Vládny splnomocnenec Peter Kotlár (nominant SNS) v posledných týždňoch viackrát verejne spochybnil bezpečnosť niektorých vakcín proti ochoreniu covid-19. Opiera sa o štúdiu, ktorá nebola zverejnená. Jeho slová zase spochybňujú odborníci a štátne inštitúcie. Aj keď by sa mohlo zdať, že slová splnomocnenca môžu dôveru v očkovanie znižovať, v skutočnosti to môže mať opačný efekt. Keď totiž niekto „názorovo veľmi uletí“, tak nerozhodná časť populácie sa prikloní k „zdravšiemu názoru“. V podcaste Zdravotníckeho denníka Perspektívy zdravia to povedal prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ. Dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského Ján Klimas v podcaste pripomenul, že splnomocnenec vlády je politická funkcia, nie odborná. Podľa jeho slov je tak aj spochybňovanie vakcín politická práca, splnomocnenec sa zodpovedá svojim voličom a podľa dekana robí to, čo im sľúbil.
Extrémne spochybňovanie očkovania môže mať podľa Sukeľa pozitívny efekt. „Produkovať rozličné názory je vhodné, ale nie vo veciach, ktoré sú exaktné, merateľné a vedecky dokázané. Keď niekto názorovo uletí, tak je možné, že nerozhodnutá časť populácie sa prikloní k zdravšiemu rozumu,“ tvrdí prezident SLeK.
Pripomenul rozhodnutie Ústavného súdu Českej republiky o konaní, ktoré sa týkalo trestnoprávnej zodpovednosti za šírenie názorov. „Súd žalobu odmietol a povedal, že demokracia má byť schopná sa vysporiadať aj s okrajovými názormi. Tu je priestor, aby si odborníci či médiá uvedomovali svoju zodpovednosť za to, čomu dávajú priestor. Keď niekto produkuje okrajové názory, možno to pritiahne sledovanosť, ale nemyslím si, že by im mal byť venovaný taký dramatický priestor,“ uvádza.
Dekan Klimas v podcaste vysvetľuje, že Kotlár nie je splnomocnencom vlády kvôli tomu, že je odborník, ale pretože je politik. „Je to politická činnosť, dostal sa do parlamentu na základe svojich politických aktivít. Je to politická práca, on sa zodpovedá svojim voličom a robí to, čo im sľúbil. K jeho vyjadreniam sa zatiaľ nemám dôvod vyjadrovať, až kým nepríde odborná správa, ktorá bude verejná. Potom sa môžeme odborne rozprávať o výsledkoch v správe, ale dovtedy je to jednoducho politická vec,“ tvrdí dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského.
Podľa jeho slov splnomocnenec svojimi vyjadreniami komunikoval so svojimi voličmi a okolo problematiky očkovania vznikla politická diskusia. Odborná zatiaľ nevznikla, pretože nie je o čom odborne diskutovať. „K čomu budeme diskutovať, k tlačovej správe alebo tlačovej besede? Videli sme maximálne tú prezentáciu, čo zverejnila tá pani z Čiech a potom informáciu z médií, že pán Kotlár išiel na generálnu prokuratúru. A to je asi všetko, čo k tomu ja viem povedať,“ vysvetľuje Klimas.
Mohlo by vás zaujímať
Prezident SLeK ešte dodal, že zadanie práce pre Kotlára bolo zo strany vlády úplne iné. „On je splnomocnenec pre prešetrenie manažmentu pandémie z pohľadu opatrení. Tam je dosť veľký priestor baviť sa o tom, či niektoré opatrenia boli efektívne alebo neboli. Aj keď po vojne môže byť každý generál. Generačne sme totiž zažili prvú pandémiu, nemali sme s tým skúsenosť, takže povedať niekomu, že to manažoval dobre alebo zle, je veľmi diskutabilné. Ťažko povedať, ako by to robil niekto iný, keď na to nebol pripravený,“ myslí si Sukeľ.