Prehlbovanie spolupráce medzi Slovenskom a Maďarskom v oblasti zdravotníctva bolo témou rokovaní ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) a ministra vnútra Maďarska Sándora Pintéra a štátneho tajomníka pre zdravotníctvo Pétera Takácsa v Budapešti. Najväčší dôraz bol na cezhraničné projekty, ktoré prinesú reálne benefity pre občanov oboch štátov. Ministerstvo zdravotníctva o tom informovalo na svojom webe.
Ministerstvo vnútra Maďarska je od roku 2022 zodpovedné za riadenie zdravotníctva v Maďarsku. Štátny tajomník pre zdravotníctvo pôsobí v rámci maďarského rezortu vnútra. Z toho dôvodu boli partnermi na vzájomné rokovania o zdravotníckych témach ministra Šaška maďarský minister vnútra Sándor Pintér a štátny tajomník Péter Takács. Obe strany ocenili veľmi dobré vzťahy našich krajín vo všetkých oblastiach spolupráce.
Jednou z hlavných tém stretnutia bol návrh „Rámcovej dohody medzi Slovenskou republikou a Maďarskom o cezhraničnej spolupráci v oblasti záchrannej zdravotnej služby“. Ako povedal Šaško, cezhraničná spolupráca s Maďarskom v oblasti zdravotných záchranných služieb predstavuje významný prvok našich bilaterálnych vzťahov, ako aj praktický nástroj podpory spolupráce na regionálnej úrovni. Prvý návrh dohody bol už zaslaný maďarskej strane a očakávame spätnú väzbu. „Som presvedčený, že uzatvorenie tejto dohody výrazne zjednoduší a zrýchli zásahy záchranných služieb v prihraničných oblastiach, čím nielen podporí efektívnosť našej spolupráce, ale najmä prispeje k ochrane zdravia a životov občanov oboch krajín,“ vysvetlil slovenský minister zdravotníctva. Ďalšou témou boli možnosti preplácania cezhraničnej zdravotnej starostlivosti. V kontexte cezhraničnej spolupráce sa otvára aj otázka možnej koordinácie medzi poisťovňami na Slovensku a Maďarsku a nemocnicami v okolí Dunaja, s cieľom umožniť plánovanú výmenu pacientov na vopred definované výkony, ako sú napr. pôrody či onkologická liečba.
Ďalšou z prediskutovaných tém bola digitalizácia zdravotníctva. Slovensko sa v súčasnosti pripravuje na pilotný projekt s krajinami, ktoré už sú pripojené k centrálnemu systému EÚ pre výmenu digitálnych údajov o pacientoch. „Maďarsko je jednou z desiatich krajín, ktoré tento systém aktívne využívajú. Boli by sme veľmi radi, keby ste sa s nami podelili o Vaše skúsenosti so službami eRecept a Pacientsky sumár z pohľadu technickej implementácie, ako aj reálneho prínosu pre pacientov,“ uviedol Šaško. Spoločne prediskutovali možnosť technických konzultácií a výmeny skúseností medzi expertmi z oboch krajín.
Ministri prediskutovali aj vzájomnú spoluprácu oboch krajín v oblasti nemocničnej a urgentnej starostlivosti. Výmena skúseností umožní efektívnejšie reagovať na výzvy a zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti v oboch krajinách.