Pôrodnosť na Slovensku stále klesá. Z regionálneho hľadiska bola dlhodobo najvyššia v Bratislavskom kraji, ale v posledných rokoch sa presunula na východné Slovensko.

Konštatuje to vo svojich štatistikách a správe k nim Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré však údaje zverejňuje s ročným oneskorením. V roku 2023 bolo na Slovensku evidovaných 48 812 pôrodov a narodilo sa 49 375 detí. Ide o historicky najnižšie počty od roku 1996, keď začalo sledovanie. Kompletná správa je dostupná tu.

Oproti roku 2022 počet pôrodov medziročne poklesol o približne 4-tisíc, teda o 7 a pol percenta. Oproti roku 1996 je to pokles o takmer 11-tisíc pôrodov, čiže vyše 18 percent. Väčšina žien, ktoré minulý rok porodili, už nejaké deti má. Pôrody prvorodičiek predstavovali takmer 43 percent z celkového počtu.

Najviac rodičiek má od 25 do 30 rokov, staršie sú najmä v Bratislave

Najviac, vyše 9-tisíc bolo pôrodov žien s trvalým pobytom v Prešovskom kraji, nasledujú Košický a Bratislavský kraj. Aj pri prepočte na tisíc žien v reprodukčnom veku bolo najviac pôrodov v Prešovskom a Košickom kraji. Vzhľadom na okres trvalého pobytu bolo najviac rodičiek v Sabinove, Gelnici a Námestove. Najmenej ich bolo v okresoch Košice III a Snina.

Pôrodnosť v slovenských okresoch za rok 2023 (Zdroj: NCZI)

Kým v rokoch 2011 – 2019 bola najvyššia pôrodnosť v Bratislavskom kraji, posledné tri sledované roky to bolo v oblasti východného Slovenska. Niektoré ženy sa rozhodli rodiť v inom kraji, ako majú trvalý pobyt. „Napríklad 15 percent rodičiek z Trnavského kraja rodilo v Bratislavskom kraji a 10 percent rodičiek z Prešovského kraja rodilo v Košickom kraji. Podobne je to aj s rodičkami z Nitrianskeho kraja, z ktorých 8 percent rodilo v Trnavskom kraji,“ konštatuje NCZI.

Najčastejšie pôrody, po prepočte na tisíc žien v danej vekovej skupine, boli u žien vo veku 25 – 29 rokov (približne 92 na tisíc žien) a 30 – 34 rokov (81 na tisíc žien). Nasledovali pôrody 20 – 24 ročných žien, 35 – 39-ročných a 18 – 19-ročných. Kým pôrody vo vyššom veku sú podľa údajov NCZI typické pre ženy z Bratislavského kraja, mladšie rodičky pochádzali najmä z Košického a Prešovského kraja.

Cisárskych rezov je viac, ovplyvňuje to vek matiek

Z celkového počtu 48 812 pôrodov tvorili 66 percent prípadov spontánne pôrody. Zvyšných 34 percent pôrodov bolo operačných, najčastejšie šlo o cisársky rez. Viac ako polovica ich bola indikovaná ešte pred samotným zákrokom. Podiel pôrodov sekciou respektíve cisárskym rezom, sa od roku 2012 pohybuje na úrovni okolo 30 percent, v roku 2023 to bolo vyše 31 percent. Zo štatistík je zrejmé, že pravdepodobnosť pôrodu operačnou metódou rastie so stúpajúcim vekom rodičky.

Prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Martin Redecha v rozhovore pre Zdravotnícky denník vysvetlil, že okolo 30 percent detí sa rodí cisárskym rezom aj v iných krajinách sveta. „Dnes sa vzhľadom na riziko poškodenia matky a dieťaťa ustupuje od mnohých operačných výkonov, ktoré boli pri pôrode využívané v minulosti, a radšej sa volí cisársky rez. Vyplýva to z toho, že pri cisárskom reze sa dnes využívajú moderné techniky, priebeh operácie je sofistikovanejší, rýchlejší, máme možnosti antibiotického krytia a napríklad aj hematologické zabezpečenie je neporovnateľné s tým, čo bolo v minulosti,“ povedal. Zvyšujúci sa počet cisárskych rezov podľa odborníka vyplýva aj z toho, že priemerný vek rodičiek je vyšší ako pred pár desaťročiami a rodia aj ženy, ktoré majú rôzne ochorenia – ťažké diabetičky, kardiačky či extrémne obézne ženy. „Máme program in vitro fertilizácie, teda umelého oplodnenia. Oplodňujú sa ženy, ktoré by prirodzenou cestou v minulosti možno neotehotneli. Toto všetko má podstatný vplyv na vývoj moderného pôrodníctva aj na cisárske rezy,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať

Nízka pôrodnosť spôsobuje úbytok obyvateľstva

Z celkového počtu 49 375 detí narodených v roku 2023 sa narodilo, sa 156 detí narodilo mŕtvych. Zo živonarodených detí malo takmer 4-tisíc, teda 8 percent nízku pôrodnú hmotnosť do 2 500 gramov. Z nich 174, teda menej ako pol percenta, malo extrémne nízku pôrodnú hmotnosť do tisíc gramov. Väčšina detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou sa narodila predčasne. Celkovo sa predčasne narodilo viac ako 3 a pol tisíca živonarodených detí, teda takmer 8 percent.

Vyše 62 percent detí bolo do hodiny po narodení priložených k prsníku matky a tá ich začala dojčiť. Pri spontánnom pôrode bol tento podiel takmer 77 percent, no pri pôrode cisárskym rezom len okolo 32 percent. Po prepustení dieťaťa domov alebo preklade na iné oddelenie bolo približne 92 percent detí vyživovaných materským mliekom.

Znižujúcu sa pôrodnosť sme spomínali tento mesiac aj v inom článku. Štatistický úrad na základe údajov z roku 2024 konštatoval, že spôsobuje prirodzený úbytok obyvateľstva. Išlo o druhý najväčší pokles v histórii samostatného Slovenska, pričom vyššiu hodnotu dosiahol úbytok len v roku 2021, ktorý sa vyznačoval rekordným počtom zomretých počas pandémie Covid-19.