Z hľadiska dostupnosti inovatívnych liekov a akejkoľvek terapie je na tom v rámci Európskej únie (EÚ) najlepšie Nemecko. Má na to aj obrovský rozpočet. V podcaste Zdravotníckeho denníka Perspektívy zdravia to povedala výkonná riaditeľka Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) Iveta Pálešová. Podpredseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo za stranu Progresívne Slovensko (PS) Oskar Dvořák v podcaste hovorí, že Slovensko v tomto smere nepotrebuje zlepšiť legislatívu, ale skôr plánovanie či personálnu a rozpočtovú stabilitu.
Ktorá krajina v rámci EÚ je najlepšia z pohľadu dostupnosti inovatívnej liečby? Pálešová v podcaste Perspektívy zdravia hovorí, že z hľadiska dostupnosti klinického skúšania je to najmä Španielsko. „Ale čo sa týka dostupnosti inovatívnych liekov a dostupnosti akejkoľvek terapie, musím povedať Nemecko. Má obrovský rozpočet. Od registrácie lieku sa dostane liek k pacientovi v Nemecku v priemere za sto dní. Na Slovensku je to zhruba 700 dní. Nemecko je teda krajina, kde sa pacient k inovatívnemu lieku dostane v podstate hneď,“ tvrdí šéfka AIFP.
Podľa Dvořáka by Slovensko na zlepšenie v tomto smere nepotrebovalo upraviť zákony. „Podľa mňa je plánovanie oveľa dôležitejšie. Ďalej personálna stabilita či rozpočtová stabilita. Okrem toho platí, že aj keď tu budeme mať inovatívne lieky, môžeme stále trpieť tým, že nebudeme mať dostatok ambulantných či diagnostických kapacít. To sú veci, na ktoré sa treba sústrediť. Zdravotný systém funguje ako celý ekosystém a nemôžete prioritizovať len jednu vec,“ uvádza poslanec z PS.