Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) so zástupcami Asociácie hospicovej a paliatívnej starostlivosti Slovenska a zdravotných poisťovní predstavili zmenu vo financovaní paliatívnej starostlivosti na Slovensku. Je ňou navýšenie úhrad, ktoré reflektuje skutočné náklady potrebné na starostlivosť o nevyliečiteľne chorých pacientov.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a odborníci upozorňovali, že podmienky pre hospice boli výrazne nevyrovnané a mnohé zariadenia fungovali na hranici prežitia. Rozhodnutie o navýšení úhrad je riešením na zlepšenie v zabezpečení dôstojnej paliatívnej starostlivosti na Slovensku.
„Uzavretie dohody so zástupcami Asociácie hospicovej a paliatívnej starostlivosti Slovenska nie je len technickým výsledkom rokovaní – je to prejav rešpektu voči práci, ktorú vykonávate s obrovským nasadením, ľudskosťou a odbornosťou. Rok 2025 je rokom, kedy sme opravili dlhodobo nerovnovážny systém financovania hospicovej starostlivosti,“ uviedol minister zdravotníctva. Ako dodal, tieto zmeny znamenajú výrazné navýšenie úhrad a predstavujú zásadný posun v zohľadnení skutočných nákladov na paliatívnu starostlivosť. Zmeny v úhradách znamenajú, že úhrada za jeden lôžkodeň v hospici sa zvýšila zo 100 na 230 eur a úhrada za výjazd mobilného hospicu vzrástla zo 61 na 95 eur.
„Táto dohoda nie je koncom cesty, ale začiatkom nového, stabilnejšieho obdobia fungovania hospicovej a paliatívnej starostlivosti,“ zhodnotil Šaško. Zároveň ocenil postoj Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), ktorá v roku 2025 vyčlenila dodatočných 5,6 milióna eur na túto oblasť, čím jej celkové výdavky na hospicovú a paliatívnu starostlivosť prekročia 8,6 milióna eur. Tento krok umožnil uzavretie zmlúv a stabilizáciu prevádzky v mnohých zariadeniach. Výsledkom je aj to, že sa podarilo zachovať starostlivosť pre viac než 180 pacientov, ktorým hrozilo, že prídu o svoje lôžko v hospici.
„Nové finančné limity sme nastavili na najvyššiu možnú mieru tak, aby pokryli starostlivosť pre všetkých poistencov VšZP, ktorí takúto starostlivosť potrebujú,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP Matúš Jurových. Podľa platných podmienok sa špecializovaná paliatívna zdravotná starostlivosť v hospici uhrádza najviac 183 dní za dvanásť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov odo dňa prijatia osoby do ústavnej starostlivosti, ak sa zmluvné strany nedohodnú inak. Pri určovaní nových limitov vychádzala VšZP z údajov z rokov, kedy títo poskytovatelia dosiahli najvyššiu produkciu z hľadiska vykázaných výkonov zdravotnej starostlivosti.
Mohlo by vás zaujímať
„Faktom je, že máme najstarší a najnáročnejší poistný kmeň a poistenci s ťažkými diagnózami vedia, prečo sú poistení práve u nás,“ doplnil Jurových. „VšZP plne uznáva význam hospicov v systéme zdravotnej starostlivosti, a práve preto sme pristúpili k tomuto významnému navýšeniu platieb. Výrazné navýšenie ceny ošetrovacieho dňa za hospicovú zdravotnú starostlivosť je na aktuálne pomery financovania slovenského zdravotníctva nadštandardné,“ upozornila členka predstavenstva VšZP Denisa Slivková.
Zdravotná poisťovňa Union má pre svojich poistencov v hospicoch dohodnuté bezlimitné prostredie a to už viac ako rok. „Koľko postelí naši poistenci potrebujú, toľko preplácame. Dostupnosť indikovanej zdravotnej starostlivosti v rámci hospicov je pre nás dôležitá – aj vzhľadom na ťažké osudy pacientov vyžadujúcich paliatívnu starostlivosť. Zmluvy máme v súčasnosti platné do marca 2026,“ povedal Jozef Koma, riaditeľ sekcie zdravotného poistenia Union. „Máme uzatvorené zmluvy so 16 poskytovateľmi paliatívnej starostlivosti od Vranova nad Topľou až po Bratislavu. V minulom roku sme za túto formu zdravotnej starostlivosti uhradili takmer 550-tisíc eur,“ dodala hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Nakoľko populácia starne, odhaduje sa, že v najbližších rokoch sa nárast počtu paliatívnych pacientov zrýchli. „Samozrejme, aj my budeme vyhodnocovať vývoj v tomto segmente zdravotnej starostlivosti. Pre dlhodobú udržateľnosť financovania tejto formy zdravotnej starostlivosti bude nevyhnutné zabezpečenie dostatočného krytia v rámci rozpočtu verejného zdravotného poistenia,“ uzavrel Koma.