Čakali sme, že očkovanie v lekárňach bude prebiehať už v tomto roku, keďže zákon už platí a celá debata začala v roku 2021. Zákon však predpokladá vydanie a schválenie viacerých podzákonných noriem. Reálne sa tak začne prvé očkovanie až v roku 2027. V podcaste Zdravotníckeho denníka Perspektívy zdravia to povedal prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. Dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského Ján Klimas v podcaste pripomenul, že vzdelávanie študentov na fakultách farmácie sa kvôli novinke v zásade meniť nemusí. Ak totiž budú chcieť lekárnici poskytovať očkovanie, musia prejsť certifikačnou prípravou.

S očkovaním v lekárňach síce už počíta aj slovenská legislatíva, v praxi sa to však ešte nedeje. „Čakali sme, že v tomto roku už bude dostupné, pretože celá debata o očkovaní začala v roku 2021. Vtedy sa začali všetky procesy, ktoré viedli k tomu, aby bol v júni 2023 schválený zákon, ktorý zaviedol do rozsahu lekárskej starostlivosti aj možnosť očkovania dospelých osôb oproti chrípke. Tento zákon však predpokladá vydanie a schválenie viacerých podzákonných noriem. Či už je to vyhláška o správnej lekárskej praxi, respektíve aj novela naradenia vlády o odbornej spôsobilosti. Tieto podzákonné normy sú na pláne v tomto roku. Aplikácia do reálneho života teda bude trvať trošku dlhšie, ale ja verím, že už v budúcom roku sa budú môcť minimálne vyškoliť prví farmaceuti, ktorí budú môcť očkovať v lekárňach,“ hovorí v podcaste Sukeľ. Podľa jeho slov tak prvé očkovania začnú zhruba v roku 2027.

V ďalších rokoch sa to podľa jeho slov už začne postupne aplikovať v praxi a stane sa to minimálne vyhľadávanou záležitosťou zo strany pacientov. Podľa Sukeľa však treba v prvom rade nastaviť procesy, pretože prevádzka lekárne sa detailoch riadi vyhláškou takzvanej správnej lekárenskej praxi, ktorá definuje materiálne, priestorové a personálne požiadavky na jednotlivé druhy činnosti. „Je teda nevyhnutné doplniť aj túto činnosť, pretože doposiaľ upravená nebola v rozsahu potrebných priestorov, zariadenia aj spôsobu vykonávania toho očkovania. Rovnako nebude môcť očkovanie vykonávať každý farmaceut, ale bude na to potrebné získanie certifikátu z certifikovanej pracovnej činnosti. Je to istá forma ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov. Tam bude nevyhnutná novela naradenia vlády, ktorá následne definuje, aká kvalifikácia a činnosť sa môže v jednotlivých typoch zdravotníckych zariadení vykonávať. Toto sú také dve základné normy, ktoré treba prijať,“ tvrdí šéf SLeK.

Dekan Klimas pripomenul, že vzdelávanie študentov na fakultách farmácie sa kvôli zavedeniu očkovania v lekárňach v zásade meniť nemusí, pretože len to, že niekto vyštuduje farmáciu ešte neznamená, že je oprávnenou osobou vykonávať očkovanie. „V našej krajine sme sa rozhodli ísť cestou, že ak chce poskytovať očkovanie, tak musí prejsť certifikačnou prípravou. Je pravda, že v Európe sú farmaceuti oprávnení v niektorých krajinách očkovať väčšinou po vykonaní nejakého kurzu alebo nejakého vzdelávania. Očkovanie sa tak stáva súčasťou už aj pregraduálnej výchovy. Na fakulte sme aj kvôli debate o očkovaní v roku 2019 zaviedli predmet medicínska propedeutika, už vtedy sme videli trendy, že očkovanie raz asi bude v lekárňach aj na Slovensku,“ tvrdí dekan.

Farmaceuti sú vzdelávaní o očkovacích látkach, lebo hlavnou oblasťou záujmu sú lieky, medzi ktoré patria aj očkovacie látky. „Na Slovensku však máme nízku zaočkovanosť pri chrípke. Vakcinácia proti chrípke je dobrovoľná a je to dobrý indikátor, čo si spoločnosť myslí o očkovaní. Pri očkovaní proti chrípke sme na chvoste. Vzhľadom k tomu, kde sa nachádzame, sme sa rozhodli ísť spôsobom, že zavedieme vzdelávanie pre farmaceutov vo forme certifikovanej prípravy. Je to vlastne vzdelanostná nadstavba pre farmaceutov. To znamená, že nie každý farmaceut bude očkovať, ale len ten, ktorý si prejde vzdelávaním. Musíme vybudovať dôveru v očkovanie v spoločnosti, ale hlavne dôveru v očkovanie poskytované farmaceutmi. Dôvera musí byť jednak na strane pacienta, ale aj na strane lekárov. Farmaceuti si tam musia prejsť polročným vzdelávaním so všetkými povinnými teoretickými, ale hlavne praktickými činnosťami,“ dodáva Klimas.

Mohlo by vás zaujímať