Všetky tri zdravotné poisťovne na slovenskom trhu plánujú dosiahnuť v tomto roku kladný výsledok hospodárenia. Vyplýva to z ich obchodno-finančných plánov na rok 2025, ktoré doručili Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Vo svojich plánoch, obdobne ako v predchádzajúcich rokoch, identifikovali aj viaceré riziká, ktoré môžu ohroziť ich naplnenie. Tie sa výrazne nelíšia od rizík v predchádzajúcich rokoch. Informoval o tom ÚDZS na svojej webovej stránke.
Zdravotné poisťovne doručili (ÚDZS) svoje obchodno-finančné plány na rok 2025 v zákonnej lehote. Na slovenskom trhu pôsobia Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a súkromné poisťovne Dôvera a Union. Podľa plánov všetky tri plánujú dosiahnuť v roku 2025 kladný výsledok hospodárenia. Z predloženého plánu poisťovne Dôvera je tiež zrejmé, že spoločnosť v plánuje výplatu dividendy z nerozdelených ziskov vo výške 29,4 milióna eur. Ostatné zdravotné poisťovne vo svojich obchodno-finančných plánoch neuviedli informácie o plánovanej výplate dividend.
Zdravotné poisťovne však vo svojich plánoch identifikovali aj viaceré riziká. „Najvýznamnejšie riziko podľa všetkých zdravotných poisťovní predstavujú opäť náklady na lieky, a to hlavne z dôvodu predpokladanej nedostatočnej realizácie naplánovaných úsporných opatrení. Rovnaké riziko bolo identifikované zdravotnými poisťovňami aj v predchádzajúcom roku a počas neho došlo k jeho zhmotneniu, keď všetky zdravotné poisťovne vynaložili na lieky viac, ako plánovali vo svojich obchodnofinančných plánoch,“ vysvetľuje ÚDZS.
Ďalšie významné riziko zdravotné poisťovne vidia v úsporných opatreniach, ktoré ministerstvo zdravotníctva zohľadnilo pri stanovovaní limitov v programovej vyhláške. Podľa poisťovní existuje významné riziko, že nebude možné zrealizovať tieto úsporné opatrenia a prostriedky budú v konečnom dôsledku chýbať na úhradu zdravotnej starostlivosti, na ktorú boli pôvodne určené. Zdravotné poisťovne zároveň poukazujú na to, že nemajú kontrolu nad realizáciou týchto úsporných opatrení.
Z pohľadu výdavkov zdravotné poisťovne za významné riziko ďalej považujú očakávania poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, predovšetkým v ambulantnom sektore, keďže medziročný nárast výdavkov rozpočtovaný v programovej vyhláške pre ambulantnú zdravotnú starostlivosť nedosahuje ich očakávania. Ak by sa nároky na navýšenie platieb poskytovateľov zdravotnej starostlivosti premietli do zmlúv so zdravotnými poisťovňami nad rámec medziročného navýšenia zdrojov, môže to viesť k prekročeniu plánovaných nákladov na zdravotnú starostlivosť.
Mohlo by vás zaujímať
„Všetky zdravotné poisťovne uvádzajú ako významné riziko aj nenaplnenie makroekonomických a daňových prognóz, predovšetkým z dôvodu prijatých konsolidačných opatrení, čo môže negatívne ovplyvniť prognózované príjmy zdravotných poisťovní. Ďalším rizikom, ovplyvňujúcim príjmy zdravotných poisťovní, je nedočerpanie platby za poistenca štátu na rozpočtovanú výšku,“ uvádza ÚDZS.
Úrad dodáva, že bude v rámci svojich kompetencií sledovať, ako sa vyvíja ekonomická situácia v poisťovniach a ako si plnia svoje zákonné povinnosti. Ak by hospodárenie zdravotných poisťovní viedlo k stratám a následne k poklesu vlastného imania pod minimálnu hodnotu základného imania, 16,6 milióna eur, úrad prikročí k nariadeniu ozdravného plánu v súlade so svojimi zákonnými kompetenciami.