Vládou predložený návrh zákona o psychologickej a psychoterapeutickej činnosti, ktorý v parlamente prešiel prvým čítaním, podľa opozičných politikov a odborníkov z oblasti psychoterapie nereflektuje pôvodný zámer reformy starostlivosti o duševné zdravie, teda zvýšenie dostupnosti odborníkov a odborníčok v psychoterapii a psychológii. Naopak ešte viac uzatvára psychoterapiu v zdravotníctve.
„Ministerstvo formálne pripravilo zákon tak, aby bol splnený cieľ plánu obnovy ale nie je splnený cieľ samotnej reformy,“ poukázal poslanec PS Michal Sabo v stredu na tlačovej konferencii. „Návrh je nejasný, komplikovaný a nevykonateľný. Zákon vo finálnej podobe nemá podporu odbornej verejnosti,“ povedal s tým, že v pripomienkovom konaní bola k zákonu predložená hromadná pripomienka, ktorú ministerstvo zdravotníctva odignorovalo.
Žiadajú riešenie a vytvorenie rámca, aby mohli reálne vykonávať psychoterapiu aj odborníci mimo zdravotníctva, teda napríklad v školstve a sociálnych službách. Zabezpečilo by to jej lepšiu dostupnosť. Do druhého čítania ešte je priestor zákon modifikovať.
V tejto podobe zákon nikomu nepomôže
Sociálna pracovníčka s psychoterapeutickým výcvikom Katarína Mažárová povedala, že hromadnú pripomienku svojím podpisom podporilo takmer 4500 fyzických a právnických osôb. „Dodnes nám nebola doručená zápisnica z rozporového konania 19. februára, ktorá by spĺňala formálne a obsahové náležitosti zápisnice,“ upozornila Mažárová s tým, že v rozporovom konaní trvala na tom, aby bolo psychoterapeutické vzdelanie umožnené aj sociálnym pracovníkom, špeciálnym pedagógom, sociálnym pedagógom a fyzioterapeutom. Nebolo však navrhnuté žiadne riešenie. „V dokumentácii k zákonu nie je zmienka, že nejaká pripomienka vôbec bola, ani ako bola vyhodnotená. Materiál bol takto posunutý do parlamentu,“ podotkla odborníčka. „Nie sme spokojní s tým ako ministerstvo zdravotníctva spolupracuje s odbornou verejnosťou,“ vyhlásila a doplnila že psychoterapeuti sú otvorení akejkoľvek spolupráci. Problém je aj v tom, že legislatíva a jej schválenie k 1. júlu sú viazané na plán obnovy a čerpanie finančných prostriedkov z neho.
Aj prezident Slovenskej komory psychológov Ján Grossmann povedal, že psychológovia a psychoteraeuti sú ešte pred druhým čítaním k dispozícii na úpravu zákona. Podľa Grossmana mal umožniť výkon profesie vzdelaným odborníkom aj mimo zdravotníctva, ktorým súčasná legislatíva neumožňuje oficiálne pracovať. Tiež vyriešiť uznanie vzdelania a financovanie komory psychológov. To však legislatíva nerieši. Podľa zákona z dielne ministerstva, ktorý prešiel prvým čítaním, psychológovia mimo zdravotníctva nemajú povinnosť sa registrovať v komore. Ak to však neurobia, minimálne ďalších päť rokov nebudú môcť získať licencie na prácu vo vlastnom mene. „Zákon nerieši finančnú situáciu komory, ktorá bude neudržateľná a vzniká chaos,“ hovorí Grossman. Podotkol, že podľa aktuálnych údajov potrebuje pomoc v oblasti duševného zdravia každý šiesty občan. Navrhované zmeny však nezabezpečia lepšiu dostupnosť tejto pomoci.
„Zákon v tejto podobe nikomu nepomôže,“ vyjadrila sa viceprezidentka komory psychológov Monika Farkašová. Ak by sa umožnilo poskytovanie psychoterapie v sociálnych službách, centrách pre deti a rodiny či v školách, dieťa by podľa nej nemuselo prechádzať opakovanými vyšetreniami. Dodala, že poskytovanie psychoterapie mimo rezortu zdravotníctva je v iných krajinách bežné a pomohlo by to riešiť aj problém nedostatku psychoterapeutov na Slovensku. „Dnes potrebujeme trikrát viac psychoterapeutov ako máme,“ podotkla.
Mohlo by vás zaujímať
Neakceptované pripomienky
Začiatkom roka sme informovali o tom, že organizácie psychológov a psychoterapeutov pracovali na príprave zákona, ale ministerstvo zdravotníctva legislatívny proces minulý rok zastavilo. „Už náš návrh mali na právnom oddelení a povedali, že nakoniec ho neprijmú a vytvoria vlastný. Ten náš ale bol komplexný a pokrýval psychoterapiu aj v iných rezortoch, nielen v zdravotníctve. Napríklad v školstve, sociálnych veciach alebo aj v rezorte vnútra. Ministerstvo zdravotníctva začalo vypracovávať svoj návrh, ale ten sa zase týka len psychológov v rezorte zdravotníctva,“ priblížila pre Zdravotnícky denník predsedníčka Slovenskej psychoterapeutickej spoločnosti Zita Michlerová. Spolu so Slovenským inštitútom pre vzdelávanie v psychoterapii zaslali ministrovi zdravotníctva Kamilovi Šaškovi (Hlas-SD) spoločné vyhlásenie, v ktorom žiadali o riešenie situácie.
Dostupnosť psychoterapie v rámci zdravotníctva je totiž podľa expertov výrazne personálne poddimenzovaná a neumožňuje uspokojiť potrebu ani tam, kde už je duševné ochorenie rozvinuté. Nieto ešte v oblasti prevencie pri riešení závažných okolností, ktoré neskôr vedú k rozvoju týchto ochorení.
Poslanec Peter Stachura (KDH) na tlačovej konferencii v parlamente poukázal na to, že vládny návrh zákona je nekvalitný, už na vládu išiel s rozporom a s rozporom ho vláda aj prijala. Nebolo k nemu akceptovaných 53 zásadných pripomienok.
Mária Kolíková (SaS) tiež volá po zákonnom rozšírení radov odborníkov, ktorí pomáhajú ľuďom v oblasti duševného zdravia, aby mohli legálne poskytovať túto starostlivosť. Nevyžaduje si to ani žiadne ďalšie investície. Minister Šaško podľa nej avizoval, že je otvorený stretnutiu s odborníkmi a vytvoreniu pozmeňujúceho návrhu.