Za posledných 20 rokov na Slovensku, ale aj v iných krajinách, výrazne klesla pôrodnosť. Sú za tým zväčša socioekonomické faktory, ktoré vedú k odkladaniu materstva do vyššieho veku, a veľa stresu. Reprodukčná funkcia vaječníkov ale končí asi 10 rokov pred poslednou menštruáciou. To znamená, že žene sa jednoducho minú vajíčka. Ich počet má dievča pevne daný už pri narodení a počas reprodukčného obdobia života len dozrievajú. Upozornila na to gynekologička Michaela Grossová.

Počet žien, ktoré prichádzajú na umelé oplodnenie, teda in vitro fertilizáciu (IVF), sa stále zvyšuje. Je to najmä preto, že v súčasnosti ženy plánujú materstvo vo vyššom veku, keď môžu mať problémy otehotnieť prirodzeným spôsobom. Ďalším dôvodom je mužská neplodnosť, ktorá je tiež častejšia ako v minulosti. „Často sa v jednom páre kombinujú problémy s plodnosťou u muža aj u ženy,“ poznamenala Grossová.

Podľa dostupných údajov sa odhaduje, že na Slovensku je približne 15 percent neplodných párov. To znamená, že problém sa týka vyše 121-tisíc párov v krajine. Svetová zdravotnícka organizácia tiež uvádza, že každý šiesty človek na planéte je neplodný. Minulý mesiac sme sa v článku venovali najčastejšej príčine neplodnosti u mladých žien – syndrómu polycystických vaječníkov, ktorý sa vyskytuje až u pätiny žien a môže súvisieť aj s obezitou.

Ďalší nefunkčný register

„Liečba neplodnosti nespočíva iba v umelom oplodnení,“ zdôraznili odborníci z reprodukčnej kliniky Reprofit v Bratislave. Žena musí byť dôkladne vyšetrená špecialistami, ktorí hľadajú príčinu, prečo nemôže otehotnieť. Niektoré po vyšetrení a odstránení problémov dokážu otehotnieť prirodzeným spôsobom. Klinika okrem asistovanej reprodukcie poskytuje tiež gynekologickú a urologickú starostlivosť, konzultácie z oblasti genetiky a najmä u párov s opakovanými potratmi sa venujú aj oblasti reprodukčnej imunológie. Nezanedbateľnou súčasťou je psychologická podpora pri liečbe neplodnosti.

To, koľko žien absolvuje umelé oplodnenie, by mal detailne monitorovať register IVF. V Česku takýto register existuje a tak majú presné údaje, koľko cyklov IVF bolo za daný rok vykonaných a koľko detí sa následne narodilo. Na Slovensku má už dva roky každé centrum reprodukčnej medicíny povinnosť posielať do Národného centra zdravotníckych informácií údaje o vykonaných IVF cykloch. „Ale ešte registre nefungujú dobre na to, aby sme si v nich vedeli spätne údaje dohľadať,“ povedala pre Zdravotnícky denník Grossová, ktorá pôsobí ako IVF špecialistka kliniky Reprofit, „Viac-menej to odhadujeme podľa toho, koľko cyklov spravia štyri najväčšie reprodukčné kliniky na Slovensku.“ Sú nimi Reprofit, ktorý má pobočky v Bratislave a Martine, Gynfiv v Bratislave, Helios v Martine a Banskej Bystrici a Gyncare, ktorý má podľa Grossovej otvárať novú pobočku, takže bude na troch miestach na Slovensku. Spolu vykonajú okolo štyri až päťtisíc cyklov IVF ročne.

Ľudia odkladajú založenie rodiny

Za posledných päť rokov sa rozšíril trend nechať si zamraziť vlastné vajíčka pre použitie v budúcnosti. Nazýva sa to aj social freezing. Doktorka Grossová to zdôvodňuje tým, že je veľmi ťažké plánovať rodinu v situácii, keď ľudia nemajú v poriadku vzťahy. „Ženy sú často samy a frustrované. Sociológovia hovoria, že ženy sa za 100 rokov veľmi posunuli vo svojich nárokoch, vzdelaní, prístupe k životu. Akoby preskočili mužov a nevedia si nájsť adekvátneho partnera. Ďalšia vec je, že nevieme prirodzene komunikovať. Veľa komunikácie je v online priestore a stretávame sa menej. Všetko to má vplyv na budovanie vzťahov,“ zhodnotila.

Medicínsky riaditeľ Reprofit Slovensko Tomáš Bagócsi hovorí, že ideálny vek na odber vajíčok je do 30 rokov, keď sú najkvalitnejšie. Veľmi dobré výsledky pri odbere vajíčok a následnom IVF však klinika dosahuje aj u žien do 35 rokov. Na uchovanie vajíčok sa používa metóda vitrifikácie, teda ochladenia pomocou média s vysokým obsahom kryoprotektívnych látok, ktoré chránia bunky pred poškodením.

Mohlo by vás zaujímať

„Pravdepodobnosť úspešného otehotnenia do budúcnosti najviac závisí od veku ženy v čase odberu a počtu zamrazených vajíčok,“ dopĺňa Bagócsi, „Platí, že čím mladšia žena zákrok podstúpi, tým menej vajíčok jej stačí uchovať. Je dôležité si uvedomiť si, že ovariálna rezerva od 30 rokov kontinuálne klesá a po 35. roku začína výrazne klesať aj kvalita samotných vajíčok. Napríklad u 30-ročnej ženy môže postačovať zamrazenie približne ôsmich až desiatich vajíčok na to, aby sa jej v budúcnosti mohlo narodiť jedno zdravé dieťa.“ Kvalita vajíčok sa po zmrazení nemení, teda schopnosť oplodnenia a vývoja zdravého embrya nezávisí od dĺžky skladovania vajíčka.

Aj dieťa z darovaného vajíčka sa môže podobať na matku, ktorá ho vynosí

Podľa Michaely Grossovej je ešte len málo žien, ktoré si v súčasnosti nechávajú oplodniť svoje predtým zmrazené vajíčka. „Ženy okolo tridsiatky si teraz dávajú zmraziť vajíčka a ešte si po ne neprichádzajú. V minulosti si mnohé ženy dávali zmraziť vajíčka aj vo vyššom veku. Ale ak si ich dajú zmraziť až po tridsaťpäťke, kvalita vajíčok a teda aj šanca otehotnieť je už nižšia. Snažíme sa ženám hovoriť, kedy je na to ideálny čas. Mnohé ženy túžiace po dieťati napríklad nemajú partnera, stále dúfajú, že sa to nejako zmení a do štyridsiatky to dieťa budú mať,“ povedala Grossová. Pre Zdravotnícky denník však priblížila, že celosvetovo sa predpokladá, že asi len 20 percent žien sa pre svoje zmrazené vajíčka v budúcnosti vráti: „Buď otehotnejú spontánne a nepotrebujú ich alebo si rodinu ani nezakladajú.“

U asi 20 percent neplodných párov sa pri umelom oplodnení využívajú darované pohlavné bunky. Podľa embryologičky a vedúcej laboratórií Reprofit Ivety Konýčkovej však využitie darovaných vajíčok alebo spermií neznamená, že dieťa bude úplne geneticky odlišné od svojich rodičov. „Dokonca sa na nich môže podobať, pretože množstvo génov prejde do tela dieťaťa cez placentu,“ vysvetlila. Generálna riaditeľka Reprofit pre Česko a Slovensko Věra Murínová ale hovorí, že počet darcov spermií klesá a mnohí záujemcovia rovnako nespĺňajú kritéria.

Podľa lekárky Grossovej majú ľudia o reprodukčnej medicíne veľa predsudkov. Súvisí to aj s tým, že o nej vedia málo. Počas dňa otvorených dverí preto odborníci predstavili činnosť kliniky aj prácu v embryologickom laboratóriu. Pokiaľ sa páru napriek liečbe nepodarí otehotnieť prirodzenou cestou, ešte pred IVF sa môže využiť inseminácia, teda kontrolované podanie spermií žene po stimulácii vaječníkov, aby sa navodila ovulácia. Aj v Reprofite ročne vykonajú stovky inseminácií.

Na Slovensku sa nerobí oplodňovanie slobodných žien od neznámych darcov spermií prostredníctvom IVF. „Liečime páry, ktoré nevedia otehotnieť, ale single ženy alebo páry rovnakého pohlavia sa neoplodňujú. Tieto prípady sa presúvajú do zahraničia a veľmi často ženy robia veci, ktoré nie sú úplne ideálne – napríklad kupujú spermie cez internet, čo môže byť nebezpečné,“ povedala pre Zdravotnícky denník IVF špecialistka Grossová.

Embryí sa nesmie dotýkať naparfumovaný človek

Odber vajíčok pred IVF je šetrný výkon, ktorý trvá približne desať minút. Môže byť bolestivý, preto sa robí v krátkej celkovej anestézii pod ultrazvukovou kontrolou. „Žene cez stenu pošvy odoberieme folikulárnu tekutinu tenkou ihlou a embryológovia následne vajíčka vyhľadajú pod mikroskopom,“ vysvetlil Tomáš Bagócsi. Po zákroku pacientka zostáva približne dve hodiny na klinike a potom môže ísť domov. Vajíčka sa zmrazia do jednej hodiny po odbere a ukladajú sa v plne automatizovanej kryobanke pri -196 stupňoch Celzia. Kryobanka zabezpečuje optimálne skladovanie 24 hodín denne.

Embryologička Iveta Konýčková pri nádobe na uchovávanie embryí (Foto: Peter Frolo)

Presná identifikácia odobratých pohlavných buniek je zabezpečená tým, že skúmavky so spermiami sú označené menom a čiarovým kódom, pričom taký istý čiarový kód má pridelený pacientka, pre ktorú sú určené. „Nemôžeme sa pomýliť, ktorá vzorka je ktorá. Máme aj záložné zdroje a ďalšie opatrenia, keby spadol systém,“ hovorí embryologička Konýčková.

Práca embryológov je veľmi precízna. „Aj mikroskop, pod ktorým sa oplodňuje, je na antivibračnej podložke, inak by vajíčko mohlo zdegenerovať už keď prejde okolo budovy auto,“ vysvetlila Konýčková. „Nemôžeme používať ani parfumy. Pre embryá je to toxické,“ doplnila ďalšie špecifikum profesie.

Zatiaľ čo odber vajíčok ženu môže bolieť, vklad embrya nebolí. Reprodukčná klinika umožňuje, aby pri vklade embrya bol so ženou aj partner a následne po zákroku im poskytne súkromie, aby sa navodila intímna atmosféra ako pri otehotnení.

Umelé oplodnenie nespôsobuje rakovinu

Úspešnosť liečby neplodnosti ovplyvňuje podľa odborníkov vo veľkej väčšine prípadov psychika. Podľa najnovších dát prezentovaných na kongrese Európskej spoločnosti pre ľudskú reprodukciu a embryológiu takmer 30 percent párov ukončuje liečbu na klinikách umelého oplodnenia predčasne kvôli vysokej emočnej záťaži, a to aj napriek dobrým prognózam terapie. Preto Reprofit ponúka služby fertility koučky. „Naším cieľom je pomôcť všetkým, ktorí proces umelého oplodnenia podstupujú, aby nestrácali nádej a motiváciu,“ hovorí gynekologička a fertility koučka Maria Khutorskaya.

Ženy, ktoré sa dlhodobo neúspešne snažia o bábätko, totiž často trápia úzkosti a pocity viny alebo bezmocnosti. Aj s tým im koučka v podpornej online skupine pomáha. „Vysvetľujem, ako s týmito pocitmi pracovať, a učím ich, ako si zachovať pokoj alebo ako čeliť náročným situáciám, napríklad aj formou rôznych relaxačných techník,“ dodáva doktorka Khutorskaya.

Michaela Grossová doplnila, že nie je daný maximálny počet, koľko cyklov umelého oplodnenia môže žena absolvovať: „Mala som pacientku, ktorá otehotnela na jedenásty vklad embrya v rámci troch cyklov IVF. Teraz po dvoch rokoch prišla s dvojročným dieťaťom, že chce druhé. Povedala som si, vážne, ďalších 11 transferov?“ Podľa lekárky vždy nejaký čas trvá, kým sa žena fyzicky aj psychicky zotaví z neúspešného pokusu o umelé oplodnenie či z potratu. Mnohé pacientky prichádzajú s tým, že to bude ich posledné IVF, ale túžba mať deti je silnejšia.

Občas sa objavujú aj tvrdenia, že IVF zvyšuje riziko rakoviny. Gynekologička objasnila, že to nie je pravda: „Dokázalo sa iba, že ženy, ktoré majú predispozíciu na onkologické ochorenie, trpia aj predčasným ovariálnym zlyhaním.“ Teda neplodnosť a potreba IVF môže byť spôsobená tým istým génom ako vyššie riziko karcinómu prsníka a vaječníkov.