Projekt Národnej univerzitnej nemocnice generála M. R. Štefánika v bratislavských Vajnoroch bude strategickou investíciou. Na svojom výjazdovom zasadnutí tak rozhodla slovenská vláda na návrh ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) a podpredsedu vlády a ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SSD). Nová nemocnica má stáť 1,27 miliardy eur, z čoho samotná výstavba stavebných objektov nemocnice, vrátane vybavenia, sa odhaduje na jednu miliardu eur. Stavať sa začne už v auguste, pričom hlavné stavebné práce by mali byť dokončené do konca roka 2027.

Zostávajúce odhadované kapitálové výdavky pozostávajú z dobudovania inžinierskych stavieb, parkoviska, búracích prác a ďalších nákladov spojených s výstavbou. „Financovanie sa predpokladá z štátneho rozpočtu, pričom projekt bude realizovaný takým spôsobom, aby mohol byť v financovaný aj z plánu obnovy,“ pripomína ministerstvo zdravotníctva.

Vláda zároveň uložila ministrovi zdravotníctva do 30 júna vypracovať rámcový medicínsky plán nemocnice a do 1. septembra má vypracovať návrh potrebnej reorganizácie poskytovania zdravotnej starostlivosti v Bratislave a Bratislavskom kraji, spolu s predpokladaným harmonogramom jej vykonania. Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) má zase do 1. septembra posúdiť možnosti využitia kapacít novej nemocnice pre potreby výučby, vedy a výskumu a navrhnúť ministrom zdravotníctva a obrany potrebné opatrenia, ktoré by bolo možné zohľadniť pri realizácii strategickej investície.

K dispozícii bude 950 lôžok, 150 ambulancií a 23 operačných sál

Ministerstvo obrany bude stavebnú časť investičného projektu realizovať aj prostredníctvom príslušných organizačných útvarov ministerstva a prostredníctvom Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok, ktorej je zriaďovateľom.

Podľa návrhu, ktorý pripravil rezort zdravotníctva, medicínsky koncept novej nemocnice nadväzuje na realizované analýzy a odborné diskusie z predchádzajúcich rokov, ktoré aktualizuje o najnovšie demografické predikcie, medicínske trendy a platnú legislatívu. „Parametre konceptu sú nastavené s cieľom vytvoriť národné, komplexné, koncové pracovisko a pokryť medicínske potreby očakávané v horizonte najbližších 20 a viac rokov. Tento časový horizont bol zvolený s ohľadom na dlhodobé plánovanie zdravotnej starostlivosti v Bratislavskom samosprávnom kraji a špecializovaných odbornostiach na celoštátnej úrovni,“ konštatuje ministerstvo zdravotníctva.

Predbežné prevádzkové a kapacitné parametre novej nemocnice sú nastavené na 44-tisíc ukončených hospitalizácií ročne. Očakáva sa priemerná očakávaná dĺžka hospitalizácie 5,3 dňa a priemerná obložnosť na úrovni 78 percent, s rozptylom od 60 do 90 percent. Závisieť bude od odbornosti, potreby držať rezervné kapacity pre nepredvídateľné udalosti a možnosti predikovať dopyt po starostlivosti,

Mohlo by vás zaujímať

Nemocnica by podľa návrhu mala mať 950 lôžok, z čoho bude 800 štandardných a 150 intenzivistických lôžok, pričom kapacity sú doplnené o stacionárne lôžka (predbežne okolo 130 postelí) a v prípade potreby bude možnosť dodatočnej reprofilizácie niektorých lôžkových kapacít.

Koncept predpokladá, že nová nemocnica bude prevádzkovať približne 150 ambulancií, 23 operačných sál, mimo zákrokových či sekčných sál, a kompletné SVaLZ pracoviská tak, aby bolo možné poskytnúť komplexnú starostlivosť v koncovej nemocnici, bez potreby zbytočného presúvania pacienta medzi pracoviskami v rámci spádovej oblasti Bratislavy.

„Medicínsky koncept je výstupom primárnych analýz a bude následne v procese príprav projektu upravený a rozpracovaný do detailného medicínskeho plánu tak novej nemocnice, ako aj celého územia Bratislavského kraja, a to v úzkej súčinnosti so zástupcami Univerzitnej nemocnice Bratislava, Lekárskej Fakulty Univerzity Komenského a inými relevantnými partnermi investičného projektu,“ uvádza ministerstvo zdravotníctva.

Pozemky väčšinou patria ministerstvu obrany

Projektovanie a výstavba investičného projektu budú prebiehať v troch hlavných častiach, a to realizáciou základne, hlavného stavebného objektu nemocnice a následne ďalších stavebných objektov nemocnice, vrátane administratívnych a obslužných objektov. „Realizácia základne pre potreby ministerstva obrany bude zahŕňať aj projektovú činnosť, výsledkom ktorej bude aj potrebná úroveň detailu projektovej dokumentácie hlavného stavebného objektu nemocnice s ním súvisiacich stavebných objektov, vrátane administratívnych a obslužných objektov a príprava územia. „So zhotovovaním základne budú nevyhnutne spojené osobitné bezpečnostné opatrenia. Rozdelenie na základňu, hlavný stavebný objekt nemocnice a ďalšie stavebné objekty nemocnice je nevyhnutné z dôvodu potreby zabezpečenia osobitných potrieb investora v oblasti obrany štátu a zabezpečenia základných bezpečnostných záujmov Slovenska,“ vysvetľuje ministerstvo zdravotníctva.

Skúsenosti z výstavby novej koncovej nemocničnej infraštruktúry Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Prešov budú využiteľné pri výstavbe hlavného stavebného objektu nemocnice, ktorý bude tvarovo a rozmerovo obdobný. „Preto aj pri potrebe vypracovania novej projektovej dokumentácie na pomery nového územia budú tieto okolnosti významne šetriť čas, čo je aj dôvod, pre ktorý sa s jej výstavbou začne spomedzi stavebných objektov nemocnice ako s prvou,“ poznamenáva rezort zdravotníctva.

Územie vo Vajnoroch, kde sa bude stavať, tvoria primárne pozemky v správe ministerstva obrany, niektoré sú aj v správe ministerstva vnútra. Zastavaná plocha by sa mala pohybovať na úrovni 70 tisíc metrov štvorcových. Celkovo má územie investície výmeru viac ako 33 hektárov.