Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Kamila Šaška (Hlas-SD) pripravuje viacero legislatívnych zmien. Avizuje ich v predbežných informáciách o tvorbe právnych predpisov. Budú sa týkať hlavne záchrannej a asistenčnej zdravotnej služby. Dve z nich sa do pripomienkovania dostanú v apríli tohto roka, jedna až v novembri.

Ministerstvo zdravotníctva pripravuje úpravy pri asistenčnej zdravotnej službe a záchrannej zdravotnej službe. Vyplýva to z predbežných informácií, ktorými sa avizuje príprava právnych predpisov.

Upravovať by sa mala napríklad vyhláška z roku 2016, ktorou sa ustanovujú určujúce znaky jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení. Definovať sa budú znaky nových typov ambulancií záchrannej zdravotnej služby a ambulancie asistenčnej zdravotnej služby.

V systéme sú ambulancie rýchlej lekárskej a zdravotnej pomoci, ambulancie špecializovanej rýchlej zdravotnej pomoci, ambulancie špecializovanej prepravy a ambulancie s vybavením detskej mobilnej intenzívnej jednotky. „Je preto potrebné špecifikovať ich určenie, aby na toto mohli nadviazať indikačné kritériá operačného strediska záchrannej zdravotnej služby, čo zabezpečí ich správne a efektívne využívanie v systéme záchrannej zdravotnej služby,“ vysvetľuje ministerstvo v návrhu. Predpokladaný termín začatia pripomienkového konania je apríl.

V rovnakom čase by sa mala do pripomienkovania dostať aj úplne nová vyhláška. Jej cieľom bude určenie minimálnych požiadaviek na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie ambulancie asistenčnej zdravotnej služby, podrobností o jej označovaní, ďalej o označovaní ochranných odevov a stanici ambulancie asistenčnej zdravotnej služby. „Ambulancia asistenčnej zdravotnej služby má byť vozidlom osobitne upraveným na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, v ktorej bude zdravotnú starostlivosť poskytovať posádka pod vedením lekára alebo zdravotníckeho záchranára,“ uvádza rezort.

Mohlo by vás zaujímať

V súčasnosti legislatíva nepozná typ ambulancie, ktorý by bol vozidlom s výnimkou ambulancií záchrannej zdravotnej služby a dopravnej zdravotnej služby, preto ani neurčuje minimálne požiadavky na personálne zabezpečenie, materiálno-technické vybavenie a ďalšie požiadavky pre jej prevádzkovanie.

Ministerstvo pripravuje aj návrh vyhlášky, ktorá určí kritériá pre prípravu zdravotníka na pozícii asistent prepravy. Zavedenie tejto pozície je súčasťou reformy záchrannej zdravotnej služby. Asistent prepravy bude súčasťou posádky takzvaných prevozových sanitiek v prípadoch, že prepravovaný pacient nepotrebuje počas presunu podávanie liekov alebo inú terapiu. Preprava takéhoto pacienta podľa rezortu nevyžaduje prítomnosť záchranára. Vyhláška doplní tú o kritériách a spôsobe hodnotenia sústavného vzdelávania zdravotníckych pracovníkov.

V novembri tohto roka by sa tiež mala dostať do pripomienkovania novela vyhlášky z roku 2005 o rozsahu praxe v niektorých zdravotníckych povolaniach. Základným cieľom je určenie rozsahu praxe asistenta prepravy v ambulancii záchrannej zdravotnej služby ako nového typu zdravotníckeho pracovníka. Úprava by mala zároveň precizovať rozsah praxe lekára v ambulancii záchrannej zdravotnej služby tak, aby táto korešpondovala s personálnym vybavením tzv. lekárskych ambulancií záchrannej zdravotnej služby.

Ministerstvo tvrdí, že sprehľadnením rozsahu praxe zdravotníckych záchranárov v ambulanciách záchrannej zdravotnej služby sa má zabezpečiť ich efektívne využitie v súlade s požiadavkami praxe tým, že kompetencie zdravotníckych záchranárov budú prirodzene nadväzovať na získané vzdelanie a z neho budú vyplývať. „Vysoká úroveň vzdelávania zdravotníckych záchranárov v našom školstve a ich následné sústavné vzdelávanie v spolupráci profesijných komôr a poskytovateľov záchranných zdravotných služieb dovoľujú využiť ich kvality, znalosti a schopnosti v stále väčšom rozsahu,“ dodáva rezort.