prístupe k bezpečným interrupciám. „Nejde len o napĺňanie našich ľudskoprávnych záväzkov v tejto oblasti, ktoré vytrvalo ignorujeme, ale o zabezpečenie zdravia a dôstojného života pre všetkých ľudí. Ženy sa nemôžu stať rukojemníčkami tých, ktorí sú presvedčení, že im môžu diktovať, ako majú vyzerať ich životy. Nemôžeme dovoliť, aby sa opakovali tragédie z krajín, kde sú interrupcie zakázané alebo veľmi obmedzené, ako sú Poľsko, Írsko, Argentína či Salvador. V krajinách, kde nie je dostupná interrupčná starostlivosť, ženy zomierajú,“ uzavrela.