Jednorazové elektronické cigarety a ochutené nikotínové výrobky s lákavými príchuťami by sa mali zakázať. Minister zdravotníctva Kamil Šaško predkladá návrh novely zákona o výrobe, predaji a označovaní tabakových výrobkov. Cieľom je chrániť mladistvých, ktorých lákajú práve moderné ochutené výrobky, a môže sa u nich rozvinúť závislosť.

Šaško o tom informoval v utorok na Úrade verejného zdravotníctva SR spolu s odborníkmi, ktorí sa podieľali na príprave zákona. Nová legislatíva sprísňuje aj niektoré reklamné aktivity a sankcie. Šaško si myslí, že podobné atraktívne nikotínové výrobky sú extrémne nebezpečné, pretože sa stali súčasťou každodenného života tínedžerov. Pred užívaním alternatívnych nikotínových výrobkov u detí a tínedžerov tento rok varovali aj lekári Národného ústavu detských chorôb.

E-cigaretu už skúšalo až 35 percent mladistvých. „Je alarmujúce, že podľa prieskumov minimálne štvrtina mladistvých užíva nejakú formu nikotínu,“ povedal minister zdravotníctva. Každé štvrté dieťa tak trpí závislosťou. Ochutené e-cigarety a iné alternatívne nikotínové výrobky si tieto deti dokážu bez problémov kúpiť. Šaško upozornil, že závislosť sa začína nenápadne a ako rodič by nikdy nechcel nájsť v školskej taške svojho dieťaťa či už elektronickú cigaretu alebo nikotínové vrecúško.

Podľa európskeho prieskumu sa začiatok užívania nikotínových a tabakových výrobkov posúva do vekovej kategórie 11 až 13-ročných detí. V predchádzajúcich obdobiach to bolo od 15 do 18 rokov,“ upozoenila hlavná hygienička Tatiana Červeňová. „V poradniach na odvykanie od fajčenia pri regionálnych úradoch verejného zdravotníctva máme už aj klientov v tejto vekovej kategórii, ktorí prídu s rodičmi,“ hovorí o dôvodoch predloženia zákona. Zmenami sa má znížiť dostupnosť a atraktívnosť výrobkov pre mladých ľudí. Najmä tí totiž obľubujú ovocné, kolové alebo cukríkové príchute.

Zmeny majú podľa hlavnej hygieničky pomôcť znižovať výdavky na zdravotnú starostlivosť spojenú s následkami užívania tabakových a súvisiacich výrobkov a tiež odstraňovať rozsiahlu ekologickú záťaž, ktorú prináša výroba a spotreba jednorazových elektronických cigariet. Návrh zákona vítajú aj detskí lekári, keďže podľa hlavnej odborníčky ministerstva zdravotníctva pre primárnu pediatriu Eleny Prokopovej sa čoraz častejšie stretávajú s tým, že deti užívajú tieto návykové látky. Ochutené nikotínové výrobky prirovnala k cukríkom: „Deti nevedia samy posúdiť riziká a vyhodnotiť, že ide o závislosť. Majú pocit, že im to nijako nemôže ublížiť rodičia užívanie nevedia identifikovať, keďže moderné nikotínové výrobky nesmrdia.“ Podľa lekárky však tieto preparáty často obsahujú 15-krát viac nikotínu ako obyčajná cigareta. „U detí vyvoláva veľmi často poruchy srdcového rytmu, úzkosti a závislosť, ktorá neskôr vedie aj k iným druhom závislostí,“ hovorí.

Mohlo by vás zaujímať

„S chronickou obštrukčnou chorobou pľúc sa stretávame už u ľudí okolo 25 až 30 rokov,“ upozornil primár Oddelenia pneumológie a ftizeológie v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch Ivan Solovič. Práve preto je podľa neho nutné zakázať vybrané príchute elektronických cigariet. Zákaz podľa neho môže spôsobiť krátkodobý výpadok zo štátneho rozpočtu, ale následky fajčenia, liečba ochorení či práceneschopnosť majú pre štátny rozpočet oveľa vážnejšie dôsledky.

Aktuálne sa podľa ministra začína pripomienkové konanie k zákonu. Takéto a podobné regulácie už prijali viaceré štáty v Európskej únii aj vo svete, napríklad Dánsko, Estónsko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Austrália, Nový Zéland. Na Slovensku by nová legislatíva mala platiť v roku 2026.

Najdôležitejšie zmeny, ktoré navrhovaná zmena zákona prináša:

zákaz predaja jednorazových elektronických cigariet (ktoré nie sú opakovane nabíjateľné)

zákaz predaja ochutených výrobkov a náplní do elektronických cigariet, plniacich fľaštičiek, bylinných výrobkov a nikotínových vrecúšok bez obsahu tabaku s výnimkou príchute mentolu, mäty a tabaku – tieto príchute, teda mentol, mäta a tabak nie sú často vyhľadávané mladistvými, avšak majú význam pre dospelých spotrebiteľov, pre ktorých môžu byť prostriedkom na ceste prestať fajčiť.

zákaz poskytovať spotrebiteľovi akékoľvek ekonomické výhody pri nákupe formou tovaru a služieb, ktoré s ich používaním priamo nesúvisia (nápoje, pivo, puzdro na zariadenie a podobne)

zvyšujú sa sankcie

zavedenie zákazu predaja súvisiacich predmetov, ktoré sa obvykle predávajú s tabakovými a súvisiacimi výrobkami napríklad cigaretové papieriky, obaly, filtre, kryty osobám mladším ako 18 rokov