Človek, ktorý dostal pokutu za porušenie opatrení v čase pandémie covid-19 alebo si musel uhradiť stravu v štátnych karanténnych zariadeniach, sa bude môcť domáhať odškodnenia. Vyplýva to zo zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami, ktorý navrhla vláda a v stredu ho schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Podľa opozície to ľuďom dáva signál, že nemusia dodržiavať pravidlá.

„Oprávnená osoba, ktorej bola uložená pokuta za porušenie protipandemických opatrení zavedených z dôvodu covid-19, a to v období od 12. marca 2020 od 6.00 hod do 15. septembra 2023 do 6.00 hod, má možnosť požiadať o odškodnenie predstavujúce sumu zaplatenej pokuty, respektíve jej časti. Rovnakú možnosť má aj osoba, ktorá bola umiestnená do tzv. povinnej karantény, z titulu čoho vznikli náklady za stravné, ktoré následne povinná osoba uhradila alebo ktoré boli od nej vymáhané,“ uviedli predkladatelia v dôvodovej správe k zákonu. Takéto právo na odškodnenie si človek môže uplatniť do 31. augusta 2025 na základe písomnej žiadosti.

Odškodnenie za pokutu uloženú orgánom Policajného zboru aj okresným úradom uhrádza Ministerstvo vnútra SR. Taktiež hradí náklady za stravné súvisiace s umiestnením v karanténnom zariadení, ktorého povinnosť úhrady vznikla na základe faktúry vystavenej rezortom. Obce riešia odškodnenia súvisiace s pokutou uloženou príslušníkom obecnej polície a regionálne úrady verejného zdravotníctva zase riešia odškodnenia za pokuty, ktoré uložili tieto úrady.

Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. mája 2025. Viacerí opoziční poslanci vyčítajú niektorým predstaviteľom koalície, že v súčasnosti upozorňujú na potrebu dodržiavať opatrenia počas epidémie slintačky a krívačky u hospodárskych zvierat, no keď boli v opozícii, huckali ľudí proti opatreniam súvisiacim s ľudskou nákazlivou chorobou covid-19. Zákon označujú za škandalózny a hnutie Progresívne Slovensko vyzvalo prezidenta Petra Pellegriniho, aby ho vetoval.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) ocenil schválenie legislatívy, skritizoval vtedajšiu vládu a chaos počas pandémie: „Štát počas mimoriadnej situácie musí prijímať opatrenia, ale tie opatrenia majú ľudí chrániť a nie ich tyranizovať.“ Poslanec a lekár Peter Stachura (KDH) si zase myslí, že plošná covidová amnestia je „facka do tváre všetkým, ktorí dodržiavali protipandemické opatrenia“ a dáva to signál občanom, že nemusia rešpektovať štátne autority. Michal Šipoš (Slovensko) poukázal na to, že vláda chce vyplatiť viac ako 3,5 milióna eur ľuďom, ktorí porušovali pravidlá.

Mohlo by vás zaujímať