Počet autistov celosvetovo stúpa, čo potvrdzujú aj štatistiky zdravotnej poisťovne Union, podľa ktorých bolo v roku 2014 diagnostikovaných 498 poistencov s autizmom a o desať rokov neskôr, teda v roku 2024, ich už bolo 2054. Na stúpajúci výskyt tejto poruchy a silnejúcu potrebu posilňovania informovanosti o autizme upozorňuje Union zmenou farby – počas Svetového dňa povedomia o autizme, ktorý pripadá na 2. apríla, sa zafarbí na modro.
„Naše čísla ukazujú, že dlhodobo má autizmus diagnostikovaný väčší počet chlapcov ako dievčat. Rozdiel bol vlani dokonca až trojnásobný – kým dievčat s autizmom evidujeme 557, chlapcov s autizmom máme v našom poistnom kmeni až 1 497,“ vypočítava v tlačovej správe Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Unionu .
Porucha autistického spektra je pervazívna vývinová porucha. Znamená to, že výrazne preniká do všetkých vývinových oblastí človeka a charakterizujú ju deficity v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti. Dodnes nie je úplne vysvetlené, prečo a ako toto ochorenie vzniká. Príznaky autizmu sa zväčša prejavia do veku troch rokov.
Dalo by sa povedať, že už takmer každý Slovák pozná niekoho, kto má autizmus. Napriek tomu je táto diagnóza opradená množstvom mýtov. Jedným z nich je ten, podľa ktorého sa autizmus dá liečiť. Hovorkyňa Unionu pripomína, že súčasná veda zatiaľ nedokáže ľudí s poruchami autistického spektra vyliečiť. Existujú rôzne terapie – niektoré lepšie, niektoré menej, ktoré pomáhajú autistickým osobám lepšie pochopiť ich vlastné prežívanie a svet okolo nich.
Je dôležité, aby mal každý človek s autizmom prístup k zdrojom, ktoré by mu pomohli zvládať stres a každodenné situácie, aby sa naučil svetom lepšie pohybovať a necítil sa v spoločnosti stratený.