Menej ako štvrtina ľudí s poruchami príjmu potravy dostáva odbornú pomoc. Kľúčovú rolu v skríningu zohrávajú lekári, miera záchytu je však nízka. Pomôcť môže nový program, v ktorom školia lekárov o poruchách príjmu potravy a možnostiach ich včasného záchytu. Informovali o tom zástupcovia projektu Chuť žiť. Ten je zameraný na prevenciu týchto porúch medzi mladými, šírenie informácií a podporu pacientov a pacientiek pri liečbe. Spolupracuje s lekármi, psychológmi aj výživovými poradcami.

Informácie o poruchách príjmu potravy však neraz chýbajú aj lekárom. Pacienti, ktorí týmito ochoreniami trpia, navštevujú ambulancie častejšie než bežná populácia, napriek tomu je ich záchyt v primárnej starostlivosti nízky. Obzvlášť náročné je zachytiť dospelých pacientov a pacientky.  Štatisticky je diagnostikovaný menej ako jeden z desiatich ľudí s bulímiou a menej ako polovica osôb s mentálnou anorexiou.

Stereotypne vykresľované ako problém dospievajúcich dievčat

„Poruchy príjmu potravy (PPP) sa dobre maskujú za somatické ťažkosti. Ľudia s PPP navštevujú lekárov s rôznymi problémami a obavami o svoje fyzické zdravie, avšak nespomínajú a nedávajú to do súvislosti so svojím stravovaním,” priblížila Valentína Sedileková, ktorá založila Chuť žiť na základe vlastnej skúsenosti s poruchou príjmu potravy.

Dôvodom, prečo sa o týchto chorobách málo hovorí, je aj ich stigmatizácia, ktorá pacientov a pacientky odrádza od vyhľadania odbornej pomoci. Poruchy príjmu potravy sú stereotypizované, vykresľované ako problém dospievajúcich dievčat a povedomie o ich rôznorodých typoch a prejavoch je nízke.   

Preto Chuť žiť a spoločnosť Servier Slovensko spoločne pripravili informatívne materiály pre všeobecných lekárov, internistov a gastroenterológov, ktoré distribuujú do ambulancií po celom Slovensku. „Pre lekárov a lekárky, ktoré v rámci svojej špecializácie môžu prichádzať do kontaktu s PPP, sme pripravili brožúry, ktoré obsahujú dôležité informácie o skríningu, diagnostike a manažmente pacientov, spolu s kontaktmi na odbornú pomoc. Ich cieľom je zvýšiť povedomie o ochorení medzi lekármi nepsychiatrickej špecializácie, poskytnúť overené skríningové nástroje na včasné odhalenie príznakov a zvýšiť tak šancu na poskytnutie včasnej pomoci. Spolu s tým sú k dispozícií aj letáky pre pacientov umiesťované do čakární, ktoré môžu tiež prispieť k včasnému záchytu,” doplnila Sedileková.

Lekári a lekárky iniciatívu vítajú

Poruchy príjmu potravy sa môžu dotýkať rôznych rizikových skupín. Medzi ne patria napríklad aj tehotné ženy, ženy v období menopauzy alebo so syndrómom polycystických ovárií (o tejto diagnóze spôsobujúcej problémy s plodnosťou, sme informovali v tomto článku) ďalej športovci, ľudia s intoleranciami a potravinovými alergiami aj osoby s nadváhou a obezitou.   

„Lekári ocenili informácie o projekte, najmä na koho sa pacienti môžu obrátiť v prípade, že to potrebujú. Takisto bolo veľmi dôležité odovzdať edukačné materiály pre lekárov ako aj pre pacientov, keďže samotní lekári vnímajú nedostatok informácií o poruchách príjmu potravy. Zároveň naši zamestnanci pomáhajú so šírením osvety aj na školách, ktoré navštevujú ich deti,” hovorí o reakcii lekárov na program HR manažérka Servier Slovensko Zuzana Kroková. Od začiatku roka 2025 bol projekt Chuť žiť predstavený viac ako dvetisíc lekárom a lekárkam a aktivity budú pokračovať.

Mohlo by vás zaujímať

Okrem materiálov, ktoré sú dostupné na bezplatné stiahnutie aj na vzdelávacej PPPlatforme, program zahŕňa vzdelávacie prednášky vedené odborníčkami z Chuť žiť. Seminárov a kongresov s týmito prednáškami sa v Martine a v Košiciach zúčastnilo približne 60 lekárov.

Prevencia na školách

V septembri 2024 sme informovali o celoslovenskom prieskume projektu Chuť žiť medzi žiakmi a žiačkami základných a stredných škôl, ktorý ukazuje, že viac ako tretina dievčat a chlapcov od 11 do 19 rokov nemá rada svoje telo. Tiež o komplexnom programe prevencie porúch príjmu potravy na školách. Počas realizácie tohto programu vznikla z dát zozbieraných v školách nová publikácia Psychosociálne aspekty vnímania vlastného tela u mládeže na Slovensku

„Dáta, ktoré publikácia prináša, sú pozitívne aj alarmujúce, odhaľujú nám názory a postoje mladých ľudí k poruchám príjmu potravy, k vnímaniu seba a svojho tela, dávajú nám možnosť pochopiť ich správanie a nahliadnuť do ich každodenného prežívania,“ uvádzajú autorky publikácie. Dotazníky vyplnilo 2 426 respondentov. Vyplýva z nich napríklad to, že až 37 percent dievčat a chlapcov od 11 do 19 rokov nemá rado svoje telo. Každý piaty mladý človek by bol ochotný ohroziť svoje zdravie kvôli zmene výzoru.

Komplexný prevenčný program PPP na základných a stredných školách realizujú školskí psychológovia a psychologičky alebo iní odborní zamestnanci. Počas niekoľkých týždňov sa so študentami venujú témam ako destigmatizácia a búranie mýtov o PPP, pomoc sebe aj druhým v ťažkej situácii, zdravá výživa a riziká diét, kritické myslenie na sociálnych sieťach, súčasný ideál krásy, body shaming či šikana zameraná na výzor. 

„Teší nás, že program iniciuje pozitívnu zmenu stravovacích a pohybových návykov, ako aj pohľad na ne. Deti po absolvovaní programu častejšie odmietli motív cvičenia a stravovania len za účelom zmeny výzoru. Program podporil pozitívny posun vo vnímaní seba a svojej hodnoty, ako aj neutrálneho vnímania tučnoty a štíhlosti ako u chlapcov, tak aj u dievčat. Po absolvovaní programu sa dievčatá opatrnejšie a kritickejšie stavajú k tendencii chudnúť, chlapci sa zase viac zaujímajú o dopad svojho stravovania na svoje zdravie,“ konštatujú odborníci z Chuť žiť na základe výsledkov dotazníkov na začiatku a na konci programu.

Až 90 percent účastníkov prevenčný program označilo za prínosný a odporučilo by ho svojim rovesníkom. Za najprínosnejšie považovali prácu v skupine a možnosť deliť sa o svoje názory, pocity a skúsenosti.