Poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) odhlasovali uznesenie o odovzdaní prevádzky dvoch župných nemocníc v Myjave a Považskej Bystrici do rúk miestnych samospráv. Informoval o tom web kraja. Župa už vlani v septembri dala mestám a obciam v spádovej oblasti troch župných nemocníc ponuku na ich odovzdanie za 1 euro. Vylúčená pritom bola možnosť následného odovzdania prevádzky jednotlivých nemocníc tretiemu subjektu. Výnimkou je organizácia, v ktorej budú mať orgány miestnej samosprávy stopercentný podiel. Záujem o prevzatie nemocníc prejavili mestá Považská Bystrica a Myjava.

Krajskí poslanci dostali k dispozícii aj návrh zmluvy o prevode práv a povinností. Tá vychádza z návrhu zmluvy o nájme, ktorá bola súčasťou obchodnej verejnej súťaže na podávanie návrhov na uzatvorenie zmluvy o nájme. „Zastupiteľstvo tiež požiadalo miestne samosprávy o prerokovanie prevzatia nemocníc v mestských zastupiteľstvách v termíne do 28. apríla 2025. Trenčiansky samosprávny kraj bude čakať na reakciu miest,“ povedala pre Zdravotnícky denník Lenka Kukučková, hovorkyňa TSK.

Zachovanie zdravotnej starostlivosti

„Od samospráv požadujeme, aby zachovali zdravotnú starostlivosť v pôvodnom rozsahu, aby investovali do nemocníc, aby sa zlepšilo pracovné prostredie lekárov a sestier, ale predovšetkým prostredie pre pacientov. Musím pripomenúť, že požiadavky našich troch župných nemocníc sú vo výške osem miliónov eur. A kraj proste tieto peniaze na naplnenie všetkých ich požiadaviek nemá. To je jeden z dôvodov, prečo hľadáme nejakého iného partnera, ktorý dokáže tieto prostriedky do nemocníc investovať,“ povedal po rokovaní zastupiteľstva TSK Jaroslav Baška, predseda Trenčianskeho kraja.

Do zmluvy sa tak navrhla ustanoviť doba udržateľnosti 30 rokov, počas ktorých má mesto garantovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti za rovnakých pravidiel, ako TSK vyžadoval v rámci obchodnej verejnej súťaže. Zároveň bol zadefinovaný postup po nadobudnutí účinnosti zmluvy a obmedzenia s nakladaním s majetkom kraja tak, aby nedošlo k ohrozeniu očakávaní TSK a ku strate kontroly.

Po prerokovaní materiálu v komisiách bola do návrhu zmluvy doplnená požiadavka na kladný hospodársky výsledok (bez oddlženia) za hospodársky rok do 31. decembra 2030 a požiadavka na neexistenciu splatných záväzkov po lehote splatnosti vzniknutých počas trvania zmluvy do 31. decembra 2032, pod sankciou odstúpenia od zmluvy.

Ak by mestské zastupiteľstvá neschválili prevzatie nemocníc, Baška povedal, že neexistuje plán B, všetko ostane po starom a župa bude hľadať riešenie. Hovorkyňa TSK ešte dodala, že sa stále hľadá optimálny model ďalšieho fungovania nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK tak, aby bola garantovaná ich trvalá udržateľnosť a dostupnosť v potrebnom rozsahu v systéme zdravotnej starostlivosti, pri zabezpečení ich ekonomickej efektívnosti v podmienkach kraja.

Mohlo by vás zaujímať

Zjednodušenie podmienok zmluvy

„Keďže primátor Považskej Bystrice Karol Janas viackrát verejne požadoval rovnaké podmienky pre samosprávy, aké boli súčasťou obchodnej verejnej súťaže na prenájom troch župných nemocníc, návrh zmluvy pre samosprávy vychádzal z návrhu zmluvy, ktorá bola súčasťou obchodnej verejnej súťaže,“ konštatovala Kukučková.

Primátor mesta Myjava Ľubomír Halabrín sa pre Zdravotnícky denník vyjadril, že zmluva tak ako bola schválená Zastupiteľstvom TSK je pre mesto Myjava s ostatnými samosprávami neprijateľná. „Nepredpokladáme, že sa bude zmluva meniť, nakoľko my sme predložili už pri rokovaniach o nej viacero pripomienok a doplnení, ktoré vychádzali výslovne  a výhradne z požiadaviek pre zachovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Vychádzali hlavne zo stability a udržateľnosti zdravotnej starostlivosti,“ konštatoval primátor Myjavy.

Pri prevádzkovaní takéhoto typu zariadenia nie je podľa neho možné hovoriť o výhodnosti či nevýhodnosti. „Zabezpečenie zdravotnej starostlivosti v potrebnom a primeranom rozsahu a kvalite v danom regióne je povinnosťou každej samosprávy. A to môže byť i formou štátnych, krajských alebo aj súkromných nemocníc. Keďže proces prevzatia nielen myjavskej nemocnice, ale aj považskobystrickej a bojnickej nie je zo strany TSK prehľadný a nie sú garantované základné požiadavky samospráv, je povinnosťou samospráv vstúpiť do tohto procesu,“ dodal Halabrín.

Oproti obchodnej verejnej súťaži podľa nej dokonca došlo podľa Kukučkovej vo viacerých bodoch k ich zjednodušeniu. Od miest sa už nežiada predloženie Plánu rozvoja nemocníc a Dlhodobého investičného plánu, mestám postačilo predložiť kvalifikované ponuky. Taktiež sa nežiada zloženie bankovej záruky, resp. ručiteľského záväzku na minimálne päť miliónov eur a nežiada sa od miest poistenie zodpovednosti za činnosť na minimálne 10 miliónov eur.

„Neexistuje koordinačná komisia, ktorá by dohliadala na mestá, ani sa nevyžaduje od miest podávanie polročných správ o hospodárení nemocníc. Taktiež nie je potrebné zabezpečenie nemocníc zdravotníckym vybavením, strojmi či prístrojmi. Vyžaduje sa len zachovanie rozsahu poskytovania zdravotnej starostlivosti poskytovanej vo vlastnom mene. Mestá ani nemusia preukazovať skúsenosti s prevádzkovaním nemocníc – poskytovaním ústavnej, ambulantnej, lekárenskej starostlivosti, záchrankou či dopravnou zdravotnou službou,“ priblížila Kukučková. Pozmeňujúcim návrhom taktiež došlo k zníženiu a k sprísneniu dôvodov na odstúpenie od zmluvy zo strany TSK.

Trenčianska župa má v zriaďovateľskej pôsobnosti ešte nemocnicu v Bojniciach. „O tú neprejavila záujem žiadna z miestnych územných samospráv, nateraz zostáva župnou nemocnicou, pričom sa naďalej bude hľadať optimálny model jej fungovania do budúcnosti v súlade s prijatým uznesením,“ uzavrela hovorkyňa TSK.